30.0%
43.8%
40.0%
16.0%

Στις νίκες επέστρεψαν μετά από 3 αρνητικά αποτελέσματα οι Τουβλεηκερς, αφού επικράτησαν των B.C. Abla με 63-59, στην 19η στροφή του πρωταθλήματος. Οι Τουβλεηκερς μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς χτίζοντας διψήφια διαφορά στο ξεκίνημα (18-8), όμως οι B.C. Abla δεν άργησαν να αντιδράσουν, κάνοντας το ματς ντέρμπι μέχρι και το τέλος, όπου η αρμάδα του Λειβαδά επικράτησε τελικά στις λεπτομέρειες.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Λεμπούση να ανοίγει το σκορ με δίποντο για το αρχικό 0-2 και τους Τουβλέηκερς να μπαίνουν στο ματς με τρίποντο του Λειβαδά και δίποντο του Καρμοίρη για το προβάδισμα και το 5-2 του παιχνιδιού. Εκεί, ένα καλάθι ακόμα του Λεμπούση θα μειώσει στον πόντο και το 5-4, ενώ ένα σερί 6-2 του Καρμοίρη, θα διαμορφώσει το 11-6 του ματς. Εκεί, ο Σωτηρόπουλος με βολή μείωσε στο 11-7, οι Τουβλέηκερς με ένα νέο σερί 7-1 με δίποντο του Νικολαΐδη και 5 πόντους του Μητσόπουλου θα κάνουν το 18-8, όμως ο Μουρμούρης σφράγισε με 2 τρίποντα την πρώτη περίοδο, με το σκορ να πηγαίνεισ το 18-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι B.C. Abla μπήκαν πιο αποφασισμένοι με δίποντο του Αδάμου που μείωσε στο 18-16, ο Μαρίνος με τρίποντο έγραψε το +5 των Τουβλέηκερς για το 21-16, ενώ ένα σερί 3-12 των B.C. Abla, έπειτα από 2 τρίποντα του Ορνεράκη και από ένα δίποντο των Αδάμο, Σωτηρόπουλο και Μουρμούρη, θα πάρουν το προβάδισμα με το σκορ στο 24-28. Στη συνέχεια, ένα δίποντο του Καρμοίρη στη ρακέτα θα ρίξει τη διαφορά στην κατοχή για το 26-28, ο Σωτηρόπουλος με βολή και οι Ορνεράκης, Αδάμος με 2 δίποντα θα πάνε τη διαφορά στους 7 και το 26-3, ενώ ένα καλάθι του Λειβαδά στο ζωγραφιστό, θα ροκανίσει τη διαφορά αυτή στους 5 και το 28-33 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα καλάθι ακόμα από τον Σωτηρόπουλο θα διαμορφώσει το 28-35, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με δικό του δίποντο ο Μητσόπουλος, κλείνοντας την ανάπαυλα στο 30-35 για τις δύο ομάδες.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Σωτηρόπουλος με βολή θα κάνει το 30-36, ο Καρμοίρης με δίποντο το 32-36, ενώ με τον ίδιο τρόπο, ο Αδάμος, θα διαμορφώσει το 32-38 του ματς. Εκεί, ένα σερί 8-0 από τους Τουβλέηκερς, έπειτα από δίποντο του Σπανίδη και 2 τρίποντα του Μαρίνου θα πάρουν τα ηνία του σκορ για το 40-38, οι B.C. Abla θα απαντήσουν με δίποντο του Λεμπούση ισοφαρίζοντας στο 40-40, ενώ ο Καρμοίρης με δικό του καλάθι, θα βάλει μπροστά ξανά τους Τουβλέηκερς με το σκορ στο 42-40. Στη συνέχεια, ένα δίποντο του Μουρμούρη θα κάνει το 42-42, ο Μαρίνος με τρίποντο θα απαντήσει για το 45-42, ενώ ο Σωτηρόπουλος με βολή θα μειώσει στο 45-43. Με 2/2 βολές του Καρμοίρη, οι Τουβλέηκερς έγραψαν το 47-43, ενώ ένα τρίποντο στην εκπνοή από τον Ορνεράκη, μείωσε στον πόντο και το 47-46 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μουρμούρης με δίποντο θα βάλει μπροστά τους B.C. Abla για το 47-48, ο Καρμοίρης με 5 δικούς του πόντους θα διαμορφώσει το 52-48 των Τουβλέηκερς, ενώ ένα ακόμα καλάθι του Μουρμούρη, θα ρίξει τη διαφορά στην κατοχή και το 52-50 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Κοσκέρας με εύστοχο γκολ-φάουλ θα γράψει το 55-50, ο Μουρμούρης με βολή αυτή τη φορά θα μειώσει στο 55-51, ενώ ο Καρμοίρης με τον ίδιο τρόπο, θα διαμορφώσει το 56-51 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Αδάμος με βολή θα μειώσει στο 56-52, ο Καρμοίρης με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει για το 57-52, ενώ ο Αδάμος, με δίποντο αυτή τη φορά, θα κάνει το 57-54 του ματς. Με ακόμα ένα εύστοχο ζεύγος βολών, ο Καρμοίρης θα στείλει τη διαφορά στους 5 και το 59-54, ο Αδάμος με 1/2 βολές θα μειώσει στο 59-55, ενώ ένα τρίποντο από τον Μαρίνο, θα πάει τη διαφορά στους 7 και το 62-55, με 2 λεπτά να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης. Στα τελευταία αυτά λεπτά, οι B.C. Abla θα μειώσουν με 2 δίποντα των Σωτηρόπουλο και Αδάμο στο 62-59, ενώ το ματς θα σφραγίσει με βολή ο Κοσκέρας για το τελικό 63-59.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Γιώργος Καρμοίρης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 25 πόντους, με 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 24 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Τουβλέηκερς ξεχώρισε επιπλέον ο Κοσκέρας, με τον Μητσόπουλο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους B.C. Abla σε καλή μέρα βρέθηκε ο Εγγλέζος και ο Αδάμος.