16.7%
41.2%
33.3%
36.0%

Ο “καυτός” από την περιφέρεια Γ.Α.Σ.Τ. σκότωσε με τα τρίποντα του τους Kings και πήρε την πρώτη του νίκη στην φετινή Golden άνετα με 44-60. MVP του αγώνα ήταν ο Σταύρος Οικονόμου με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ομάδες έκαναν κάποια αναγνωριστικά λεπτά στην αρχή, καθώς, παρόλο που έχουν παίξει κάμποσες φορές μεταξύ τους, υπήρχαν πρόσωπα που στα ροστερ που δεν είχαν αντιμετωπίσει ξανά, με τον ΓΑΣΤ πάντως να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα και να το διατηρεί. Ο Σδράκας έγραψε το πρώτο καλάθι του αγώνα με σουτ τριών πόντων, οι Χαριτόπουλος και Μελισσουργός απάντησαν σκοράροντας από ένα καλάθι για το 4-3, 4-7 από τους Αδαμαντίδη και Σδράκα, 7-7 με τρίποντο του Ψαθά, 7-12 οι Σδράκας και Οικονόμου, 10-12 ο Γιωτάκης με τρίποντο, 10-15 οι Σδράκας και Αδαμαντίδης και 11-15 με μια βολή του Μελισσουργού για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Kings ήταν πολύ άστοχοι επιθετικά, ενώ από την άλλη ο ΓΑΣΤ συνέχισε σταθερά και πήρε διψήφια διαφορά. Βουλάς και Οικονόμου έβαλαν από ένα τρίποντο για το 11-21, ο Γιωτάκης μείωσε σε 13-21, 13-24 ο Μουζουράκης, 14-24 ο Γιωτάκης με μια βολή, νέο τρίποντο με δράστη τον Σακαρίδη αυτήν τη φορά για το 14-27, 17-27 ο Ψαθάς και άλλο ένα τρίποντο του Σακαρίδη για το τελικό 17-30 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Kings μπήκαν πολύ δυνατά, μείωσαν το σκορ αρκετά γρήγορα, όμως η συνέχεια τους δεν ήταν ανάλογη με αποτέλεσμα ο ΓΑΣΤ να παίρνει ξανά τα ηνία και να μεγαλώνει τη διαφορά. Μελισσουργός, Γκοτζής και Χαριτόπουλος μείωσαν σε 23-30, 23-32 ο Αδαμαντίδης, 25-32 ο Μελισσουργός, 25-37 με 5 σερί πόντους από τον Οικονόμου, 28-37 ο Χαριτόπουλος, 28-44 με 0-7 από τους Οικονόμου, Σδράκα και Καμαριωτάκη, 29-44 ο Χαριτόπουλος, 29-47 ο Σδράκας και 30-47 με μια βολή του Δερματίνου για να κλείσουμε και αυτό το δεκάλεπτο με τον ΓΑΣΤ στο προβάδισμα.

Στην τελευταία περίοδο οι Kings έκαναν ξανά πολύ δυνατό πρώτο τρίλεπτο, όμως μόλις ο ΓΑΣΤ είδε την διαφορά να πέφτει σε μονοψήφιο φόρεσε ξανά το σοβαρό προφίλ του και ανέβασε ρυθμό. Χαριτόπουλος και Γκοτζής μείωσαν σε 37-47, 37-49 ο Σδράκας, 41-49 οι Χαριτόπουλος και Ψαθάς, 41-55 οι Σδράκας και Αδαμαντίδης, 43-55 ο Δερματίνος, 43-58 οι Οικονόμου και Μουζουράκης, 44-58 ο Δερματίνος ξανά και 44-60 από τον Καμαριωτάκη, σκορ με το οποίο έληξε ο αγώνας.

Για τον ΓΑΣΤ, πέρα από τον Οικονόμου, σε τρομερή μέρα βρέθηκε και ο Σδράκας, ενώ επίσης καλός ήταν ο Αδαμαντίδης. Για τους Kings ξεχώρισαν οι Χαριτόπουλος, Γκοτζής και Μελισσουργός.