21.4%
68.8%
60.6%
26.9%

Σε ένα αν μη τι άλλο δυνατό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, οι Ασβοί κατάφεραν να επιβληθούν των ReTirees με το τελικό 65-72, καλύπτοντας παράλληλα και την διαφορά του πρώτου γύρου, όπου είχαν ηττηθεί με 5 πόντους (66-71). Στο ξεκίνημα, οι ReTirees μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, με τους Ασβούς όμως να περνάνε γρήγορα μπροστά και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +7 και το 11-18. Οι ReTirees επανήλθαν στην 2η περίοδο και με το επί μέρους 24-14, πέρασαν μπροστά, κλείνοντας το ημίχρονο στο 35-32. Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν αγκαζέ στο σκορ, ενώ στα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης, η πεντάδα των Ασβών, πήρε τα ηνία του παιχνιδιού στο ξεκίνημα, κράτησε το προβάδισμα και πήρε τελικά το 3ο συνεχόμενο και 8ο συνολικά ροζ φύλλο της φετινής Golden.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους ReTirees να ξεκινούν δυναμικά με 2 απανωτά δίποντα των Τσιρίδη και Πλεξουσάκη για το αρχικό 4-0, ο Μακρυδάκης με τρίποντο θα βάλει τους Ασβούς στο ματς και θα μειώσει στον πόντο για το 4-3. Με 4/4 βολές των Πλεξουσάκη και Τσακίρη, οι ReTirees θα κάνουν το 8-3, οι Ασβοί θα ισοφαρίσουν με δίποντο του Πουγκακιώτη και τρίποντο του Ψαλιδόπουλου στο 8-8, ενώ ο Σαρρής, με εύστοχο σουτ μέσης απόστασης, διαμόρφωσε το 10-8 του ματς. Στη συνέχεια, οι Ασβοί με ένα γρήγορο 0-8 με 3 δίποντα των Πουγκακιώτη, Κουτσουρή και Ψαλιδόπουλο, αλλά και 2 βολές του Μακρυδάκη θα περάσουν μπροστά για πρώτη φορά στο ματς με το σκορ να πηγαίνει στο 10-14, οι ReTirees απάντησαν και μείωσαν με βολή του Χύτα στο 11-16, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, σφράγισε με δίποντο ο Πουγκακιώτης, διαμορφώνοντας έτσι το 11-18 της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ReTirees μείωσαν με 2 δίποντα των Παντελή και Πλεξουσάκη στο 15-18, ο Κουτσουρής με δικό του δίποντο έγραψε το 15-20, ενώ ο Τσιρίδης με 2 απανωτά δίποντα, διαμόρφωσε το 19-20 του ματς. Στη συνέχεια, ένα δύσκολο καλάθι του Ψαλιδόπουλου θα γράψει το 19-22 του παιχνιδιού, οι ReTirees θα περάσουν μπροστά με τρίποντο του Τσιρίδη και 2 δίποντα των Πλεξουσάκη, Σκοπελίτη για το 26-22, ενώ 2 δίποντα των Ασβών από τον Ψαλιδόπουλο και Κουτσουρή, θα ισοφαρίσουν την αναμέτρηση στο 26-26. Εκεί, ο Χύτας και ο Τσακίρης με 2 δικά τους δίποντο έγραψαν το 30-26, ο Μακρυδάκης μείωσε με δύσκολο καλάθι στο 30-28, ενώ με τον ίδιο τρόπο, ο Παπαϊωάννου, διαμόρφωσε το 32-28 του παιχνιδιού. Με ένα ακόμα δίποντο του Κουτσουρή, οι Ασβοί έκαναν το 32-30, ο Τσακίρης ευστόχησε σε τρίποντο και άνοιξε τη διαφορά στους 5 πόντους για τους ReTirees (35-30), ενώ ένα δίποντο στην εκπνοή από τον Γουλιέλμο, μείωσε τη διαφορά στους 3 και το 35-32 του ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Πλεξουσάκης με βολή θα κάνει το 36-32, οι Ασβοί όμως με 2 τρίποντα των Ψαλιδόπουλο, Πουγκακιώτη, βολή του Κουτσουρή και γκολ-φάουλ του Μακρυδάκη, θα πάρουν το προβάδισμα των 6 πόντων με το σκορ στο 36-42. Στη συνέχεια, οι ReTirees θα βρουν επιθετικά πατήματα και με 5 γρήγορους πόντους του Παπαϊωάννου (τρίποντο και δίποντο), η διαφορά θα πέσει στον πόντο, ο Κουτσουρής με δίποντο στον αιφνιδιασμό θα ξεκολλήσει τους Ασβούς και θα γράψει το 41-44, ενώ οι ReTirees με δίποντο του Τσιρίδη και 2 βολές του Παπαϊωάννου, θα πάρουν το προβάδισμα, με το σκορ στο 45-44. Με βολή του Κουτσουρή, οι Ασβοί θα ισοφαρίσουν στο 45-45, ο Παπαϊωάννου με δίποντο θα γράψει το 47-45, ενώ γρήγορα, ο Μακρυδάκης θα φέρει το ματς ξανά στα ίσα με δικό του δίποντο για το 47-47 του παιχνιδιού. Το προβάδισμα θα πάρουν ξανά οι ReTirees στη συνέχεια, αφού ένα δίποντο του Τσακίρη και ένα τρίποντο του Σκοπελίτη, διαμόρφωσαν το 52-47 για την ομάδα του coach Κουσούλη, ενώ το δεκάλεπτο, σφράγισε με εύστοχο ζεύγος βολών ο Κουτσουρής, μειώνοντας στους 3 πόντους και το 52-49 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ασβοί με 8 συνεχόμενους πόντους του Πουγκακιώτη θα περάσουν μπροστά στο σκορ για το 52-57, ο Λιάρος με τρίποντο μείωσε στην κατοχή και το 55-57, ενώ ένα σερί 1-8 των Ασβών με 5 πόντους του Μακρυδάκη και τρίποντο του Ψαλιδόπουλου, θα ανοίξει τη διαφορά του ματς στους 9 πόντους και το 56-65 της αναμέτρησης. Με 3 λεπτά να απομένουν για τη λήξη, ο Χύτας με δίποντο και ο Σκοπελίτης με 2/2 βολές θα μειώσουν στους 5 πόντους και το 60-65, ο Κουτσουρής με όμορφο δίποντο και ο Μακρυδάκης με βολή θα γράψουν το 60-68, ενώ οι ReTirees, με τρίποντο του Σαρρή θα μειώσουν στους 5 και το 63-68. Με 2 βολές του Μακρυδάκη, το ματς πήγε στο 63-70, ο Τσιρίδης έβαλε δίποντο και μείωσε στο 65-70, ενώ ο Κουτσουρής, ευστόχησε σε δίποντο στον αιφνιδιασμό για το τελικό 65-72, καλύπτοντας έτσι και τη διαφορά του πρώτου γύρου.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Πουγκακιώτης ο οποίος σταμάτησε στους 17 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 2 του προσπάθειες, για να συγκεντρώσει 25 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Μακρυδάκης Αριστείδης και Ψαλιδόπουλος, ενώ από τους ReTirees ξεχώρισε η προσπάθεια των Τσιρίδη και Πλεξουσάκη.