33.3%
53.3%
48.3%
21.1%

Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με πολλές συγκινήσεις πραγματοποιήθηκε στο κλειστό γήπεδο της Καισαριανής, όπου ο Γ.Α.Σ.Τ. επικράτησε του Φωκιανού με 72-76. Οι παίκτες του Γ.Α.Σ.Τ. μπήκαν από το πρώτο λεπτό πολύ δυνατά και είχαν τρομερό ρυθμό στην επίθεση, χτίζοντας διψήφιες διαφορές. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Φωκιανός όχι μόνο δεν παράτησε το παιχνίδι, αλλά προσπάθησε σιγά-σιγά να ροκανίσει τη διαφορά και μάλιστα να πάρει και το προβάδισμα με 71-68 λίγα λεπτά πριν το τέλος. Παρόλ’αυτά, ο Γ.Α.Σ.Τ. έδειξε χαρακτήρα και με πιο ορθές επιλογές κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα και να πάρει το ροζ φύλλο, το οποίο τον κρατάει “ζωντανό” στη δύσκολη μάχη για την παραμονή στην Golden. Για τον Φωκιανό, αυτή η ήττα τον βάζει σε μπελάδες όσον αφορά την πρόκριση στα playoffs, την οποία θα διεκδικήσει μέχρι το τέλος.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να μπαίνει πολύ δυνατά. Οι Βουλάς και Οικονόμου άνοιξαν το σκορ (0-7), ο Τζούρτος με τρίποντο πέτυχε το 3-7, ακολούθησε σερί 0-9 από Αδαμαντίδη, Βουλά και Οικονόμου για το 3-16, ο Φωκιανός απάντησε για το 11-16 με τους Ορφανίδη και Μυλιόρδο, οι Καμαριωτάκης και Οικονόμου έκαναν το 11-20, ο Τζούρτος με τρίποντο το 14-20, ακολούθησαν δύο απανωτά τρίποντα από Οικονόμου και Βουλά για το 14-26 και με ένα ακόμα ο Μυλιόρδος μείωσε σε 17-26 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Φωκιανός προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Γ.Α.Σ.Τ. διατήρησε τη διαφορά διψήφια. Ο Τζούρτος με νέο τρίποντο μείωσε σε 20-26, οι Ντάσκας και Λεμπέσης έκαναν το 20-31, ο Τζούρτος ξανά με τρίποντο το 23-31, οι Καμαριωτάκης και Βουλάς το 23-37, οι Μπακιρτζόγλου και Ορφανίδης το 27-37, οι Καμαριωτάκης, Μίλσης και Ντάσκας το 27-42 και ο Ορφανίδης το 29-42 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τον Φωκιανό να προσπαθεί να μειώσει. Ο Μυλιόρδος μείωσε σε 31-42, οι Αδαμαντίδης και Βουλάς πέτυχαν το 31-46, ο Ορφανίδης με δύο δίποντα μείωσε σε 35-46, ο Οικονόμου έκανε το 35-48, ο Καρακατσάνης το 37-48, ο Αδαμαντίδης απάντησε για το 37-50, οι Καρακατσάνης και Ορφανίδης σημείωσαν το 44-50, οι Βουλάς και Λεμπέσης το 44-55, o Καρακατσάνης με «καλάθι και φάουλ» μείωσε σε 47-55, οι Καμαριωτάκης και Βουλάς απάντησαν για το 47-58 και ο Τζούρτος με τρίποντο μείωσε σε 50-58, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον Φωκιανό να παίρνει το προβάδισμα, αλλά ο Γ.Α.Σ.Τ. έδειξε χαρακτήρα και πήρε το ματς στο τέλος. Αρχικά, ο Βουλάς πέτυχε το 50-60, ο Τζούρτος το 52-60, οι Λεμπέσης και Αδαμαντίδης πέτυχαν το 52-64, ο Καρακατσάνης με τρίποντο έδωσε ανάσα στην ομάδα του για το 55-64, ο Ντάσκας από μέση απόσταση έκανε το 55-66, οι Μυλιόρδος και Ορφανίδης μείωσαν σε 60-66, ο Οικονόμου το 60-68, ακολούθησε εντυπωσιακό σερί 11-0 με το οποίο ο Φωκιανός πήρε το προβάδισμα με 71-68 χάρη στους Μυλιόρδο και Ορφανίδη, με τον Καμαριωτάκη να μειώνει στον πόντο (71-70). Στη συνέχεια, ο Τζούρτος με μια βολή πέτυχε το 72-70, ο Βουλάς ισοφάρισε σε 72-72, ο Οικονόμου με δύο βολές έκανε το 72-74, και στις τελευταίες κατοχές ο Φωκιανός δεν κατάφερε να σκοράρει με τον Ντάσκα με 2/4 βολές να διαμορφώνει το τελικό σκορ της αναμέτρησης 72-76.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Βουλάς, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Οικονόμου και Αδαμαντίδης. Από τον Φωκιανό, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Τζούρτου και Καρακατσάνη.