26.7%
45.0%
34.5%
16.7%

Μία σπουδαία βαθμολογική ανάσα πήραν οι Red-Dicolo, καθώς επικράτησαν της Μ.Κ.Ο. με 45-44 σε μία απολαυστική αναμέτρηση. Η Μ.Κ.Ο. μπήκε πολύ δυναμικά στην πρώτη περίοδο και έφτασε σε διψήφιες διαφορές από νωρίς, αλλά οι Red-Dicolo αντέδρασαν και ισορρόπησαν πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, το ματς παρέμεινε κλειστό και ντέρμπι, οι άμυνες των δύο ομάδων ήταν για σεμινάριο, αλλά οι Red-Dicolo με ένα εκπληκτικό σερί 12-0 πήραν το προβάδισμα και με το σκορ στο 43-38, οι Κλωνάρης και Τσίνας μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 43-44, αλλά ο Αδρακτάς στα 20’’ είπε την τελευταία κουβέντα του παιχνιδιού «γράφοντας» το 45-44 και δίνοντας τη νίκη στους «άσπρους».

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τη Μ.Κ.Ο. να μπαίνει πολύ δυνατά. Το σκόρ άνοιξαν οι Τσίνας, Κατσούλης και Βιδάλης (0-7), ο Αδρακτάς με 2 βολές κι ένα δίποντο μείωσε σε 4-7, ο Τσίνας σκόραρε ξανά για το 4-9, ο Λαουρδέκης με «καλάθι και φάουλ» μείωσε σε 7-9, ακολούθησε σερί 0-12 από Σωτηρόπουλο, Κλωνάρη, Κιφοκέρη για το 7-21 και ο Τσαπατάκης με 1/2 βολές μείωσε σε 8-21 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Red-Dicolo ισορρόπησαν και ροκάνισαν τη διαφορά. Ο Τσαπατάκης με πέντε προσωπικούς πόντους μείωσε σε 13-21, ο Τρανούδης ευστόχησε σε τρίποντο για το 13-24, ο Τσαπατάκης με νέο τρίποντο μείωσε σε 16-24, ο Τσίνας από μέση απόσταση έκανε το 16-26, ακολούθησε σερί 7-0 από Κρίκα Κ., Αδρακτά για το 23-26 και ο Σωτηρόπουλος με 2/2 βολές το 23-28 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τις άμυνες να κυριαρχούν και τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Ο Κρίκας Κ. με πέντες προσωπικούς πόντους ισοφάρισε σε 28-28 και οι Σπανάκης, Τσίνας απάντησαν για το 28-32, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τη Μ.Κ.Ο. να ελέγχει την κατάσταση και να παίρνει τη νίκη. Οι Γρηγορόπουλος, Τσίνας πέτυχαν το 28-36, οι Λαουρδέκης, Τσαπατάκης με σερί 12-0 έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 40-36, ο Κλωνάρης με μια βολή μείωσε σε 40-37, ο Κρίκας Κ. από κοντά το 42-37, ο Κιφοκέρης Β. με μια βολή έκανε το 42-38, με τον ίδιο τρόπο ο Κρίκας Α. έκανε το 43-38, οι Κλωνάρης και Τσίνας με απίστευτο comeback βάζουν μπροστά την ομάδα τους στις τελευταίες κατοχές με 43-44, όμως ο Αδρακτάς από κοντά έκανε στα 20’’ το 45-44 και οι Red-Dicolo πανηγύρισαν το ροζ φύλλο.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε o Περικλής Τσαπατάκης, οποίος γέμισε τη στατιστική του με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Κρίκας Κ. και Λαουρδέκης. Από τη Μ.Κ.Ο., ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Κλωνάρη και Τσίνα.