22.7%
53.8%
33.3%
22.2%

Τη νίκη και παράλληλα το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final 4 κατάφεραν να κάνουν οι Ασβοί, καθώς με το τρομερό ξεκίνημα που έκαναν έβαλαν από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο τους Phoenix Bums, οι οποίοι κατάφεραν να φτάσουν το ματς μέχρι και στον πόντο, όχι όμως να ανατρέψουν εντελώς το σκορ, με αποτέλεσμα να γνωρίζουν την ήττα στο πρώτο παιχνίδι της σειράς με 45-41. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άρης Αγγελογιαννόπουλος με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο Μακρυδάκης, Αγγελογιαννόπουλος, Αναγνωστόπουλος και Κουτσουρής ξεκίνησαν το ματς με ένα τρομερό 17-0 σερί για τους Ασβούς και έθεσαν πολύ γερές βάσεις, ο Μοσκόφογλου μείωσε σε 17-3 με ένα εύστοχο τρίποντο και ο Αγγελογιαννόπουλος απάντησε με νέο δίποντο του και έγραψε το τελικό 19-3 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φρέρης έβαλε 4 συνεχόμενους πόντους και μείωσε σε 19-7, οι Μακρυδάκης και Ψαλιδόπουλος απάντησαν με το ίδιο σερί για το 23-7, 23-14 με 0-7 σερί οι Καπετανάκης Φρέρης και Κοβάτσος, 25-14 ο Ψαλιδόπουλος, 25-19 με δύο βολές του Μοσκόφογλου και ένα τρίποντο του Μοίρα, 28-19 με τρίποντη απάντηση του Αγγελογιαννόπουλου και καλάθι από τον Μοσκόφογλου για το τελικό 28-21 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μοσκόφογλου μείωσε σε 28-23, 37-23 με 9-0 σερί οι Καραγιώργος, Μοσκόφογλου, Αγγελογιαννόπουλος και Κουτσουρής, 37-25 από τον Φωτόπουλο, 39-25 ο Γάκης και 39-28 με τρίποντο του Μοίρα για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού.

Στην τελευταία περίοδο Καδάς, Κοβάτσος και Καπετανάκης έκαναν ένα δυνατό ξεκίνημα με 0-10 σερί και μείωσαν σε 39-38, 42-38 με τρίποντο του Αγγελογιαννόπουλου, 42-40 ξανά ο Καπετανάκης, 43-40 με μια βολή του Μακρυδάκη, 43-41 με τον ίδιο τρόπο ο Μοσκόφογλου και 45-41 με δύο βολές του Μακρυδάκη για να φύγουν με το πρώτο ροζ φύλλο της σειράς οι Ασβοί.

Για τους Ασβούς, πέρα από τον Αγγελογιαννόπουλο, καλό ματς έκανε και ο Κουτσουρής με 5 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για τους Phoenix Bums ξεχώρισε ο Μοσκόφογλου με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.