18.8%
52.4%
29.6%
23.5%

Με νίκη ξεκίνησαν τη νέα σεζόν οι Underdogz, καθώς επικράτησαν των Ball Pistols με 50-55 σε ένα τρομερό παιχνίδι, όπου οι νικητές το πήραν με ένα 0-12 σερί στα τελευταία λεπτά. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Αλικάκης με 4 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Underdogz ξεκίνησαν το ματς με 0-5 με τους Εμμανουήλ και Στεβόλαιμο να σκοράρουν, ο Σπύρου μείωσε σε 2-5 για τους Ball Pistols, 2-8 με μια βολή του Εμμανουήλ και ένα καλάθι του Μαριόλη, 4-8 με καλάθι του Πέτσου, 4-9 ο Στεβόλαιμος, 6-9 με σουτ του Τσακμάκη, 6-11 από τον Μαριόλη ξανά, 8-11 με καλάθι του Σπύρου και νέο καλάθι του Μαριόλη για το τελικό 8-13 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αντωνάκης έβαλε δύο συνεχόμενα καλάθια για το 8-17, ο Μακρής μείωσε σε 10-17, 10-20 με νέο τρίποντο του Στεβόλαιμου, 18-20 με απάντηση με 8-0 σερί οι Ball Pistols με τους Μακρή, Τζουανάκο και Σπύρου, 18-22 από τον Ευγενίου και απάντηση του Πέτσου για το τελικό 20-22 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ευγενίου έβαλε τρίποντο για το 20-25, οι Ball Pistols απάντησαν με 10-0 σερί των Πέτσου, Σπύρου, Μακρή και Άρη Μαυρογιαννάκη για να περάσουν μπροστά στο σκορ με 30-25, 30-27 ξανά με καλάθι του Ευγενίου, 37-27 και +10 οι Ball Pistols με τους Μακρή, Πέτσο και Άρη Μαυρογιαννάκη, 37-29 ο Μαριόλης, 39-29 ξανά ο Μακρής και καλάθι του Αλικάκη για το τελικό 39-31 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Εμμανουήλ και Αϊβάζογλου μείωσαν σε 39-34, οι Γιώργος Μαυρογιαννάκης και Σπύρου απάντησαν με ένα καλάθι ο καθένας για το 43-34, 43-39 με ένα καλάθι του Αϊβάζογλου και ένα τρίποντο του Στεβόλαιμου, 45-39 ο Πέτσος, 45-41 με καλάθι του Αντωνάκη, 48-41 από τον Μακρή, 48-43 με δύο βολές του Ιωάννου, 50-43 ο Άρης Μαυρογιαννάκης και τρομερή απάντηση με 0-12 σερί στο τέλος οι Underdogz με τους Αλικάκη, Ευγενίου, Ιωάννου και Μαριόλη για το τελικό 50-55 του παιχνιδιού που τους χάρισε τη νίκη στην πρεμιέρα.

Για τους Underdogz, πέρα από τον Αλικάκη, πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Ευγενίου με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα. Για τους Ball Pistols ξεχώρισε ο Μακρής με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ.