8.7%
64.0%
33.3%
11.8%

Σε μάτς που κυριάρχησαν οι άμυνες και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να κριθεί ο νικητής , το ροζ φύλλο κατέκτησαν τα Χώματα  κάνοντας λιγότερα λάθη προς το τέλος του παιχνιδιού και έχοντας λίγο περισσότερη ψυχραιμία απο τους άστοχους για τα δεδομένα τους Μ.Κ.Ο , πηγαίνοντας προς τα πλει-οφ με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. MVP του αγώνα χρήστηκε ο Παπαϊωάννου ο οποίος βρισκόταν παντού σε άμυνα και επίθεση , σημειώνοντας 17 πόντους, 16 συνολικά ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε νωθρά και για τις δύο ομάδες με το σκοράρισμα να προέρχεται κυρίως απο βολές. 1-0 με βολή του Βιδάλη, 1-4 με δίποντο και δύο εύστοχες βολές του Παπαϊωάννου, 3-4 με καλάθι του Βιδάλη , 3-9 με καλάθι του Πέτσα και τρίποντο του Κεραμάρη, 4-9 απο τον Κιφοκέρη,4-10 με βολή του Πέτσα,5-10 απο τον Κατσούλη με εύστοχη βολή , απάντηση και 5-11 με βολή του Κεραμάρη με τον Κιφοκέρη να σκοράρει καλάθι και φάουλ και τον Κατσούλη να ευστοχεί σε δύο ακόμα βολές για το 10-11 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες λύθηκαν λίγο περισσότερο επιθετικά με τις επαφές βέβαια να παραμένουν δυνατές σε όλο το παιχνίδι στέλνοντας το μπόνους και τους δύο απο νωρίς. 10-15 με 0-4 σερί απο του Καραθανάση και Κεραμάρη, απάντηση και 13-15 με τρίποντο του Σωτηρόπουλου, δύο βολές απο τον Παπαϊωάννου και 13-17, τρείς εύστοχες βολές απο τους Κιφοκέρη,Γρηγορόπουλο και Δραγάνη για το 16-17, 16-19 με τον Παπαϊωάννου, καλάθι και φάουλ απο τον Κιφοκέρη και 19-19 , βολή απο τον Παπαϊωάννου και 19-20 με τους Μ.Κ.Ο να κάνουν ένα 4-0 σερί για να κλείσουν το ημίχρονο με τους Δραγάνη και Γρηγορόπουλο για το 23-20.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Κατσούλη για το 25-20 , με τα Χώματα να κάνουν ένα 0-10 σερί και να περνάνε μπροστά με 25-30 με σκόρ απο τους Κεραμάρη,Κάκκο,Παπαϊωάννου και Πέτσα. Η απάντηση ήρθε απο δίποντο του Κιφοκέρη και τρίποντο του Δραγάνη για το 30-30, βολή του Παπαϊωάννου και 30-31, 5-0 σερί απο τους Βιδάλη,Κατσούλη και Δραγάνη για το 35-31 με τον Κεραμάρη να βάζει δίποντο για το 35-33 του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε πολύ χαμηλό σκορ με τις ομάδες να μην βρίσκουν καθαρές λύσεις στην επίθεση. 35-35 απο τον Δαμανάκη , 37-35 απο τον Σωτηρόπουλο, τρίποντο του Κοντομίχου και βολή του Νούκα για το 37-39, 4-0 σερί απο τους Μ.Κ.Ο και 41-39 απο τους Σωτηρόπουλο,Κιφοκέρη και Βιδάλη και εκεί που όλα φαίνονταν πως είχαν τελείωσει , ο Δαμανάκης με δική του προσωπική ενέργεια και πανέμορφη ριβέρς έβαλε το σούτ απο μέση απόσταση και έστειλε το ματς στην παράταση με σκορ 41-41 αφού μετά το τάιμ άουτ οι Μ.Κ.Ο δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν στην επίθεση τους.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η μονομαχία ξεκίνησε με δίποντο του Παπαϊωάννου και βολή του Πέτσα για το 41-44, δίποντο απάντηση απο τον Κιφοκέρη για το 43-44 καλάθι του Πέτσα και 43-46 με τον Παπαϊωάννου σε επόμενη φάση να βάζει δύο βολές για το 43-48. Εύστοχες βολές του Κιφοκέρη για το 45-48 και με 6 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι η μπάλα ήταν στα χέρια των Μ.Κ.Ο οι οποίοι βρήκαν ελεύθερο τρίποντο αλλά δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν αφήνοντας το τελικό σκορ στο 45-48 με νικητές τα Χώματα.

Για τους νικητές εκτός του Παπαϊωάννου, καταλυτικός για την νίκη ήταν ο Δαμανάκης με το clutch δίποντο του που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Για τους Μ.Κ.Ο ξεχώρισε ο Κιφοκέρης με 15 πόντους 11 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.