14.8%
41.2%
36.6%
30.3%

Έπειτα από ένα φοβερό παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον αμείωτο από την αρχή μέχρι το τέλος, οι Jack’s κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία νίκη απέναντι στον Αστέρα Ευελπίδων στην παράταση με το τελικό 63-67, στην 15η αγωνιστική της Silver. Ο Αστέρας ήταν μπροστά στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, πλήρωσε όμως την απόφαση να μην κάνει φάουλ στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Μανωλέα να ευστοχεί σε τρίποντο και να στέλνει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο. Εκεί, οι Jack’s ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη στα σημεία.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αστέρα Ευελπίδων να μπαίνει ζεστά στο ματς με 3 δίποντα των Λάκουρα, Ανδριόπουλο, αλλά και βολή του πρώτου για το αρχικό 7-0, οι Jack’s θα μπουν στο παιχνίδι με δίποντο του Μανωλέα για να μειώσουν σε 7-2, ενώ ο Ανδριόπουλος ξανά με δίποντο, ο Μαγκώνης με βολή και δίποντο, αλλά και ο Παπαδόπουλος με δικό του καλάθι, θα ανοίξουν τη διαφορά στους 12 πόντους και το 14-2 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα καλάθι από τον Κελεμτζή, θα ροκανίσει τη διαφορά στους 10 και το 14-4, ο Τομαράς με όμορφη ατομική προσπάθεια απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 16-4, ενώ ο Βάνας, αιφνιδίασε τον Αστέρα και με δικό του δίποντο, μείωσε στο 16-6. Το πρώτο δεκάλεπτο, σφράγισε με ακόμα ένα καλάθι ο Λάκουρας, διαμορφώνοντας έτσι το 18-6 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπουτσικάκης με τρίποντο θα μειώσει στο 18-9, ο Τομαράς με δίποντο θα απαντήσει για το 20-9, ενώ ένα ακόμα τρίποντο για τους Jack’s. αυτή τη φορά από τον Βάνα, θα μειώσει ακόμα περισσότερο και στους 8 πόντους, με το σκορ στο 20-12. Εκεί, ο Χαρτοκόλλης με δίποντο θα κάνει το 22-12, ο Δρακόπουλος θα απαντήσει και θα κάνει το 22-14, ενώ ο Μαγκώνης, με τον ίδιο τρόπο όπως και οι προηγούμενοι δύο, θα διαμορφώσουν το 24-14 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ο Δρακόπουλος με νέο δίποντο θα γράψει το 24-16, ο Λάκουρας με βολή θα απαντήσει για το 25-16, ενώ ένα τρίποντο του Κελεμτζή και 3 πόντοι του Δρακόπουλου, θα ροκανίσουν τη διαφορά στην κατοχή και το 25-22 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Χαρτοκόλλης με τρίποντο θα κάνει το 28-22, ενώ το ημίχρονο, θα σφραγίσει ο Βάνας με τον ίδιο τρόπο, στέλνοντας τις δύο ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 28-25, υπέρ του Αστέρα Ευελπίδων.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Ανδριόπουλος και ο Τομαράς με 3 βολές θα κάνουν το 31-25, οι Jack’s θα τρέξουν ένα σερί 2-9 και θα περάσουν μπροστά με 3 δίποντα των Κοντοπάνο, Ελευθεριάδη και Μανωλέα, αλλά και τρίποντο του τελευταίου, το οποίο θα τους δώσει και το προβάδισμα, με το σκορ στο 33-34. Η απάντηση δεν άργησε να έρθει, αφού ο Αστέρας ευστόχησε σε 2 τρίποντα των Μαγκώνη, Παπαδόπουλο και δίποντο του Τομαρά, κάνοντας έτσι το 41-34. Με δίποντο του Μπουτσικάκη, οι Jack’s θα μειώσουν στο 41-36, ο Παπαδόπουλος με βολή θα απαντήσει για το 42-36, με τον Μπουτσικάκη να βάζε ακόμα ένα τρίποντο για το 42-39 του ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο, διαμόρφωσε ο Τομαράς με δίποντο για το 44-39 της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Μανωλέας με 2 απανωτά τρίποντα θα δώσει προβάδισμα στους Jack’s με το σκορ στο 44-45, ο Μαγκώνης με δίποντο θα βάλει μπροστά ξανά τον Αστέρα για το 46-45, ενώ ο Μανωλέας, με δίποντο αυτή τη φορά, θα κάνει το 46-47 της αναμέτρησης Εκεί, ένα δίποντο του Τομαρά, θα γράψει το 48-47, ο Βάνας με τον ίδιο τρόπο έκανε το 48-49, ενώ ο Μαγκώνης με εύστοχη βολή, ισοφάρισε στο 49-49, με 2:30 να απομένουν για τη λήξη. Με ένα τρίποντο από τον Μπουτσικάκη, οι Jack’s θα πάρουν τα ηνία του παιχνιδιού για το 49-52, ο Λάκουρας με γκολ-φάουλ θα φέρει το ματς ξανά στα ίσα για το 52-52, με τον Βάνα να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους Jack’s για το 52-54, με μόλις 1:30 για τη λήξη. Εκεί, ο Μαγκώνης κέρδισε φάουλ στο τρίποντο, ευστόχησε στις βολές, βάζοντας παράλληλα την ομάδα του σε θέση οδηγού στο σκορ (55-54), οι Jack’s δεν κατάφεραν να βρουν σκορ, με τον Τομαρά να κερδίζει φάουλ και από τα ομαδικά οδηγήθηκε στις βολές όπου ευστόχησε και στις 2, ανοίγοντας έτσι τη διαφορά στους 3 και το 57-54, με 7 δευτερόλεπτα για το φινάλε. Εκεί, ο Μανωλέας με ένα μεγάλο τρίποντο, κατάφερε να στείλει στη λήξη το ματς στην παράταση, με την κανονική διάρκεια του παιχνιδιού να κλείνει στο 57-57.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ένα δίποντο του Δρακόπουλου, έβαλε μπροστά τους Jack’s για το 57-59, ο Αστέρας πήρε το προβάδισμα με δίποντο του Λάκουρα και τρίποντο του Μανωλέα για το 62-59, όμως στο τελευταίο λεπτό, ο Δρακόπουλος με βολή και δίποντο, αλλά και ο Βάνας με όμορφο floater, πήραν τα ηνία του παιχνιδιού, γράφοντας το 62-64, με 27 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Εκεί, ο Μαγκώνης μείωσε με εύστοχη βολή στο 63-64, ενώ ο Μπουτσικάκης και ο Μανωλέας, απάντησαν με 3 δικές του βολές, σφραγίζοντας τελικά το ματς στο 63-67 για τους Jack’s.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Νίκος Δρακόπουλος ο οποίος σημείωσε 12 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 15 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Μπουτσικάκης και Μανωλέας, ενώ από τον Αστέρα Ευελπίδων ξεχώρισαν οι Μαγκώνης και Ανδριόπουλος.