28.0%
61.1%
31.5%
13.0%

Έπειτα από μία πολύ όμορφη αναμέτρηση, ο Γ.Α.Σ.Τ. κατάφερε μετά από πολύ καιρό να πάρει το ροζ φύλλο και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, έπειτα απο το 62-54 στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής της Golden League. Ο Γ.Α.Σ.Τ. βρέθηκε πίσω με 9 πόντους στο 2ο δεκάλεπτο, όμως με επιμονή κατάφερε και κράτησε τις ισορροπίες, ενώ την καταλληλότερη στιγμή πήρε ένα πολύ καλό προβάδισμα, το οποίο οι Red-Dicolo δεν κατάφεραν να κάμψουν και έτσι ο Γ.Α.Σ.Τ. έφυγε με το 3ο του ροζ φύλλο από το κλειστό του Στ. Βενέτης για φέτος.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μίλση να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Κρίκα Κ. να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το αρχικό 3-3. Με δίποντο του Οικονόμου, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα περάσει ξανά μπροστά με το 5-3, ενώ οι Red-Dicolo με τον Σκαμαγκά να ευστοχεί σε 2 σερί δίποντα θα πάρει το προβάδισμα για το 5-7 του ματς. Στη συνέχεια, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα πάρει εκ νέου κεφάλι στο σκορ με ένα σερί 7-3 για να κάνει το 12-10, ο Boboric με 2/2 βολές θα ισοφαρίσει σε 12-12, με τον Ντάσκα να απαντά με τον ίδιο τρόπο, διαμορφώνοντας έτσι το 14-12. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσουν με 3 δίποντα οι Σκαμαγκάς, Στεφόπουλος και Κλωνάρης για το 14-18 των Red-Dicolo.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά θα ανοίξει για τους Red-Dicolo έπειτα από 2/2 βολές του Τσαπατάκη που θα κάνει το 14-20, ο Αδαμαντίδης με ένα δυναμικό δίποντο θα μειώσει στους 4 και το 16-20, με τους Red-Dicolo να απαντούν με ένα σερί 0-5 και να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 9 πόντους για το 16-25. Στη συνέχεια, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα βρεί ξανά ρυθμό με δίποντο του Λεμπέση, τρίποντο του Οικονόμου και 2/2 βολές του Μουζουράκη, με τον Σκαμαγκά να ευστοχεί σε βολή και να γράφει το 23-26 στην αναμέτρηση. Εκεί, ο Μουζουράκης με ακόμα ένα εύστοχο ζεύγος βολών θα μειώσει στον πόντο για το 25-26, ο Τσαπατάκης με βολή θα κάνει το 25-27, ενώ το ημίχρονο θα βρεί τον Γ.Α.Σ.Τ. στο +2, έπειτα από 2 σερί δίποντα των Οικονόμου και Μουζουράκη για το 29-27 του ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των 2 ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μουζουράκης με εύστοχο τρίποντο θα ανοίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά για να κάνει το 32-27 του Γ.Α.Σ.Τ., οι Red-Dicolo με βολή και δίποντο του Κρίκα Κ. αλλά και καλάθι του Στεφόπουλου θα φέρουν το ματς στα ίσα για το 32-32, ενώ ο Ντάσκας με δίποντο αυτή τη φορά θα κάνει το 34-32 στο ματς. Εκεί, οι Red-Dicolo με ένα σερί 2-7 θα περάσουν μπροστά για το 36-39, όμως το 3ο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με ένα γρήγορο 9-0 οι παίκτες του Γ.Α.Σ.Τ. για το 45-39 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Red-Dicolo θα μπουν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι και θα πάρουν το προβάδισμα με ένα δικό τους 0-7 στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα της περιόδου για το 45-46, ο Βουλάς με καλάθι θα δώσει το προβάδισμα στον Γ.Α.Σ.Τ. για το 47-46, με τον Κρίκα Αλ. με σουτ μέσης απόστασης να κάνει το 47-48 για τους Red-Dicolo, όμως ο Γ.Α.Σ.Τ. με ένα νέο σερί 6-2 θα περάσει μπροστά για το +3 και το 53-50. Με δίποντο θα μειώσει ο Σκαμαγκάς για το 53-52, με τους Ντάσκα και Μίλση να ευστοχούν σε 2 σερί τρίποντα και τον Μουζουράκη να πετυχαίνει ακόμα 2 βολές για το 61-52 του Γ.Α.Σ.Τ.. Με λίγα λεπτά να απομένουν για τη λήξη του παιχνιδιού, ο Τσαπατάκης με δίποντο θα μειώσει σε 61-54, με τον Μουζουράκη να βάζει 1 τελευταία βολή και να σφραγίζει το ματς στο 62-54 για τον Γ.Α.Σ.Τ..

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Φώτης Ντάσκας ο οποίος σταμάτησε στους 12 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 2 του προσπάθειες, για να συγκεντρώσει 22 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Μουζουράκης και Βουλάς, ενώ από τους Red-Dicolo ξεχώρισε η προσπάθεια των Στεφόπουλο, Κλωνάρη και Κρίκα Κ..