30.6%
55.0%
30.8%
20.0%

Ο Φωκιανός παρότι ήταν πίσω στο σκορ για τρία δεκάλεπτα κατάφερε να ανατρέψει τη κατάσταση αυτή στο τελευταίο δεκάλεπτο και να φτάσει τελικά στη νίκη απέναντι στους Phoenix Bums. Οι τελευταίοι κατά διαστήματα έχτισαν και διπλάσιες διαφορές τις οποίες όμως δεν διαχερίστηκαν καλά και ο Φωκιανός που έμενε συνεχώς μέσα στο παιχνίδι κατάφερε με ένα 10-0 σερί να πάρει το προβάδισμα και να το κρατήσει μέχρι το τέλος αυτού φεύγοντας με το ροζ φύλλο. Τελικό σκορ : 59-52.

Με σερί 0-5 ξεκίνησε το ματς για τους Bums δια χειρός Κοβάτσου και Φωτόπουλου για να απαντήσει ο Ζορμπάς με τρίποντο για τον Φωκιανό για το 3-5. Καδάς και Φωτόπουλος έκαναν τότε το 3-10, ο Φωκιανός μείωσε εκ νέου σε 6-10 με τρίποντο του Μυλιόρδου, με το ίδιο νόμισμα απάντησε ο Καδάς για το 6-13 και άλλο ένα τρίποντο αυτή τη φορά από τον Τζούρτο μείωσε ξανά για τον Φωκιανό σε 9-13. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σερί 0-6 από τους Bums με τους Μοσκόφογλου και Λάσπα να κάνουν το 9-19.

Με τρίποντο του Μυλιόρδου ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος για το 12-19 αλλά Κοβάτσος και Μοσκόφογλου έκαναν τη διαφορά διψήφια γράφοντας το 12-22. Ορφανίδης και Μπούτος μείωσαν σε 16-22, ο Μάλλης με δύο βολές έκανε το 16-24, ο Καρακατσάνης το 18-24, ο Μπατζόγλου το 18-26 και το τρίποντο του Μυλιόρδου μείωσε σε 21-26. 4 πόντοι από τον Μάλλη έγραψαν τότε το 21-28, ο Φωκιανός με άλλο ένα τρίποντο του Οραφνίδη αυτή τη φορά, μείωσε σε 24-28 οι Bums όμως με 4 και 3 πόντους από Κοβάτσο και Πολίτη αντίστοιχα έγραψαν το 24-35 του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης Μυλιόρδος και Ορφανίδης μείωσαν γρήγορα σε 29-35 με τον Φωτόπουλο να σκοράρει για τρεις και να κρατάει τη διαφορά για τους Bums (29-38). Ο Φωκιανός τότε Χατζάκη και Ορφανίδη να σκοράρουν μείωσαν στο πόντο για το 37-38. Οι Bums τότε αφυπνύστηκαν με τον Κοβάτσο και τον Καρακατσάνη να μειώνουν σε 37-42. Το δεκάλεπτο έκλεισε με δύο βολές του Καρακατσάνη στο 39-42.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πολύ αμφίρροπο με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι για τα καλά. Ο Μπακιρτζόγλου μείωσε στο πόντο (41-42), οι Πολίτης και Μπατζόγλου απάντησαν για το 41-46, μία βολή του Μπακιρτζόγλου θα μειώσει εκ νέου σε 42-46, ο Λάσπας έκανε το 42-48 και τότε ο Φωκιανός διανύοντας ένα σερί 10-0 με τους Τζούρτο, Μπακιρτζόγλου, Ορφανίδη και Καρακατσάνη να σκοράρουν έφερε τα πάνω κάτω γράφοντας το 52-48. Μοσκόφογλου και Κοβάτσος μείωσαν σε 53-51, η βολή του Ορφανίδη έκανε το 54-51, ο Κοβάτσος επίσης με βολή το 54-52 και τότε ένα κρίσιμο καλάθι του Καρακατσάνη έγραψε το 56-52 κλεδώνοντας το ματς αφού δεν υπήρχε άλλος χρόνος για τους Bums με τις βολές του Τζούρτου και του Μυλιόρδου να κάνουν το τελικό 59-52.

MVP του αγώνα ο Θανάσης Μυλιόρδος με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ και 2 κλεψίματα ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κοβάτσος με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασσίστ και 2 κλεψίματα.