30.8%
64.3%
26.5%
23.1%

Σε ένα αρκετά κλειστό ματς, με δυνατές άμυνες και από τα δύο στρατόπεδα, οι Ξεφτιλάιζερς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με ανατροπή από το -10 του 3ο δεκαλέπτου στο τελικό 43-45. Τα Χώματα μπήκαν αρκετά καλά στο ματς, παρόλο που οι Ξεφτιλάιζερς ήταν πολύ κοντά μέχρι το ημίχρονο που έκλεισε στο 24-18. Στο 3ο δεκάλεπτο, τα Χώματα ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια διαφορά για το 30-20, όμως οι Ξεφτιλάιζερς, μέσα σε 6 λεπτά έτρεξαν ένα σερί 4-18 για να πάρουν κεφάλι στο σκορ στα αρχές του 4ου δεκαλέπτου. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, οι Ξεφτιλάιζερς δεν επέτρεψαν στα Χώματα να περάσουν μπροστά στο σκορ και έτσι έφυγαν από το κλειστό της Καισαριανής με το πρώτο ροζ φύλλο για φέτος.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Δαμανάκη να ανοίγει το σκορ με 2 σερί δίποντα και τον Ρούσσο να απαντά με 2/2 βολές για να μειώσει σε 4-2. Με νέο δίποντο του Δαμανάκη, τα Χώματα θα κάνουν το 6-2, ενώ ο Ρούσσος θα μειώσει με τρίποντο αυτή τη φορά για το 6-5. Τα Χώματα, με 2 συνεχόμενα δίποντα από τους Δαμανάκη και Μπενή, θα κάνουν το 10-5, ενώ ο Τσίτσος με 2/2 βολές θα μειώσει για τους Ξεφτιλάιζερς στους 3 πόντους και σε 10-7. Εκεί, ο Δημητριάδης με εύστοχο τρίποντο και ο Νούκας με 2/2 βολές θα κάνουν το 15-7, όμως το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με 2 συνεχόμενα δίποντα ο Τσίτσος, μειώνοντας έτσι σε 15-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μπενής με τρίποντο εκτός ισορροπίας θα κάνει το 18-11, με τον Δεδούση να απαντάει μετά από 4 λεπτά με δικό του τρίποντο και αμέσως μετά δίποντο για το 18-16. Τα Χώματα με δίποντο του Κάκκου και βολή του Κοντομίχου θα κάνουν το 21-16, ενώ ο Σουφλέρης με δίποντο από τη ρακέτα των Χωμάτων θα μειώσει σε 21-18. Το ημίχρονο θα κλείσει ο Κοντομίχος με τρίποντο από τη γωνία για να ανοίξει τη διαφορά στους 6 πόντους και στο 24-18.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Δαμανάκης θα ευστοχήσει σε ένα πολύ δύσκολο δίποντο από τη γωνία, με τον Ρούσσο να απαντά αμέσως μετά για το 26-20. Στη συνέχεια, τα Χώματα με βολή του Καραθανάση και τρίποντο του Μπενή, θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς σε διψήφιο αριθμό για το 30-20, με τους Ξεφτιλάιζερς να απαντούν με ένα σερί 2-11 (!) για να ροκανίσουν τη διαφορά στον πόντο με 3 τρίποντα από τους Ρούσσο, Δεδούση και 2/2 βολές του Τσίτσου για το 32-31. Ο Νούκας θα δώσει ανάσα στην επίθεση των Χωμάτων με ένα δίποντο από το ζωγραφιστό για το 34-31, ενώ ο Δεδούσης θα φέρει το ματς στα ίσα με ένα μεγάλο τρίποντο στη λήξη της περιόδου για το 34-34.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Ξεφτιλάιζερς θα καταφέρουν να πάρουν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο ματς με 2 δίποντα των Τσίτσο και Ατσαλάκη για το 34-38, με τον Καραθανάση να απαντά με 2/2 βολές για το 36-38. Εκεί, ο Τσίτσος και ο Ατσαλάκης με δίποντο και βολή αντίστοιχα θα διαμορφώσουν το 36-41, ο Κάκκος με δύσκολο τρόπο θα μειώσει σε 38-41 και ο Ατσαλάκης με δίποντο και ο Θεοδώρου με βολή θα γράψουν το 38-44 για τους Ξεφτιλάιζερς. Στα τελευταία 2 λεπτά της αναμέτρησης, ο Δαμανάκης με βολή και ο Καραθανάσης με δίποντο θα μειώσουν τη διαφορά στους 3 (41-44), ενώ ο Δεδούσης με βολή θα κάνει το 41-45. Το ματς θα κλείσει με δίποντο στη λήξη ο Δημητριάδης που απλώς θα μειώσει στο καλάθι για το τελικό 43-45.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Θοδωρής Τσίτσος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 12 πόντους, με 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 2 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 19 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Ξεφτιλάιζερς ξεχώρισε επιπλέον ο Ρούσσος, με τον Δεδούση να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τα Χώματα σε καλή μέρα βρέθηκε ο Κοντομίχος και ο Μπενής.