45.5%
80.0%
42.0%
29.2%

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια της σεζόν οι Undertakers ήταν εκείνοι που κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 72-71, χάρη σε δύο βολές του Γρυπάρη στην τελευταία φάση, ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν οι Ασβοί είχαν προσπεράσει στο σκορ. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Ορφανός με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Undertakers ξεκίνησαν το ματς με 4-0 με ένα καλάθι του Ορφανού και ένα του Μιχαηλίδη, οι Ασβοί απάντησαν με 0-7 σερί των Αγγελογιαννόπουλου και Νακόπουλου, απάντηση με 5-0 σερί οι Ορφανός και Καρνέσης, 9-10 με μια βολή του Κουτσουρή και ένα καλάθι του Πουλημένου, 12-10 με τρίποντο του Ορφανού, 12-13 με μια βολή του Κουτσουρή και ένα καλάθι του Πουλημένου, 15-13 με τρίποντο από τον Καρνέση, 15-15 με καλάθι του Αγγελογιαννόπουλου, 17-15 ο Στρατηγαρέας, 17-17 ο Κουτσουρής, 19-17 ξανά ο Ορφανός, 19-19 από τον Νακόπουλο και τρίποντο ξανά οι Undertakers με τον Μαρκάκη για να γράψουν το τελικό 22-19 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γρυπάρης έβαλε ένα δίποντο για το 24-19, ο Νακόπουλος μείωσε σε 24-21, 26-21 με βολές του Ορφανού, 26-24 με καλάθι και φάουλ του Κουτσουρή, 29-24, ο Μιχαηλίδης με τον ίδιο τρόπο, 29-26 από τον Πουλημένο, 37-26 με 8-0 σερί οι Ορφανός, Μιχαηλίδης και Μαρκάκης και τρίποντη απάντηση του Αγγελογιαννόπουλου για το τελικό 37-29 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ορφανός έβαλε καλάθι για το 39-29, οι Αγγελογιαννόπουλος και Πουλημένος έριξαν στο 39-34, 42-34 με τρίποντο του Καρνέση, 42-39 με νέο 0-5 σερί οι Αγγελογιαννόπουλος και Νακόπουλος, 44-39 από τον Στρατηγαρέα, 44-42 με μια βολή του Αγγελογιαννόπουλου και ένα καλάθι του Αναγνωστόπουλου, 49-42 με ένα τρίποντο του Γρυπάρη και ένα δίποντο του Μιχαηλίδη, 49-50 και προβάδισμα οι Ασβοί με σερί πόντων από τους Αναγνωστόπουλο και Κουτσουρή και τρίποντη απάντηση του Γρυπάρη για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα με τους Undertakers να είναι μπροστά με 52-50.

Στην τελευταία περίοδο ο Αγγελογιαννόπουλος ισοφάρισε σε 52-52, ο Μιχαηλίδης απάντησε για το 54-52, 54-54 ο Νακόπουλος, 60-54 με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Καρνέση, 60-56 από τον Αγγελογιαννόπουλο, 63-56 με ένα καλάθι του Ορφανού και μια βολή του Καρνέση, 63-61 με νέο 0-5 οι Αγγελογιαννόπουλος και Μακρυδάκης, 67-61 με απάντηση από τους Ορφανό και Μιχαηλίδη, 67-66 ξανά με 0-5 οι Ασβοί με τους Πουλημένο και Νακόπουλο, 70-66 με μια βολή του Γρυπάρη και δύο του Καρνέση και 70-68 με καλάθι του Αγγελογιαννόπουλου. Με τρία δευτερόλεπτα να μένουν στο ματς ο Πουλημένος έβαλε τρίποντο και έδωσε προβάδισμα στους Ασβούς με 70-71. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Γρυπάρης κέρδισε φάουλ, πήγε στις βολές και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 72-71.

Για τους Undertakers, πέρα από τον Ορφανό, καθοριστικός ήταν και ο Γρυπάρης με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες. Για τους Ασβούς ξεχώρισε ο Αγγελογιαννόπουλος με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.