9.1%
37.5%
26.8%
14.3%

Σε ένα παιχνίδι με χαμηλό σκορ, οι Pick ‘n’ Troll κατάφεραν να πάρουν τη δύσκολη νίκη με 39-34 επί των Μπάσχετων στην 9η στροφή του Β’ γύρου της Rising. Οι Pick ‘n’ Troll έχτισαν μία καλή διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο η οποία έφτασε τους 10 πόντους (18-8), όμως οι Μπάσχετοι θα ροκανίσουν τη διαφορά αυτή μέχρι και το καλάθι λίγα λεπτά πριν τη λήξη στο 35-33. Εκεί, οι Pick ‘n’ Troll ήταν ψύχραιμοι στις βολές και η 2η συνεχόμενή τους νίκη είναι γεγονός.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Μπάσχετους να ανοίγουν το σκορ με 2 δίποντα των Χατζηθάνο και Καραγιώργη, ενώ ο Παπαγεωργίου με δίποντο και γκολ-φάουλ θα ανοίξει λογαριασμό και για τους Pick ‘n’ Troll που θα πάρουν και το προβάδισμα για το 4-6. Το 6-6 θα διαμορφώσει με σουτ μέσης απόστασης ο Μαντόγιαννης, με τους Pick ‘n’ Troll να τρέχουν ένα γρήγορο σερί 5-0 για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκρο στο 11-6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μαντόγιαννης με δίποντο θα μειώσει σε 11-8, ο Παυλής με βολή και ο Παπαγεωργίου με 3 συνεχόμενα δίποντα θα κάνουν το 18-8, ενώ ο Καραγιώργης με 2/2 βολές και δίποντο θα μειώσει σε 18-12. Το 20-12 θα διαμορφώσει ο Λαμπρόπουλος, ενώ το ημίχρονο θα κλείσει με δίποντο του Χατζηθάνου για το 20-14.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι 2 ομάδες θα είναι αρκετά άστοχες με το επι μέρους σκορ (4-5) να μαρτυρά την αστοχία τους αυτή. Αρχικά, ο Σομπόνης με γκολ-φάουλ θα μειώσει στους 3 πόντους (20-17), Ο Φιλιππίδης θα απαντήσει αμέσως μετά με δίποντο για το 22-17 και ο Σομπόνης ξανά με δίποντο θα κάνει το 22-19. Το 3ο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Γεώργαρος με δίποντο για το 24-19.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Λαμπρόπουλος με δίποντο θα κάνει το 26-19, οι Αποστολόπουλος και Σομπόνης θα απαντήσουν με 2 δικά τους δίποντα για να κάνουν το 26-23, ενώ ο Χατζηκυριάκος με τρίποντο και ο Φιλιππίδης με δίποντο θα διαμορφώσουν το 31-23. Εκεί, οι Μπάσχετοι με ένα σερί 2-6 θα μειώσουν τη διαφορά ξανά στους 4 πόντους (33-29), ενώ το δίποντο του Κυριακόπουλου θα διαμορφώσει το 35-29. Στη συνέχεια, ο Αποστολόπουλος με 1/2 βολές θα κάνει το 35-30, με τον Μαντόγιαννη να ευστοχεί σε μακρινό τρίποντο, μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι (35-33) λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Εκεί, το παιχνίδι θα πάει στη ρουλέτα των βολών, με τον Παπαγεωργίου να ευστοχεί σε 2/2 για το 37-33, ο Χατζηθάνος με 1/2 θα μειώσει σε 37-34, ενώ το τελικό 39-34 θα γράψει ο Χατζηκυριάκος με 2 ακόμα βολές, με το ροζ φύλλο να πηγαίνει τελικά στους Pick ‘n’ Troll και πλέον με την 12η τους νίκη, αυξάνουν όλο και περισσότερο τις πιθανότητές τους για την είσοδο στα playoffs.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Παπαγεωργίου ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 17 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 19 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Παπαγεωργίου από τους Pick n’ Troll ξεχώρισε και ο Φιλιππίδης, με τον Γεώργαρο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Μπάσχετους σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Καραγιώργης και ο Σομπόνης.