20.0%
85.0%
33.3%
25.0%

Νικητές στο tie-break της σειράς μεταξύ των Phoenix Bums και της Laser Derm αναδείχθηκαν οι πρώτοι με σκορ 56-64 σε ένα ματς όπου κρίθηκε στην ψυχραιμία που έδειξε ο Κοβάτσος και οι συμπαίκτες του στα τελευταία λεπτά του αγώνα. MVP του παιχνιδιού ήταν ο Σταμάτης Παλαμιδάς με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδειξαν το πάθος τους για τη νίκη-εισιτήριο στο Final 4 του Summer League, δίνοντας μεγάλη βάση στην άμυνα τους. Ο Παλαμιδάς έβαλε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Ζαφόλιας ισοφάρισε σε 2-2, οι Παπαντωνίου και Παλαμιδάς έγραψαν το 2-7, 6-7 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Νεαμονιτού, 6-12 οι Παλαμιδάς και Κοβάτσος, 8-12 ο Ζαφόλιας, 8-16 οι Παπαντωνίου και Χαλκιόπουλος και 10-16 από τον Αποστόλου για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Phoenix Bums συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο παιχνιδιού, παίρνοντας έτσι μια πολύ σημαντική διαφορά 15 πόντων στο ημίχρονο. Καδάς, Μοσκόφογλου και Χουλιάρας έβαλαν από ένα καλάθι για το 10-22, 14-22 με 4 συνεχόμενους πόντους από τον Μουρίκη, απάντηση από τον Παλαμιδά με 9 συνεχόμενους δικούς του για το 14-31, 17-31 ο Μουρίκης με τρίποντο, απάντηση του Χαλκιόπουλου για το 17-34 και ξανά καλάθι από τον Μουρίκη για το τελικό 19-34 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Laser Derm προσπάθησε να μειώσει, όμως οι Phoenix Bums είχαν τις λύσεις για να κρατήσουν τη διαφορά πάνω από τους δέκα στο τέλος. Ο Χαλκιόπουλος έγραψε το 19-37, 21-37 ο Μουρίκης, 21-39 ο Παλαμιδάς, 28-39 με ένα 7-0 σερί από τους Κανελλόπουλο, Καζάκη και Ζαφόλια, 28-40 με μια βολή ο Χαλκιόπουλος, 32-40 ο Τζουμάνης με ένα προσωπικό 4-0, 32-42 ο Μπαλτζόγλου, 34-42 ο Ζαφόλιας και 34-46 οι Χαλκιόπουλος και Μπαλτζόγλου για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με τους Bums στο +12.

Στην τελευταία περίοδο η Laser Derm παρέδωσε ότι ψυχικά αποθέματα είχε, μείωσε μέχρι και στους τρεις πόντους, όμως εκεί οι Phoenix Bums έδειξαν καθαρό μυαλό και με κάποιες σωστές επιθετικές επιλογές βρήκαν πόντους, άνοιξαν την διαφορά και πήραν την πρόκριση. Αποστόλου, Κανελλόπουλος, Τζουμάνης και Ζαφόλιας μείωσαν σε 41-46, 41-48 ο Παλαμιδάς, 43-48 ο Αποστόλου, 43-50 ο Καδάς, 47-50 οι Καζάκης και Τζουμάνης, 47-52 ο Κοβάτσος, 49-52 ο Καζάκης, 49-57 οι Μοσκόφογλου και Καδάς, 51-57 ο Τζουμάνης, 51-59 ο Λάσπας, 53-59 ο Καζάκης, 53-63 ο Λάσπας με 4 συνεχόμενους πόντους, 56-63 ο Καζάκης και 56-64 με μια βολή του Λάσπα για το τελικό σκορ του αγώνα.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Παλαμιδά, σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Χαλκιόπουλος και Λάσπας. Για την Laser Derm ξεχώρισαν οι Μουρίκης, Καζάκης και Τζουμάνης.