18.5%
66.7%
25.0%
21.4%

Την νίκη κατάφεραν να πάρουν οι Phoenix Bums απέναντι στου M.K.O σε ένα παιχνίδι στο οποίο κυριάρχησαν οι σκληρές άμυνες, αλλά και πολύ όμορφες μπασκετικές φάσεις καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, προσφέροντας ένα μεστό παιχνίδι που ανέδειξε την ομορφιά του αθλήματος που όλοι αγαπάμε. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες σχεδόν ισόπαλες με σκορ 30-32 υπέρ των Μ.Κ.Ο με τους δύο αντιπάλους να μην μπορού να βρούν σκορ μέχρι και το πέμπτο λεπτό του δεκαλέπτου , με αποτέλεσμα τελικά να ξεκινάει το τέταρτο δεκάλεπτο με σκορ 38-38. Εκεί οι Φοίνικες πήραν προβάδισμα με 46-40, οι M.K.O κατάφεραν να φτάσουν σε απόσταση αναπνοής (46-45) αλλά ο Φρέρης ευστόχησε σε τρίποντο μαχαιριά τελικά έδωσε την ώθηση για να πάρει η ομάδα του την νίκη με τελικό σκορ 54-48. Πολυτιμότερος παίκτης αναδείχθηκε ο Ζερνίτσκι Αλέξανδρος ο οποίος κυριάρχησε κάτω απο τα στεφάνια με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 μπλόκ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκόρ άνοιξαν οι Ζερνίτσκι και  Φρέρης με τρίποντο για το 5-0, 0-8 σερί των ΜΚΟ με τρίποντο του Σωτηρόπουλο Γ, δίποντο του Γρηγορόπουλου και τρίποντο του Κιφοκέρη για το 5-8, 7-8 απο τον Ζερνίτσκι, 7-10 με δίποντο του Βιδάλη, 11-10 με δύο καλάθια του Ζερνίτσκι, συνεχόμενα τρίποντα απο τον Κιφοκέρη για το 11-16, απάντηση του Κουναλάκη για το 14-16, τρίποντο του Σωτηρόπουλου Γ και βολή του Σωτηρόπουλου Σ για το 14-20, βολή του Φρέρη για το 15-20 και βολές απο τον Τρανούδη για το 15-22 της πρώτης περιόδου.

Δίποντο του Κλωνάρη για το 15-24, απάντηση του Κοβάτσου και 17-24, 17-26 απο τον Σωτηρόπουλο Σ, βολή και 18-26 απο τον Κουναλάκη, βολή του Σωρητόπουλου Σ για το 18-27, 20-27 με σκορ απο τον Ζερνίτσκι, τρίποντο του Σωτηρόπουλου Γ και 20-30, τρίποντη απάντηση απο τον Φωτόπουλο και μία βολή του Ζερνίτσκι για το 24-30, Τουρής για το 24-32 , με τους Phoenix να κλείνουν το ημίχρονο με 6-0 σερί απο τους Φρέρη,Ζερνίτσκι και Κοβάτσο για να πάνε οι δύο ομάδες με σκορ 30-32 στο ημίχρονο.

Μετά την ανάπαυλα ο Φωτόπουλο έκενα το 32-32, βολή του Κιφοκέρη για το 32-33, καλάθια απο τους Κουναλάκη και Αθανασιάδη για το 36-33, βολή του Σωτηρόπουλου Γ για το 36-34, δίποντο του Αθανασιάδη και 38-34 και 0-4 σερί απο τους ΜΚΟ με δίποντο του Κλωνάρη και βολές του Βιδάλη για το 38-38 της τρίτης περιόδου .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ντέρμπι, οι Bums βρήκαν σκόρ με τον Κοβάτσο για το 40-38, βολές του Τρανούδη για το 40-40, στο σημείο στο οποίο ανέλαβε δράση ο Ζερνίτσκι και 3 διαδοχικά δικά του καλάθια, έβαλε της ομάδα του μπροστά με 46-40. Η απάντηση ήρθε με δίποντο του Σωτηρόπουλου Σ και καλάθι και φάουλ του Κιφοκέρη για το 46-45 , αλλά ο Φρέρης με δικό του τρίποντο έγειρε την πλάστιγγα προς τη μεριά των Phoenix Bums και με τον Ζερνίτσκι και τον Πανδή να τον ακολουθούν, έκαναν ένα 8-0 σερί για το 54-45 και με ένα δίποντο του Τρανούδη και μία βολή του Σωτηρόπουλου Σ το μάτς έληξε με σκορ 54-48 δίνοντας το ρόζ φύλλο στου Φοίνικες.

Εκτός απο τον MVP Ζερνίτσκι, πολύ θετικός ήταν ο Φωτόπουλος, με 5 πόντους 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ΜΚΟ ξεχώρισε ο Βιδάλης με 4 πόντους 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.