22.7%
73.3%
37.5%
26.1%

Οι Phoenix Bums, χάρη στο καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο που έκαναν, έφυγαν με τη νίκη κόντρα στους Red-Dicolo, οι οποίοι πλησίασαν πολλές φορές στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Κοβάτσος και η παρέα του είχαν τις λύσεις κάθε φορά και έφυγαν με το δίποντο από την Καισαριανή με σκορ 52-59. MVP του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Κοβάτσος με 6 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ξεκίνησε με τους Phoenix Bums να πατουν αρκετά καλύτερα και να παίρνουν μια διαφορά τριών κατοχών, όμως στη συνέχεια οι Red-Dicolo μετα από ένα time out ξύπνησαν από τις φωνές του προπονητή τους και γρήγορα ισορρόπησαν την κατάσταση. Ο Καδάς άνοιξε σκορ στο παιχνίδι, ο Λαουρδέκης ισοφάρισε σε 2-2, 0-7 σερί οι Μοίρας, Καδάς, Κοβάτσος και Καπετανάκης για το 2-9, 8-9 με 6-0 οι Λαουρδέκης, Σπυριδωνίδης και Κώστας Κρίκας, 8-11 ο Κοβάτσος με δύο βολές, 10-11 ο Μελέτης, 10-13 ο Κοβάτσος ξανά, 11-13 ο Λαουρδέκης, 11-14 ο Μοσκόφογλου και 14-14 με τρίποντο ο Μπρίκος για να κλείσουμε ισόπαλο το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο οι Bums εσφιξαν τα λουριά στα μετοπισθεν, κάτι που τους έδινε ενέργεια και ψυχολογία στην επίθεση, στην οποία ήταν επίσης εξαιρετικοί σε αυτό το δεκάλεπτο και επομένως πήραν μια καλή διαφορά. Ο Μοσκόφογλου έβαλε καλάθι για το 14-16, 16-16 ο Λαουρδέκης, 16-21 οι Μοσκόφογλου και Καπετανάκης, 21-21 οι Μελέτης και Λαουρδέκης, 22-29 οι Καπετανάκης και Μοίρας, 24-29 ο Αλέξανδρος Κρίκας, 24-37 με 0-8 σερί οι Σαμαντάς, Λάσπας και Μοίρας, 25-37 ο Σπυριδωνίδης με μια βολή και 25-38 ο Μοσκόφογλου με τον ίδιο τρόπο για να κλείσουμε ημίχρονο με τους Bums στο +13.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Red-Dicolo έκαναν την πρώτη τους απόπειρα για αντεπίθεση, κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και στους 4, όμως στη συνέχεια οι Bums έδειξαν τι μέταλλο ομάδας έχουν, κράτησαν την ψυχραιμία τους και άνοιξαν ξανά την διαφορά. Μπρίκος και Σπυριδωνίδης για το 28-38, 28-40 ο Μοίρας, 36-40 με 8-0 σερί οι Κρίκας, Νικολόπουλος και Λαουρδέκης, 36-44 με ένα καλάθι του Μοσκόφογλου και ένα του Καδά, 39-44 ο Λαουρδέκης και ένα τρίποντο ο Λάσπας συν μία βολή ο Καπετανάκης για το τελικό 39-48 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Bums έκαναν πολύ δυνατό ξεκίνημα, έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 15 και ουσιαστικά καθάρισαν, αν και οι Red-Dicolo έκαναν άλλη μια προσπάθεια για ανατροπή, έφτασαν το ματς στους 5, όμως ο χρόνος δεν έφτανε για κάτι παραπάνω. Καπετανάκης και Σαμαντάς έγραψαν το 39-53, 40-53 ο Μπρίκος, 40-55 ο Καδάς, 45-55 οι Μπρίκος, Μελέτης και Αλέξανδρος Κρίκας, 45-57 ο Λάσπας, 52-57 οι Λαουρδέκης και Κώστας Κρίκας και δύο βολές στο τέλος από τον Μοίρα για το τελικό 52-59 του παιχνιδιού.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Κοβάτσο, καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Καπετανάκης, Καδάς και Μοίρας. Για τους Red-Dicolo ξεχώρισαν Λαουρδέκης και Αλέξανδρος Κρίκας.