11.1%
60.9%
29.4%
16.7%

Έπειτα από 11 αγωνιστικές, οι Ατάλαντοι κατάφεραν να σπάσουν το ρόδι και να πετύχουν την 1η τους νίκη για τη φετινή σεζόν επί των Underdogz με το τελικό 39-50. Οι Underdogz αν και μπήκαν πολύ καλά στο ματς έχοντας το προβάδισμα μέχρι και το ξεκίνημα του 4ου δεκάλεπτου, δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες, αφού με μία φοβερή 4η περίοδο (9-21), οι Ατάλαντοι έφυγαν από το κλειστό του Πολυκλαδικού με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αϊβάζογλου να ανοίγει το ματς με δίποντο και βολή και τον Αρκολάκη να ευστοχεί σε δική του βολή για το 3-1 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Στεβόλαιμος με έναν αιφνιδιασμό θα κάνει το 5-1, ο Τζουανάκος με τρίποντο θα μειώσει στον πόντο για το 5-4, ενώ ο Ευγενίου θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο, στέλνοντας το ματς στους 4 ξανά για το 8-4. Στη συνέχεια, ο Μιχαηλίδης θα μειώσει στους 3 πόντους με βολή για το 8-5, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Ευγενίου για το 10-5 της 1ης περιόδου.

Στο δευτερο δεκάλεπτο, ο Ευγενίου θα ξεκινήσει από εκεί που το άφησε, ευστοχώντας σε ακόμα ένα δίποντο για το 12-5, οι Ατάλαντοι θα μειώσουν με 2 καλάθια των Μακρή και Μιχαηλίδη για το 12-9, ενώ ο Ευγενίου με νέο δίποντο θα γράψει το 14-9 στο ματς. Εκεί, οι Ατάλαντοι θα μειώσουν ξανά στην κατοχή με βολή του Μιχαηλίδη και δίποντο του Κιουμουρτζή για το 14-12, ο Πούλιος με δύσκολο καλάθι θα κάνει το 16-12, ενώ ο Κιουμουρτζής με νέο δικό του δίποντο θα μειώσει στους 2 και πάλι με το σκορ να είναι στο 16-14. Με 2:30 να απομένουν για τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Αϊβάζογλου θα ευστοχήσει σε δίποντο, ενώ οι 2 ομάδες δεν θα ευστοχήσουν σε άλλο καλάθι και έτσι το ημίχρονο θα βρει τους Underdogz να προηγούνται με 4 πόντους στο 18-14.

Στην επανάληψη, οι Underdogz θα ανοίξουν πολύ γρήγορα τη διαφορά στους 8 με 2 δίποντα των Αϊβάζογλου και Ευγενίου για το 22-14, όμως οι Ατάλαντοι θα τρέξουν ένα σερί 2-8 και θα μειώσουν το ματς στους 2 πόντους για το 24-22. Εκεί, οι Underdogz θα βρουν σκορ από 2/2 βολές του Ευγενίου και δίποντο του Πούλιου για το 28-22, οι Ατάλαντοι με δίποντο του Μιχαηλίδη και 2/2 βολές του Μυσιρλή θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 2 για το 28-26, ενώ οι Underdogz με 2/4 βολές των Ευγενίου και Αλικάκη θα διαμορφώσουν το 30-26. Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου, ο Τζουανάκος με τρίποντο θα μειώσει στον πόντο για να κλείσει παράλληλα και το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ στο 30-29.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ατάλαντοι θα πατήσουν γκάζι και θα πάρουν το προβάδισμα έπειτα από ένα σερί 2-11, διαμορφώνοντας έτσι το 32-40 με 4 πόντους του Σπύρου, 3 του Μιχαηλίδη και από 2 των Γκόλφη και Μακρή. Στη συνέχεια, ο Ιωάννου με τρίποντο θα μειώσει σε 35-40, ο Σπύρου θα απαντήσει με νέο δίποντο για το 35-42, ενώ 4/4 βολές των Εμμανουήλ και Ευγενίου θα ροκανίσουν το ματς στους 4 με το σκορ στο 39-42. Οι Ατάλαντοι δεν θα δεχθούν άλλο καλάθι και με 8 σερί πόντους θα σφραγίσουν το ματς στο 39-50 για να πάρουν έτσι την πρώτη τους νίκη για τη φετινή σεζόν.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Κώστας Σπύρου ο οποίος σταμάτησε στους 6 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 3 του προσπάθειες, για να συγκεντρώσει 9 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Τζουανάκος και Μακρής, ενώ από τους Underdogz ξεχώρισε η προσπάθεια των Αλικάκη και Ευγενίου.