36.8%
35.7%
32.4%
13.3%

Σε τρομερή βραδιά βρέθηκαν οι Σουβλέηκερς, οι οποίοι όντας πλήρεις έπαιξαν ένα πολύ ωραίο ντέρμπι κόντρα στους επίσης πλήρεις Pick ‘n’ Troll. Τη νίκη κατάφεραν να τη πάρουν οι Σουβλέηκερς με 49-41 παίζοντας φοβερή άμυνα και έχοντα στην διάθεση τους τον Σαπλαούρα, ο οποίος βρέθηκε σε τρομερή βραδιά γράφοντας στατιστική με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αγγελόπουλος άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Pick ‘n’ Troll με ένα εύστοχο τρίποντο, οι Σαπλαούρας και Έξαρχος απάντησαν με ένα καλάθι ο καθένας και έβαλαν μπροστά με 4-3 τους Σουβλέηκερς, 4-6 με τρίποντο του Παγάνη, 13-6 με 9-0 σερί οι Σαπλαούρας, Ξηρουχάκης και Μοσχίδης, 13-8 από τον Τσοπανάκη και νέο τρίποντο του Σαπλαούρα για το τελικό 16-8 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κυριακουλάκος έβαλε δύο καλάθια σερί και μείωσε σε 16-12, ο Σταματίου με τρίποντο έγραψε το 19-12, 19-15 με ακόμη ένα καλάθι του Κυριακουλάκου και μια βολή του Νίκου Τσοπανάκη, 21-15 ο Μοσχίδης, 21-17 ο Νίκος Τσοπανάκης, 24-17 ξανά με τρίποντο ο Σαπλαούρας και δίποντο του Κάτσα για το τελικό 24-19 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αγγελόπουλος έβαλε μια βολή για το 24-20, 30-20 με ένα τρίποντο του Σαπλαούρα και ένα καλάθι και φάουλ του Μοσχίδη, 30-27 με απάντηση με σερί οι Troll με τους Αγγελόπουλο, Παγάνη και Χατζηκωντσαντίνου, 32-27 ο Σαπλαούρας και από ένα καλάθι οι Αγγελόπουλος και Κάτσας για το τελικό 32-31 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Σταματίου και Ξηρουχάκης συνδυάστηκαν για να δώσουν προβάδισμα στους Σουβλέηκερς με 40-31, 40-36 με 0-5 απάντηση οι Κυριακουλάκος και Αγγελόπουλος, 43-36 με το πέμπτο εύστοχο τρίποντο του Σαπλαούρα στο ματς, 43-39 με ένα καλάθι του Τσοπανάκη και μια βολή του Γρηγορίου, 45-39 με βολές του Σαπλαούρα, 45-41 ο Γρηγορίου και 49-41 με βολές των Κωστή και Έξαρχου για να φύγουν με το ροζ φύλλο οι Σουβλέηκερς.

Για τους Σουβλέηκερς, πέρα από τον Σαπλαούρα, πολύ καλό ματς έκανε και ο Σταματίου με 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες. Για τους Pick ‘n’ Troll ξεχώρισε ο Κυριακουλάκος με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.