20.0%
72.0%
28.8%
5.6%

Σε ένα πολύ όμορφο και ανταγωνιστικό παιχνίδι στο κλειστό της Καλλιθέας, η Μ.Κ.Ο. κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη, καθώς επικράτησε του Γ.Α.Σ.Τ. με 47-51. Οι παίκτες της Μ.Κ.Ο. μπήκαν φουριόζοι στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 0-11, όμως ο Γ.Α.Σ.Τ. ισορρόπησε και πήρε το προβάδισμα στο ημίχρονο (23-19). Στο δεύτερο μέρος, καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με τις εναλλαγές να είναι συνεχείς. Η Μ.Κ.Ο. είχε το προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως ο Γ.Α.Σ.Τ. ήταν σε απόσταση βολής, με το παιχνίδι να γέρνει υπέρ της ομάδας του Αντώνη Αβούρη στις λεπτομέρειες στο φινάλε.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τη Μ.Κ.Ο. να μπαίνει πιο δυνατά. Προηγήθηκε με 0-11 με τους Γρηγορόπουλο, Βιδάλη, Δασκάλου και Τσίνα, οι Ντάσκας και Γιαλαμάς μείωσαν σε 4-11 και ο Γρηγορόπουλος από μέση απόσταση πέτυχε το 4-13 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Γ.Α.Σ.Τ. πήρε το προβάδισμα. Οι Παπαζώης και Γρυπαίος σημείωσαν το 10-13, ο Κιφοκέρης με 2/2 βολές έκανε το 10-15, οι Μουζουράκης και Γιαλαμάς μείωσαν στον πόντο )14-15), ο Τουρής από κοντά έκανε το 14-17, ακολούθησε σερί 9-0 του Γ.Α.Σ.Τ. για το 23-17 με τους Μίλση και Παπαζώη, με τον Κιφοκέρη να μειώνει από κοντά σε 23-19 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με το ματς να παραμένει ντέρμπι. Ο Ντάσκας από μέση απόσταση σημείωσε το 25-19, ο Σωτηρόπουλος απάντησε με τρίποντο για το 25-22, ο Γιαλαμάς από κοντά το 27-22, ο Κιφοκέρης με δύο βολές κι ένα δίποντο μείωσε σε 27-26, ο Γιαλαμάς με τρίποντο το 30-26, οι Κιφοκέρης και Σωτηρόπουλος έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 30-31, ο Μίλσης απάντησε για το 32-31, ξανά ο Κιφοκέρης με μια βολή κι ένα δίποντο για το 32-34, ο Οικονόμου με 2/2 βολές το 34-34, με τον ίδιο τρόπο ο Τσίνας έκανε το 34-36, άλλη μια βολή του Οικονόμου για το 35-36 και ο Τσίνας το 35-38, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τη Μ.Κ.Ο. να έχει ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το φινάλε. Οι Ντάσκας και Μουζουράκης έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 39-38, ακολούθησε σερί 0-8 από Βιδάλη και Κιφοκέρη για το 39-46, ο Βουλάς με τρίποντο έδωσε ανάσα στην ομάδα του για το 42-46, ο Βιδάλης με 2/2 βολές έκανε το 42-48, ο Γιαλαμάς με ακόμη ένα τρίποντο για τον Γ.Α.Σ.Τ. σημείωσε το 45-48, ο Κιφοκέρης με μια βολή το 45-49, ο Οικονόμου με 2/2 το 47-49 και ο Σωτηρόπουλος με ακόμη δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης 47-51, καθώς ο Γ.Α.Σ.Τ. δεν κατάφερε να σκοράρει νωρίτερα.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Τσίνας, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Βιδάλης και Κιφοκέρης. Από τον Γ.Α.Σ.Τ., ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Παπαζώη και Ντάσκα.