12.0%
55.0%
21.3%
13.6%

Σε ένα ματς κανονικό θρίλερ, οι Red-Dicolo ξέφυγαν με τη νίκη από το κλειστό της Καλλιθεάς, σε ένα ματς πραγματικά ακατάλληλο για καρδιακούς. Οι δύο ομάδες ήταν σε όλη τη διάρκεια κοντά, με τα Χαμένα Ταλέντα να παίρνουν για πρώτη φορά προβάδισμα στο 4ο δεκάλεπτο. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, τα Χαμένα Ταλέντα πέρασαν μπροστά για 1 πόντο με καλάθι του Καραγρηγορίου, όμως ο Κάρμας στην αμέσως επόμενη επίθεση λύτρωσε τους Red-Dicolo με επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα. Η τελευταία επίθεση ήταν άστοχη για τα Χαμένα Ταλέντα, με τους Red-Dicolo να φεύγουν με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους από το κλειστό του Λάμπρος Κατσώνης.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κρίκα Κ. να ευστοχεί σε δίποντο και τον Ψημάδη να απαντά αμέσως μετά με τον ίδιο τρόπο για το 2-2. Εκεί, οι Red-Dicolo θα τρέξουν ένα σερί 7-0 με τρίποντο του Αντωνάκη, δίποντο του Τσαπατάκη και 2/2 βολές του Κρίκα Κ. για το 9-2, με τα Χαμένα Ταλέντα να μειώνουν σε 9-5 με δίποντο του Κασβή και βολή του Καραγρηγορίου, μειώνοντας παράλληλα σε 9-5 το παιχνίδι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κάρμας με 2/2 βολές θα ξεκολλήσει την ομάδα του από τους 9 πόντους και θα κάνει το 11-5, ο Κασβής θα απαντήσει με σουτ μέσης απόστασης για να μειώσει σε 11-7, με τον Boboric να ανεβαίνει με ένα δυναμικό drive από την base line για να κάνει το 13-7 στο ματς. Στη συνέχεια, τα Χαμένα Ταλέντα με ένα σερί 2-6 θα μειώσουν σε 15-13, ο Λαουρδέκης και ο Κρίκας Αλ. με 2/4 βολές θα κάνουν το 17-13, ενώ ο Κασβής θα μειώσει ξανά στο καλάθι για το 17-15. Με 2/2 βολές θα απαντήσει ο Αντωνάκης, με τον Ψημάδη να σφραγίζει το ημίχρονο στο 19-17 για τις δύο ομάδες.

Στην επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Πενταγιώτης θα ισοφαρίσει με δίποντο μέσης απόστασης σε 19-19, οι Red-Dicolo με ένα γρήγορο 8-1 θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 7 πόντους για το 27-20, ενώ ο Πενατγιώτης με δίποντο και ο Καραγρηγορίου με μακρινό σουτ 3 πόντων θα μειώσουν ξανά στο καλάθι για το 27-25. Εκεί, ο Μπουλούκος με 2/2 βολές θα κάνει το 29-25, με τον Καραγρηγορίου να κλείνει το δεκάλεπτο με νέο τρίποντο για να ροκανίσει τη διαφορά στον πόντο, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 29-28.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα Χαμένα Ταλέντα θα πάρουν το προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς με δίποντο του Ριζούλη και 2/2 βολές του Αντύπα για το 29-32, ο Τσαπατάκης και ο Boboric με βολή και δίποντο αντίστοιχα θα ισοφαρίσουν σε 32-32, ενώ ο Μάης και ο Κασβής με τον ίδιο τρόπο θα πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ για το 32-35. Στη συνέχεια, ένα δίποντο του Κάρμα και 2/2 βολές του Λαουρδέκη, θα δώσουν το προβάδισμα στους Red-Dicolo για το 36-35, με τα Χαμένα Ταλέντα να απαντούν με 3/4 βολές των Κασβή και Καραγρηγορίου για το 36-38. Νέο προβάδισμα για τους Red-Dicolo με δίποντο του Μπουλούκου από μέση απόσταση και βολή του Κάρμα για το 39-38, ο Καραγρηγορίου θα ευστοχήσει σε δίποντο 27″ πριν τη λήξη για το 39-40 των Χαμένων Ταλέντων, ενώ ο Κάρμας θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο, 16″ πριν τη λήξη του ματς για το προβάδισμα των Red-Dicolo. Στην τελευταία επίθεση, τα Χαμένα Ταλέντα δεν κατάφεραν να βρουν σκορ και έτσι το άκουσμα της “χοντρής κυρίας” έδειξε νικητή τους Red-Dicolo.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Περικλής Τσαπατάκης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 6 πόντους με 10 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 12 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Τσαπατάκη από τους Red-Dicolo ξεχώρισε και ο Λαουρδέκης, με τον Κώστα Κρίκα να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τα Χαμένα Ταλέντα σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Κασβής και ο Καραγρηγορίου.