29.6%
46.2%
39.1%
23.8%

Σε ένα πολύ όμορφο ματς, οι Jack’s κατάφεραν να επικρατήσουν των Miners με 63-57, στην 17η στροφή της Silver League. Οι ελλιπείς Miners είδαν τη διαφορά να ανεβαίνει μέχρι και τους 13 πόντους, όμως δεν πτοήθηκαν καθώς κυνήγησαν το ματς μέχρι τέλους. Οι Jack’s, είχαν τα ψυχικά αποθέματα να κρατήσουν το προβάδισμα και να φτάσουν στην 6η φετινή τους νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Δήμα να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Μπουτσικάκη να βάζει 2 απανωτά τρίποντα, κάνοντας το 6-2 για τους Jack’s. Ο Δήμας με νέο καλάθι θα μειώσει στο 6-4, όμως ο Μπουτσικάκης με άλλα 2 τρίποντα αλλά και ο Κουρτέσης με δίποντο θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 10 πόντους για το 14-4 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Σκλαβενίτης με τρίποντο και ο Κυνηγόπουλος με εύστοχο ζευγάρι βολών και δίποντο θα μειώσουν στους 3, όμως το δεκάλεπτο θα κλείσει στο +7 για τους Jack’s, αφού ο Κελεμτζής με σουτ μέσης απόστασης και ο Φιλαρτζής με δίποντο στην εκπνοή, έκαναν το 18-11 στην περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σκλαβενίτης με εύστοχο τρίποντο θα μειώσει στους 4 πόντους για το 18-14, ο Μανωλέας με δίποντο θα γράψει το 20-14, ενώ ο Δήμας θα απαντήσει άμεσα με τον ίδιο τρόπο για το 20-16 του ματς. Εκεί, 2 καλάθια των Γαλανάκη και Μανωλέα θα στείλουν το παιχνίδι στους 8 (24-16), ενώ ένα τρίποντο του Δήμα θα μειώσει σε 24-19 την αναμέτρηση. Στη συνέχεια, 2 δίποντα του Μανωλέα στον αιφνιδιασμό θα ανοίξουν το ματς στους 9 πόντους για το 28-19, με τους Miners να ροκανίζουν τη διαφορά αυτή στον πόντο, έπειτα από 4 πόντους του Ανδρεαδάκη, τρίποντο του Αποστολόπουλου και βολή του Κυνηγόπουλου, για το 28-27 του ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Φιλαρτζής με δίποντο θα κάνει το 30-27, ο Κυνηγόπουλος και ο Ανδρεαδάκης με 2 συνεχόμενα δίποντα θα δώσουν προβάδισμα στους Miners για το 30-31, ενώ οι Jack’s με ένα σερί 7-2 θα περάσουν και πάλι μπροστά, κάνοντας το 37-33 στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια, 2 δίποντα του Κυνηγόπουλου θα φέρουν το ματς στα ίσα για το 37-37, με τους Κουρτέση, Μανωλέα Γαλανάκη να τρέχουν άλλο ένα σερί για τους Jack’s (7-0) για να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 7 πόντους με το σκορ στο 44-37. Με ένα δύσκολο καλάθι θα απαντήσει ο Δήμας για να μειώσει σε 44-39, όμως το 3ο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με 2 δίποντα οι Μανωλέας και Γαλανάκης, για το 48-39 των Jack’s.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σκλαβενίτης θα μειώσει με βολή σε 48-40, ο Μπουτσικάκης με τρίποντο και ο Φιλαρτζής με δίποντο θα πάνε το ματς στους 13 για το 53-40, ενώ ο Κυνηγόπουλος με βολή και ο Σκλαβενίτης με τρίποντο θα μειώσουν γρήγορα στους 9 πόντους για το 53-44 του ματς. Εκεί, ο Μπουτσικάκης με νέο τρίποντο θα απαντήσει για το 56-44, με τους Miners να τρέχουν ένα σερί 0-6 και να ροκανίζουν τη διαφορά στους 6 πόντους, με το σκορ στο 56-50, μόλις 3 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Με τρίποντο του Μανωλέα, οι Jack’s θα κάνουν το 59-50, ο Σκλαβενίτης θα μειώσει με καλάθι στον αιφνιδιασμό για να προσθέσει και 1 βολή ο Κυνηγόπουλος το 59-53, με τον Κουρτέση να απαντά με δική του βολή, κάνοντας το 60-53 στο ματς. Με ένα δύσκολο καλάθι, οι Miners θα μειώσουν στους 5 για το 60-55, ο Γαλανάκης με 1/2 βολές θα γράψει το 61-55 και ο Δήμας με σουτ μέσης απόστασης μετά από την πάσα του Σκλαβενίτη θα μειώσει σε 61-57, με 45 δευτερόλεπτα πριν λήξει το παιχνίδι. Το ματς θα πάει στις βολές τελικά, με τους Μανωλέα και Κελεμτζή να σφραγίζουν το παιχνίδι με 2 εύστοχες για το τελικό 63-57.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Peter Μπουτσικάκης ο οποίος σταμάτησε στους 18 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 17 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Φιλαρτζής και Γαλανάκης, ενώ από τους Miners ξεχώρισε η προσπάθεια των Κυνηγόπουλο και Δήμα.