26.7%
80.0%
26.7%
23.3%

Διατήρησαν το αήττητο σερί τους οι Undertakers επικρατώντας και του Γ.Α.Σ.Τ. με το τελικό 82-80, σε ένα ματς θρίλερ από την αρχή μέχρι το φινάλε του. Ο Γ.Α.Σ.Τ. με νίκη θα είχε ελπίδες πρόκρισης, όμως οι αδιάφοροι βαθμολογικά Undertakers με 6 μόλις παίκτες κατάφεραν να πάρουν την 7η σερί τους νίκη στο φετινό Summer και πλέον περιμένουν την ομάδα που θα συναντήσουν στην 4άδα στην ημιτελική φάση της 1ης κατηγορίας.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Ορφανό να ανοίγει το σκορ για Undertakers με εύστοχο δίποντο και τον Γ.Α.Σ.Τ. να κάνει ένα σερί 0-8 με 2 τρίποντα από τους Αφαλίδη και Μουζουράκη και δίποντο του Αφαλίδη για το 2-8. Οι Undertakers όμως θα απαντήσουν με δικό τους σερί (7-2) για να μειώσουν στον πόντο για το 9-10. Ο Γ.Α.Σ.Τ. θα απαντήσει με νέο σερί 5-3 για το 12-15, ενώ ο Μαρκάκης με τρίποντο θα ισοφαρίσει σε 15-15. Στη συνέχεια, ο Μουζουράκης με δίποντο θα κάνει το 15-17 και ο Ορφανός με τον ίδιο τρόπο θα ισοφαρίσει ξανά σε 17-17. Με τον Αφαλίδη να ευστοχεί σε τρίποντο, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα κάνει το 17-20 και ο Μαρκάκης με 2/2 βολές θα μειώσει σε 19-20. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Αφαλίδη με το σκορ να είναι στο 19-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα αυξήσει την διαφορά με2 τρίποντα από τους Γκάτση και Κοσσένα για το 19-28, όμως οι Undertakers θα τρέξουν ένα σερί 11-0 θα πάρουν το προβάδισμα για το 30-28. Στη συνέχεια, ένα σερί του Γ.Α.Σ.Τ. 0-8 από τον Κοσσένα θα τους επιστρέψει το προβάδισμα για το 30-36. Οι Undertakers όμως θα ισοφαρίσουν ξανά το ματς με τους Αντωνόπουλο και Κρητικό να ευστοχούν σε 3 σερί δίποντα για το 36-36. Έπειτα, ο Μουζουράκης με τρίποντο θα κάνει το 36-39 και ο Ορφανός από την άλλη θα μειώσει σε 38-39. Το 38-41 θα κάνει ο Αφαλίδης με δίποντο, με τον Στρατηγαρέα να ευστοχεί σε 1/2 βολές για το 39-41. Το 1ο ημίχρονο θα κλείσει με δίποντο του Μίλση και γρήγορο δίποντο – απάντηση του Ορφανού για το 41-43 υπέρ του Γ.Α.Σ.Τ..

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Γ.Α.Σ.Τ. με γκολ-φάουλ του Καμαριωτάκη θα διαμορφώσει το 41-46, με τον Κρητικό να απαντά με τρίποντο για το 44-46. Νέο τρίποντο του Αφαλίδη, με τον Ορφανό να μειώνει με γκολ-φάουλ για το 47-49. Στη συνέχεια, ο Μουζουράκης με τρίποντο θα κάνει το 47-52 για να απαντήσουν οι Undertakers με ένα σερί 5-0 και να ισοφαρίσουν σε 52-52 με τους Στρατηγαρέα και Αντωνόπουλο. Ο Γ.Α.Σ.Τ. με δίποντο του Μίλση θα κάνει το 52-54, ενώ οι Undertakers με νέο σερί 8-0 θα διαμορφώσουν το 60-54. Το 60-56 θα κάνει ο Αφαλίδης και ο Αντωνόπουλος με τον ίδιο τρόπο θα κάνει το 64-58 για τους Undertakers. Με τον Αναστασίνη να ευστοχεί σε δίποντο, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα κάνει το 64-60 με τον Ορφανό να απαντά με δίποντο για το 66-60. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με ένα σερί από τον Αφαλίδη που θα φέρει την απόλυτη ισορροπία για το 66-66.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Undertakers με ένα σερί 7-4 θα περάσουν μπροστά αρχικά για το 73-70, όμως ο Καμαριωτάκης με γκολ-φάουλ θα ισοφαρίσει σε 73-73. Στη συνέχεια, οι Undertakers με ένα σερί 9-2 θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς για το 82-75, με τον Γ.Α.Σ.Τ. απλά να μειώνει σε 82-80 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

MVP του παιχνιδιού ο Παναγιώτης Ορφανός με 28 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, φτάνοντας τους 30 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Μεγάλη και η βοήθεια των Στρατηγαρέα, Μαρκάκη και Αντωνόπουλο. Από τον Γ.Α.Σ.Τ. ξεχώρισε η προσπάθεια του Αφαλίδη με 36 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κόψιμο.