27.3%
63.2%
28.6%
10.5%

Σε ένα φοβερό παιχνίδι, οι Athens Supergrungers κατάφεραν να πάρουν μία μεγάλη νίκη απέναντι στον Αστέρα Ευελπίδων με το τελικό 48-46 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα ολόκληρου του παιχνιδιού. Οι Supergrungers έχτισαν μία διαφορά 15 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο, την οποία ο Αστέρας ροκάνιζε σταδιακά ώσπου στο 4ο δεκάλεπτο παραλίγο να κάνει την μεγάλη ανατροπή, όμως οι Supergrungers κατάφεραν να παραμείνουν μπροστά στο σκορ και έτσι να πάρουν τελικά το ροζ φύλλο.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κατσαμπάνη να ανοίγει το σκορ και τον Τσώνη να ευστοχεί σε δίποντο για το 2-2. Το 4-2 θα κάνει ο Θεοδώρου και ο Χαρτοκόλλης με δίποντο θα διαμορφώσει το 4-4. Στη συνέχεια, οι Athens Superg. με ένα μίνι σερί 5-1 θα κάνουν το 9-5, ο Τσώνης με γκολ-φάουλ θα μειώσει σε 9-8 και ο Κατσαμπάνης με τρίποντο θα γράψει το 12-18. Με μακρινό δίποντο του Τσαουρδά, ο Αστέρας θα μειώσει σε 12-10, ο Θεοδώρου με 2/2 βολές θα κάνει το 14-10, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Τσώνη για το 14-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Athens Superg. θα τρέξουν ένα σερί 13-0, κάνοντας το 27-12, όμως ο Αστέρας Ευελπίδων θα αντιδράσει και θα μειώσει με δικό του σερί 0-7 σε 27-19. Εκεί, οι Athens Superg. θα κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με φοβερό τρίποντο εκτός ισορροπίας από τον Θεοδώρου για το 30-19.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Τσώνης με βολή θα μειώσει σε 30-20, με τον Καλτσά να απαντά με δίποντο για το 32-20. Στη συνέχεια, ο Χαρτοκόλλης με βολή και τρίποντο αλλά και ο Τσώνης με δίποντο θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 6 πόντους (32-26), με τον Θεοδώρου να ευστοχεί σε δίποντο για το 34-26. Εκεί, ο Τσαουρδάς με τρίποντο και δίποντο θα κάνει το 34-31, ενώ ο Θεοδώρου θα διαμορφώσει με τρίποντο το 37-31 και ο Κατσαμπάνης με δύσκολο τρόπο το 39-31. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με 2/2 βολές του Τσώνη για το 39-33.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κούρτης με τρίποντο θα κάνει το 42-33, ο Τσώνης θα απαντήσει με δίποντο για το 42-35 και ο Κατσαμπάνης με δικό του δίποντο θα διαμορφώσει το 44-35. Στη συνέχεια, ο Αστέρας θα μειώσει με ένα σερί 1-7 σε 45-42, ο Κατσαμπάνης με δίποντο θα διαμορφώσει το 47-42 και ο Αστέρας με δίποντο του Τσώνη και 2/2 βολές του Χαρτοκόλλη θα μειώσει στον πόντο για το 47-46. Με 32 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες τις οποίες έχασαν, με τους Athens Superg. να παίρνουν τελικά τη νίκη με το τελικό 48-46.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Θεοδώρου ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 21 πόντους, με 13 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 25 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Athens Supergrungers ξεχώρισε επιπλέον ο Κατσαμπάνης, με τον Τσίπρα να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Αστέρας Ευελπίδων σε καλή μέρα βρέθηκε ο Τσώνης και ο Χαρτοκόλλης.

13Σκλήρης Σπυρίδων0000040.0020.01230100-2
17Mindaugas Vaiciunas311100.01250.0010.041500015