42.9%
33.3%
26.1%
24.0%

Τεράστια νίκη των Underdogz απέναντι στον Κατσαπλιαϊκό με 60-46 στην 10η στροφή του πρωταθλήματος. Οι Underdogz έδειχναν να είναι πολύ συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και μόλις ο Κατσαπλιαϊκός έπεσε επιθετικά βρήκαν την ευκαιρία και πήραν προβάδισμα μέχρι και 16 πόντων στο 4ο δεκάλεπτο, την οποία διατήρησαν μέχρι και το τέλος του ματς. Ο Κατσαπλιαϊκός δεν πήρε καλές αποφάσεις εκεί που το ματς έκαιγε με αποτέλεσμα να γνωρίσει την 5η ήττα του συνολικά στη φετινή λίγκα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Ζουγανέλη να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Λιόλιο να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 3-3. Ο Βανδώρος με νέο τρίποντο για τον Κατσαπλιαϊκό θα κάνει το 3-6 και ο Μαριόλης με γκολ-φάουλ θα ισοφαρίσει ξανά σε 6-6. Με τον Παυλίδη να ευστοχεί ξανά σε τρίποντο, ο Κατσαπλιαϊκός θα κάνει το 6-9 για να μειώσει ο Πίτσος με δίποντο για το 8-9. Στη συνέχεια, ο Βασιλικός με δίποντο θα κάνει το 8-11, ο Λιόλιος το 10-11 και ο Καπερώνης με ωραίο δίποντο το 10-13. Οι Underdogz θα μειώσουν με βολή του Τσούκα με τον Παπαδόπουλο να κάνει το 11-15 με δίποντο. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με τρίποντο του Καραχάλιου για το 14-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κατσαπλιαϊκός με ένα σερί 2-6 θα πάρει διαφορά 5 πόντων για το 16-21, οι Underdogz θα μειώσουν με 2 δίποντα του Λιόλιου για το 20-21 με τον Βασιλικό να απαντά με δίποντο για το 20-23. Στη συνέχεια, ο Λιόλιος με βολή θα γράψει το 21-23, ο Παπαδόπουλος με δύσκολο δίποντο το 21-25, με τους Underdogz να μειώνουν στους 2 πόντους στο κλείσιμο του ημιχρόνου για το 26-28.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Βανδώρος με δίποντο θα κάνει το 26-30, ενώ οι Στεβόλαιμος και Καραχάλιος θα ισοφαρίσουν σε 30-30. Με δίποντο θα απαντήσει και ο Παυλίδης για το 30-32, ενώ οι Underdogz θα τρέξουν ένα σερί 8-0 για να πάρουν το προβάδισμα, κάνοντας το 38-32. Με δίποντο θα απαντήσει ο Βασιλικός, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Λιόλιου για το 40-34 υπέρ των Underdogz.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πριόβολος με τρίποντο θα μειώσει στους 3 πόντους (40-37), ενώ οι Underdogz με τους Μαριόλη, Τσούκα και Λιόλιο να τρέχουν ένα σερί 13-0(!), θα πάρουν κεφάλι στο σκορ και θα προηγηθούν με 16 πόντους (53-37). Ο Κατσαπλιαϊκός με 2 δίποντα του Βανδώρου και τρίποντο του Παπαδόπουλου θα μειώσει σε 53-44, ο Στεβόλαιμος με 2/2 βολές θα κάνει το 55-44 και οι Παυλίδης, Βανδώρος με 2/4 βολές το 55-46. Το τελικό 60-46 θα διαμορφώσουν οι Underdogz με 2/2 βολές του Πούλιου και 3/4 βολές του Μαριόλη.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Λιόλιος ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 19 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Πίτσος και Μαριόλης, ενώ από τον Κατσαπλιαϊκό ξεχώρισε η προσπάθεια των Βανδώρο και Ζουγανέλη.