36.8%
83.3%
25.0%
24.1%

Στις νίκες επέστρεψαν οι ReTirees, αφού επικράτησαν με το τελικό 58-44 των αποδεκατισμένων Red-Dicolo, στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Golden League. Οι Red-Dicolo, αν και ελλιπείς, κατάφεραν να κρατήσουν κοντά τους αντιπάλους τους μέχρι το πρώτο ημίχρονο (23-16), όμως ένα ξέσπασμα της ομάδα του coach Κουσούλη στο 3ο δεκάλεπτο, άνοιξε τη διαφορά και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Πλεξουσάκη να ανοίγει το σκορ με 2/2 βολές και τον Κρίκα να απαντά με σουτ μέσης απόστασης για το 2-2. Εκεί, οι ReTirees με 2 δίποντα των Ρομποτή και Σκοπελίτη θα κάνουν το 6-2, με τους Νικολόπουλο και Τσαπατάκη να δίνουν εκ νέου το προβάδισμα στους Red-Dicolo με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα, για να γράψουν το 6-7 στο ματς. Με ένα σερί 6-0, οι ReTirees θα πάρουν θέση οδηγού στο σκορ με 4 πόντους του Γιαμαίου και 2 του Πλεξουσάκη για το 12-7, με τον Τσαπατάκη να σφραγίζει το πρώτο δεκάλεπτο με δίποντο μέσης απόστασης στην εκπνοή, μειώνοντας παράλληλα στους 3 για το 12-9 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Νικολόπουλος θα μειώσει στον πόντο με εύστοχο δίποντο για να απαντήσουν οι ReTirees με δίποντο του Μαθιουδάκη και τρίποντο του Λουκόπουλου για το 17-11 και ο Τσαπατάκης με εύστοχο ζευγάρι βολών, θα μειώσει σε 17-13 το ματς. Εκεί, οι ReTirees με 2 καλάθια των Γιαμαίο και Πλεξουσάκη θα γράψουν το 21-13, ο Τσαπατάκης θα μειώσει σε 21-16 με εύστοχο τρίποντο, με τον Πλεξουσάκη να σφραγίζει το πρώτο μισό της αναμέτρησης με δίποντο, γράφοντας με αυτόν τον τρόπο το 23-16 για τους ReTirees.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι ReTirees θα πατήσουν γκάζι και θα ανοίξουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Αρχικά, ο Πλεξουσάκης με δίποντο θα κάνει το 25-16, με τον Τσαπατάκη να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 25-18 του παιχνιδιού. Εκεί, οι ReTirees, με βολή του Κωστούλα και 2 τρίποντα των Μαθιουδάκη και Σκοπελίτη θα στείλουν το ματς στους 14 πόντους, με τον Τσαπατάκη να μειώνει με δικό του τρίποντο σε 32-21. Οι ReTirees δεν θα σταματήσουν όμως εκεί, αφού ο Λουκόπουλος με 3 απανωτά τρίποντα θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 20 για το 41-21, ο Τσαπατάκης με βολή θα μειώσει σε 41-22, με τον Λουκόπουλο να βάζει δίποντο αυτή τη φορά για το 43-22 των ReTirees. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει ο Κρίκας με τρίποντο, μειώνοντας έτσι τη διαφορά στους 18 για το 43-25 των ReTirees.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κωστούλας με δίποντο θα κάνει το 45-25, οι Red-Dicolo με τρίποντο του Κρίκα και δίποντο του Νικολόπουλου θα μειώσουν σε 45-30, ενώ οι ReTirees με ένα μίνι σερί 6-2 από 3 δίποντα των Στέφο, Κωστούλα και Ρομποτή, θα ανοίξουν τη διαφορά στους 19 πόντους, με το σκορ στο 51-32. Εκεί, οι Red-Dicolo θα μειώσουν με καλάθι του Νικολόπουλου στην αντίπαλη ρακέτα σε 51-34, ο Γιαμαίος με εύστοχο ζευγάρι βολών θα γράψει το 53-34, με τους Red-Dicolo να τρέχουν ένα σερί 2-7 και να μειώνουν σε 55-41. Το ματς θα κλείσει με 2 εκατέρωθεν τρίποντα, ένα για την κάθε ομάδα με τον Σαρρή για τους ReTirees και τον Βρεττάκο για τους Red-Dicolo να σφραγίζουν το ματς στο 58-44.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Κώστας Πλεξουσάκης ο οποίος σταμάτησε στους 10 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 14 ριμπάουντ και έκλεψε 2 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 16 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Γιαμαίος και Λουκόπουλος, ενώ από τους Red-Dicolo ξεχώρισε η προσπάθεια των Τσαπατάκη και Νικολόπουλο.