36.4%
72.2%
46.2%
23.5%

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, οι Phoenix Bums κατάφεραν να πάρουν την 7η σερί και 12η συνολικά νίκη τους για τη φετινή σεζόν, επικρατώντας των σκληροτράχηλων Μ.Κ.Ο. με το τελικό 60-61. Στο ξεκίνημα, οι Μ.Κ.Ο. είχαν ένα μικρό προβάδισμα, όμως οι Phoenix Bums κατάφεραν να στείλουν τη διαφορά στους 10 πριν κλείσει η πρώτη περίοδος. Από το 2ο δεκάλεπτο και μετά, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με καμία από τις 2 ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ, ενώ στα τελευταία λεπτά, οι Phoenix Bums κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να φύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Αιγάλεω.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Σωτηρόπουλο να ανοίγει το σκορ με εύστοχο τρίποντο και τον Ζερντίτσκι να απαντά αμέσως μετά με τον ίδιο τρόπο, ισοφαρίζοντας στο 3-3 του ματς. Με 2 δίποντα των Μ.Κ.Ο. από τους Τσίνα και Κλωνάρη το σκορ θα πάει στο 7-3, ο Παπαντωνίου θα μειώσει με τρίποντο στο 7-6, ενώ ένα δίποντο του Κλωνάρη ακόμα, θα διαμορφώσει το 9-6 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Παπαντωνίου με 2/2 βολές αυτή τη φορά θα γράψει το 9-8, ο Καραθανάσης θα απαντήσει με δίποντο για το 11-8, ενώ ένα σερί 2-16 από τους Phoenix Bums, ύστερα από 11 πόντους του Ζερντίτσκι, 3 του Παπαντωνίου και 2 του Πανδή, θα στείλουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και το 13-24 της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με βολή ο Τσίνας, μειώνοντας στους 10 και το 14-24 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Μ.Κ.Ο. θα πατήσουν γκάζι και με ένα σερί 11-0, έπειτα από 7 πόντους του Καραθανάση 4 του Σωτηρόπουλου για το προβάδισμα και το 25-24, ο Παπαντωνίου θα βάλει το πρώτο καλάθι του δεκαλέπτου για τους Phoenix Bums στο 7ο λεπτό της περιόδου, δίνοντας ξανά προβάδισμα στην ομάδα του για το 25-26, όμως οι Μ.Κ.Ο., θα πάρουν εκ νέου τα ηνία του σκορ, ύστερα από τρίποντο του Τσίνα και δίποντο του Καραθανάση, με το σκορ πλέον να γράφει 30-26. Εκεί, ένα τρίποντο από τον Αθανασιάδη θα μειώσει στον πόντο το ματς και το 30-29, ο Τσίνας με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει για το 33-29, ενώ το ημίχρονο, θα σφραγίσει με βολή ο Ζερντίτσκι, στέλνοντας τις δύο ομάδες στους πάγκους με τους Μ.Κ.Ο. να προηγούνται με 3 πόντους και το σκορ στο 33-30 για την ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Phoenix Bums με δίποντο του Πανδή και βολή του Λάσπα θα ισοφαρίσουν στο 33-33, ο Τσίνας με δίποντο θα γράψει το 35-33 των Μ.Κ.Ο., ενώ ένα γρήγορο 0-4 από τους Bums, θα τους βάλει μπροστά με δίποντο του Ζερντίτσκι και εύστοχο ζεύγος βολών του Πανδή με το σκορ στο 35-37. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο του Καραθανάση θα κάνει το 38-37, ο Ζερντίτσκι με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει για το 38-40, ενώ ο Κιφοκέρης Β. με 2 βολές και δίποντο, θα δώσει προβάδισμα στους Μ.Κ.Ο., με το σκορ στο 42-40. Εκεί, ο Φρέρης με 2/2 βολές θα φέρει το ματς στα ίσα για το 42-42, ενώ το δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με εύστοχο τρίποντο ο Καραθανάσης, κλείνοντας έτσι την περίοδο στο 45-42 για την ομάδα του coach Αβούρη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ζερντίτσκι με τρίποντο θα ισοφαρίσει ξανά στο 45-45, ο Κλωνάρης με δίποντο στη ρακέτα θα γράψει το 47-45 των Μ.Κ.Ο., ενώ οι Phoenix Bums θα απαντήσουν με βολή του Ζερντίτσκι και 2 απανωτά δίποντα του Αθανασιάδη για να περάσουν μπροστά με το σκορ στο 47-50. Εκεί, ένα δίποντο από τον Σωτηρόπουλο θα μειώσει στον πόντο και το 49-50, όμως οι Bums θα ξεφύγουν στο +5 με βολή και τρίποντο του Πανδή, γράφοντας έτσι το 49-54 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Βιδάλης με δίποντο στη ρακέτα και ο Καραθανάσης με 2/2 βολές θα μειώσουν στον πόντο και το 53-54, ενώ ένα τρίποντο του Φωτόπουλου και ένα δίποντο από τον Ζερντίτσκι, θα ανοίξει τη διαφορά στους 5 και το 53-59 του ματς. Με δίποντο του Κιφοκέρη Β. και τρίποντο του Τσίνα, οι Μ.Κ.Ο. θα μειώσουν εκ νέου στον πόντο για το 58-59, ο Φωτόπουλος με δίποντο θα γράψει το 58-61, ενώ ένα ακόμα καλάθι του Βιδάλη, θα φέρει τη διαφορά στο οριακό 60-61. Στα τελευταία 44 δευτερόλεπτα, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι το ροζ φύλλο κατέληξε στα χέρια των Phoenix Bums.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Αλέξανδρος Ζερντίτσκι ο οποίος σημείωσε 26 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 31 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Πανδής και Αθανασιάδης, ενώ από τους Μ.Κ.Ο. ξεχώρισαν οι Σωτηρόπουλος και Καραθανάσης.