7.7%
61.5%
45.5%
13.8%

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε ο Γ.Α.Σ.Τ., καθώς επικράτησε των Red-Dicolo με σκορ 51-60. Το ματς ήταν ντέρμπι για περίπου 35′ με τις δύο ομάδες να θέλουν επειγόντως να κερδίσουν. Στο τέλος, όμως, οι παίκτες του Γ.Α.Σ.Τ. έκαναν ορθότερες επιλογές και πήραν δίκαια το ροζ φύλλο, με το οποίο έφτασαν στο 5-10 στη βαθμολογία της Golden League. Αντιθέτως, για τους Red-Dicolo αυτή ήταν η έκτη συνεχόμενη ήττα, η οποία τους έριξε στο 7-10 και πλέον μπαίνουν σε περιπέτειες, όσο αφορά την πρόκριση στα playoffs.

Έναρξη στο ματς με τον Γ.Α.Σ.Τ. να προσπαθεί να επιβάλει το ρυθμό του αλλά τους Red-Dicolo να ισορροπούν. Το σκορ άνοιξε ο Βουλάς με τρίποντο (0-3), 1/2 βολές από τον Λαουρδέκη για το 1-3, ο Αδαμαντίδης με τέσσερις προσωπικούς πόντους πέτυχε το 1-7, ο Φωτεινάκης από μέση απόσταση για το 3-7, ο Φιλιππίδης το 3-9, οι Φωτεινάκης και Κρίκας Αλ. το 8-9, 2/2 βολές του Αδαμαντίδη για το 8-11 και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τέσσερις προσωπικούς πόντους του Κρίκα Κ. για το 12-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο. Από κοντά ο Οικονόμου το 12-13, ο Αναστασίνης το 14-13, 1/2 βολές και τρίποντο του Κοσσένα για το 14-17, οι Red-Dicolo μπροστά στο σκορ με τους Γώγολο και Κρίκα Αλ. (18-17), Οικονόμου και Κοσσένας για το 18-22, ο Κρίκας Κ. μείωσε σε 20-22, ο Αδαμαντίδης το 20-24, ξανά ο Κρίκας Κ. για το 22-24, ο Οικονόμου το 22-26 και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 2/2 βολές του Κρίκα Κ. για το 24-26.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα αλλά τους Red-Dicolo να μην του επιτρέπουν να ξεφύγει. Ο Οικονόμου σημείωσε το 24-28, ο Κρίκας Κ. σκόραρε για το 26-28 και οι Φιλιππίδης, Βουλάς έστειλαν τη διαφορά στο +6 (26-32). Λαουρδέκης και Κρίκας Αλ. μείωσαν σε 30-32, ο Οικονόμου έκανε το 30-34, οι Λαουρδέκης και Κρίκας Κ. ισοφάρισαν (34-34), ξανά ο Οικονόμου για το 34-36 και με σερί 5-0 από τους Κρίκα Κ., Φωτεινάκη και Κρίκα Αλ. το σκορ έγινε 39-36. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με απίθανο buzzer-beater του Αδαμαντίδη από το κέντρο για το 39-39.

Τελευταία περίοδος του αγώνα, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να είναι πιο εύστοχος και να παίρνει μία σπουδαία νίκη. Ο Οικονόμου έκανε το 39-41, ο Φωτεινάκης με έμμεσο τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του (42-41), αλλά οι Αδαμαντίδης, Οικονόμου έκαναν το 42-45. Ο Κρίκας Αλ. μείωσε με σουτ μέσης απόστασης σε 44-45 και ο Γ.Α.Σ.Τ. με σερί 0-9 ξέφυγε στο +10 (44-54) δια χειρός Βουλά, Οικονόμου και Αδαμαντίδη. Οι Red-Dicolo, στην προσπάθεια τους για ανατροπή, μείωσαν σε 49-54 με τους Φωτεινάκη και Κρίκα Κ., αλλά οι Βουλάς, Αναστασίνης και Κοσσένας έστειλαν τη διαφορά ξανά στους 10 (49-59). Στο τέλος, ο Κρίκας Αλ. μείωσε σε 51-59 και με 1/2 βολές του Αναστασίνη γράφτηκε το τελικό 51-60, με τους Red-Dicolo να καταφέρνουν να υπερασπιστούν τη διαφορά των 11 πόντων από το πρώτο παιχνίδι, σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων στη βαθμολογία.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Οικονόμου, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα και 2 τάπες, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Αδαμαντίδης και Βουλάς. Από τους Red-Dicolo ξεχώρισαν ο Κώστας και ο Αλέξανδρος Κρίκας, αλλά και ο Λαουρδέκης.