18.2%
72.7%
50.0%
17.4%

Έπειτα από μία απολαυστική αναμέτρηση στο κλειστό γήπεδο της Νήαρ Ήστ, οι ReTiress κατάφεραν να κάμψουν το δύσκολο εμπόδιο των πρωτοπόρων Undertakers, παίρνοντας τη νίκη με 74-62 αλλά και τη διαφορά του πρώτου γύρου (σ.σ. 80-71). Οι Undertakers εκμεταλλεύτηκαν το κακό ξεκίνημα των ReTirees, οι οποίοι δεν έβρισκαν λύσεις επιθετικά, όμως από την 2η περίοδο, η ομάδα του coach Κουσούλη βρήκε ρυθμό, πήρε το προβάδισμα πριν κλείσει το ημίχρονο και το διατήρησε μέχρι τέλους, ενώ οι Undertakers συνεχώς βρισκόντουσαν κοντά, πέραν της 4ης περιόδου, όπου και η διαφορά άνοιξε με τους ReTirees να φεύγουν με το 9ο ροζ φύλλο της σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Undertakers να ξεκινούν με δίποντο του Σταυρόπουλου και τρίποντο του Γιαννούση για το αρχικό 0-5 και τους ReTirees να απαντούν γρήγορα με τρίποντο του Πλεξουσάκη και δίποντο από τον Στόλη για να φέρουν το ματς στα ίσα και να διαμορφώσουν το 5-5. Εκεί, ένα σερί 1-6 των Undeertakers θα τους δώσει ένα προβάδισμα 5 πόντων με το σκορ στο 6-11, με τον Τσαντζαλή να μειώνει με δίποντο σε 8-11. Στη συνέχεια, ένα νέο σερί 2-9 των Takers θα ανοίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά για να κάνουν το 10-20, ενώ ο Τσαντζαλής με βολή αυτή τη φορά θα ροκανίσει τη διαφορά στους 9 πόντους για το 11-22. Με ένα δίποντο του Συριανού στον αιφνιδιασμό, οι Undertakers θα κάνουν το 11-22, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Σκοπελίτης με δίποντο και ο Τσιλάβης με βολή για το 14-22 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ReTirees θα πατήσουν γκάζι και με 9 πόντους του Πλεξουσάκη και 2 του Τσαντζαλή θα πάρουν το προβάδισμα διαμορφώνοντας το 25-22 στο ματς. Οι Undertakers θα βρουν ξανά ρυθμό από 2 δίποντα των Μαρκάκη και Συριανό για να πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ για το 25-26, όμως η αρμάδα του coach Κουσούλη με γκολ-φάουλ του Πλεξουσάκη και δίποντο του Στόλη θα πάνε το ματς στο +4 με το σκορ στο 30-26. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο από τον Μαρκάκη και ένα δίποντο του Συριανόυ θα κάνουν το 30-31 για τους Undertakers, όμως οι ReTirees θα πάρουν ξανά το προβάδισμα με ένα σερί 8-2, για να κλείσουν το ημίχρονο στο 38-33.

Στην επανάληψη, ο Στόλης με νέο δίποντο θα στείλει το ματς στους 7 για το 40-33, ο Σταυρόπουλος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 40-35, ενώ οι ReTirees με 3 σερί δίποντα των Σκοπελίτη, Λουκόπουλο και Τσιλάβη θα ανοίξουν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο για το 46-35. Με 2/2 βολές του Σωτηρόπουλου, οι Undertakers θα μειώσουν σε 46-37, ο Σκοπελίτης με όμορφο τρόπο θα απαντήσει για το 48-37, ενώ οι Takers με 2 δίποντα των Μπατζάκα και Stermasi θα μειώσουν σε 48-41. Την επίθεση των ReTirees θα ξεκολλήσει ο Λουκόπουλος με εύστοχο τρίποντο για να κάνει το 51-41, όμως το δεκάλεπτο θα σφραγίσουν οι Undertakers με ένα σερί 2-6, μειώνοντας τη διαφορά στους 6 πόντους για το 53-47 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σκοπελίτης με δίποντο θα κάνει το 55-47, όμως οι Takers με ένα σερί 1-5 θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 4 πόντους με το σκορ στο 56-52. Στη συνέχεια, ένα σερί 7-0 των ReTirees από 5 πόντους του Σκοπελίτη και 2 του Τσιλάβη θα φέρει τη διαφορά στους 11 ξανά για το 63-52, ο Στρατηγαρέας με εύστοχη βολή θα μειώσει σε 63-53, ενώ ένα τρίποντο από την κορυφή του Τσαντζαλή και ένα δίποντο του Πλεξουσάκη θα διαμορφώσει το 68-53 στο ματς. Οι Undertakers θα τρέξουν ένα σερί 2-7 και θα μειώσουν σε 70-60, ο Πλεξουσάκης με δίποντο στη ρακέτα θα κάνει το 72-60, ενώ ο Stermasi με τον ίδιο τρόπο θα γράψει το 72-62. Το παιχνίδι θα σφραγίσει έπειτα από δίποντο του Πλεξουσάκη για το τελικό 74-62 των ReTirees, που εκτός από τη νίκη πήραν και τη διαφορά του πρώτου γύρου.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Κώστας Πλεξουσάκης ο οποίος σταμάτησε στους 25 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 33 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Σκοπελίτης και Τσιλάβης, ενώ από τους Undertakers ξεχώρισε η προσπάθεια των Συριανό και Σωτηρόπουλο.