19.0%
79.2%
36.6%
20.0%

Σε ένα μεγάλο ντέρμπυ μεταξύ των δύο ομάδων, οι περσινοί τροπαιούχοι ReTirees, πήραν την πρώτη τους νίκη στη φετινή Golden επικρατώντας του Γ.Α.Σ.Τ. με το τελικό 57-61. Ο Γ.Α.Σ.Τ., μπήκε πάρα πολύ καλά στο ματς, έχτισαν διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, όμως οι ReTirees πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο, κλείνοντας το πρώτο μισό στο +1 (33-34). Οι ReTirees μπήκαν καλύτερα στο 3ο δεκάλεπτο, πήραν εκείνοι διαφορά 10 πόντων, όμως ο Γ.Α.Σ.Τ. μείωσε μέχρι και τους 4 πόντους λίγο πριν τη λήξη. Οι ReTirees, κρατώντας την ψυχραιμία τους στα τέλος, έφυγαν με το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν από το κλειστό του Πολυκλαδικού.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αδαμαντίδη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους ReTirees να απαντούν με τρίποντο του Στόλη και 2/2 βολές του Σκοπελίτη για το 2-6. Ο Γ.Α.Σ.Τ. θα πάρει κεφάλι στο σκορ με 2 δίποντα του Αδαμαντίδη και βολή του Σακαρίδη για το 7-8, όμως ο Σκοπελίτης θα ευστοχήσει σε δίποντο για να διαμροφώσει το 7-8 για τους ReTirees. Εκεί, ο Γ.Α.Σ.Τ. θα πατήσει γκάζι και με ένα σερί 13-2, όχι μόνο θα πάρει το προβάδισμα, αλλά θα χτίσει και μία διψήφια διαφορά 10 πόντων για το 20-10. Οι ReTirees θα προλάβουν να αντιδράσουν πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 2 δίποντα των Στόλη, Γιαμαίο και 2/2 βολές του Στόλη για να μειώσουν στους 4 με το σκορ να είναι στο 20-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γ.Α.Σ.Τ. με 3 συνεχόμενα δίποντα από τους Αδαμαντίδη, Μουζουράκη και Οικονόμου θα ανοίξει τη διαφορά ξανά στους 10 (26-16), με τον Τσιρίδη να απαντά για τους ReTirees με δίποντο, μειώνοντας σε 26-18. Με μακρινό δίποντο, ο Βουλάς θα ανοίξει τη διαφορά ξανά στους 10 για το 28-18, με τους ReTirees να τρέχουν ένα σερί 2-13 ισοφαρίζοντας στο 31-31 το ματς. Εκεί, ο Μουζουράκης θα δώσει νέο προβάδισμα στον Γ.Α.Σ.Τ. με 2/2 βολές για το 33-31, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει ο Γιαμαίος με τρίποντο, δίνοντας παράλληλα στους ReTirees το προβάδισμα του παιχνιδιου για το 33-34.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Γ.Α.Σ.Τ. με δίποντο από τον Μουζουράκη θα πάρει το προβάδισμα, όμως 2/2 βολές και δίποντο του Τσιρίδη θα διαμορφώσουν το 35-38 υπέρ των ReTirees στο ματς. Εκεί, ο Οικονόμου θα μειώσει στον πόντο με δίποντο για το 37-38, με τους Σκοπελίτη και Τσιρίδη να ευστοχούν σε 2 δίποντα, κάνοντας το 37-42. Με γκολ-φάουλ θα απαντήσει ο Μουζουράκης για να μειώσει σε 40-42, με τους ReTirees να κλείνουν το δεκάλεπτο με ένα σερί 0-8 για το 40-50.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αδαμαντίδης με βολή θα μειώσει σε 41-50, ο Σκοπελίτης με 3/3 βολές θα γράψει το 41-53 και ο Αδαμαντίδης, με δίποντο αυτή τη φορά θα μειώσει σε 43-53. Εκεί, ο Γιαμαίος με δίποντο θα κάνει το 43-55, ο Μίλσης με όμορφο τρόπο το 45-55 και ο Σκοπελίτης με νέο δίποντο το 45-57. Ο Γ.Α.Σ.Τ. θα απαντήσει με ένα σερί 7-0 για να μειώσει στους 5 πόντους (52-57), με τον Τσιρίδη να ευστοχεί σε δίποντο κάνοντας το 52-59. Ο Γ.Α.Σ.Τ. θα βρεί λύση με τρίποντο του Οικονόμου από τις 45, αλλά και 2/2 βολές του Μουζουράκη για το 57-59, ενώ με 35 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Τσιρίδης με 2/2 βολές θα στείλει το ματς στους 4 για το τελικό 57-61.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Κώστας Σκοπελίτης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 26 πόντους, με 13 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 28 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους ReTirees ξεχώρισε επιπλέον ο Τσιρίδης, με τον Σαρρή να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τον Γ.Α.Σ.Τ. σε καλή μέρα βρέθηκε ο Αδαμαντίδης και ο Μουζουράκης.