27.8%
66.7%
57.5%
26.7%

ReTirees – Kings B.C 83-82.Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με υψηλό σκορ από την πρώτη κιόλας περίοδο(20-30).Με φινάλε θρίλερ καθώς ενώ κέρδιζαν οι ReTirees με τρεις πόντους και με τελευταία επίθεση των Kings,ο Μέλας κέρδισε φάουλ στο τρίποντο και εκτελώντας τις τρεις βολές έβαλε τις δύο και έχασε την τελευταία με αποτέλεσμα να κερδίσουν οι ReTirees . Mvp του αγώνα ο εκπληκτικός Στόλης με 18 πόντους,5 ριμπάουντ, 12 ασίστ,1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Το ματς ξεκίνησε με τρίποντο ο Γιαμαίος 3-0 για τους ReTirees . Ο Δερματίνος και ο Μελάς πέτυχαν το 3-4 για τους Kings. Ο Παπαγιάννης με σουτ από το High post το 5-4 και ο Μελάς σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ και ο Δερματίνος με τρίποντο πέτυχαν το 5-9. Ο Κωστούλας με 2/2 βολές το 7-9 και ο Γκοτζής με γκολ φάουλ και ο Μελάς με τρίποντο έγραψαν το 7-15. Ο Γιαμαίος με σουτ το 9-15 και ο Χαριτόπουλος το 9-17. Ο Στόλης με ντραιβ το 11-17 και ο Καρυπίδης με γκολ φάουλ, ο Γκοτζής με 1/2 βολές και ο Δερματίνος με καλάθι από το ζωγραφιστό σκόραραν το 11-23. Ο Σιφναίος με σουτ και ο Στόλης με γκολ φάουλ το σκορ έγινε 16-23. Ο Γκοτζής με 1/2 βολές και ο Δερματίνος με 2/2 βολές πέτυχαν το 16-26. Με ντραιβ ο Στόλης το 18-26 και απάντησε ο Γκοτζής με λει-απ το 18-28. Ο Χατούνογλου με σουτ το 20-28 και το δεκάλεπτο τελείωσε 20-30 με σουτ ο Μελάς.

Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Μελάς με σουτ από την γωνιά πέτυχε το 20-32 για τους Kings. Ο Χατούνογλου και ο Σαρρής με σουτ από την γωνιά μείωσαν σε 24-32 για τους ReTirees . Ο Μελάς με τρίποντο το 24-35 και ο Χατούνογλου με σουτ το 26-35. Τρίποντο ο Χαριτόπουλος και ο Μελάς με 1/1 βολή τεχνικής ποινής για το 26-39. Ο Σαρρής με καλάθι από το ζωγραφιστό πέτυχε το 28-39 και ο Χαριτόπουλος με coast to coast και ο Μελάς με σουτ έγραψαν το 28-43. Ο Κωστούλας με σουτ και ο Στόλης με τρίποντο μείωσαν σε 33-43 και το δεκάλεπτο τελείωσε 33-44 με 1/2 βολές ο Καρυπίδης.

Τρίτο δεκάλεπτο και ο Σιφναίος με σουτ πέτυχε το 35-44 για τους ReTirees. Ο Γκοτζής με ντραιβ και ο Μελάς με τρίποντο έγραψαν το 35-49 για τους Kings. Ο Στόλης με ντραιβ και ο Σιφναίος με σουτ από 39-49 και ο Χαριτόπουλος με σουτ από την γωνιά το 39-51. Ο Σαρρής και ο Σιφναίος με σουτ σκόραραν το 43-51 και ο Χαριτόπουλος με σουτ από την γωνιά το 43-53. Ο Στόλης με σουτ και ο Γιαμαίος με τρίποντο μείωσαν σε 48-53. Ο Δερματίνος από το ζωγραφιστό πέτυχε το 48-55 και ο Παπαγιάννης με σουτ, ο Σιφναίος με σουτ από την γωνιά και ξανά με σουτ ο Παπαγιάννης το σκορ έγινε 54-55. Με λει-απ ο Χαριτόπουλος το 54-57 και ο Γιαμαίος με τρίποντο ισοφάρισε 57-57. Από το ζωγραφιστό σκόραρε ο Δερματίνος το 57-59 και ο Στόλης ισοφάρισε 59-59. Ο Μελάς από το ζωγραφιστό έκανε το 59-61 και ο Σιφναίος με τρίποντο το 62-61. Ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Δερματίνος και ο Γκοτζής με 1/2 βολές το 62-64. Το δεκάλεπτο τελείωσε ισόπαλο 64-64 με ντραιβ ο Γιαμαίος.

Τελευταίο δεκάλεπτο και ο Καρυπίδης με τρίποντο πέτυχε το 64-67 για τους Kings. Ο Κωστούλας με σουτ και ο Σιφναίος με λει-απ έγραψαν το 68-67 για τους ReTirees. Ο Χαριτόπουλος σκόραρε με λει-απ το 68-69 και ο Κωστούλας με 4 πόντους του και ο Τσιλάβης με λει-απ πέτυχαν το 74-69. Ο Μελάς με 1/2 βολές το, ο Καρυπίδης με σουτ και ο Χαριτόπουλος με τρίποντο πέτυχαν το 74-75. Με σουτ από την γωνιά ο Στόλης έκανε το 76-75 και ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε ο Καρυπίδης το 76-77. Ο Πλεξουσάκης με λει-απ, ο Χατούνογλου με σουτ (1:50) και ο Πλεξουσάκης (1:15)και ο Τσιλάβης (0:35)με 1/2 βολές πέτυχαν το 82-77. Τρίποντο ο Γκοτζής (0:26) για το 82-80. Ο Τσιλάβης με 1/2 βολές (0:23) το 83-80. Τελευταία φάση του αγώνα ο Μελάς θα κερδίσει το φάουλ 3 βολές(0:04), θα χάσει την τρίτη και το 4ο ροζ φύλλο κατέληξε στους ReTirees.

Για τους νικητές ξεχώρισαν ακόμα ο Γιαμαίος με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Κωστούλας με 10 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μελάς με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Χαριτόπουλος με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο.