35.0%
66.7%
52.8%
26.3%

Σε ένα πολύ όμορφο ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων, οι ReTirees του Νίκου Κουσούλη κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό γήπεδο του Στ. Βενέτης, αφού επικράτησαν με 62-67 των μαχητικών Μ.Κ.Ο. του coach Αντώνη Αβούρη στην 17η στροφή της Golden League. Οι ReTirees μπήκαν καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, ανοίγοντας μάλιστα τη διαφορά μέχρι και τους 10 πόντους στα τέλη αυτού (15-25), ενώ οι Μ.Κ.Ο. μπήκαν στο ματς στην 2η περίοδο, όπου με ένα πολύ καλό επιθετικά και αμυντικά δεκάλεπτο έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι μέχρι το τέλος. Στα τελευταία λεπτά του ματς, οι ReTirees, διαχειρίστηκαν καλύτερα τις λύσεις που είχαν και έτσι έφτασαν σε μία νίκη στις λεπτομέρειες, καλύπτοντας και την οριακή διαφορά του πρώτου γύρου.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Τρανούδη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Λιάρο να απαντά και να βάζει στο ματς τους ReTirees, ισοφαρίζοντας στο 2-2 του ματς. Με 2 τρίποντα του Τρανούδη, οι Μ.Κ.Ο. θα πάνε τη διαφορά στους 6 και το 8-2, ενώ ο Τσιρίδης θα μειώσει στην κατοχή και το 8-6, ύστερα από δίποντο και 2/2 βολές. Στη συνέχεια, ένα δίποντο του Κλωνάρη και ένα τρίποντο του Κιφοκέρη Σ. θα διαμορφώσουν το 13-6, όμως ένα σερί 0-11 από τους ReTirees με 5 πόντους του Τσακίρη και από 2 των Παντελή, Λιάρο και Πλεξουσάκη, θα βάλουν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ για το 13-17 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Κιφοκέρης Σ. με 2/2 βολές θα βάλει φρένο στο σερί των ReTirees μειώνοντας στο 15-17, όμως ο Πλεξουσάκης με 5 σερί δικούς του πόντους και ο Τσακίρης με εύστοχο τρίποντο, θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς για πρώτη φορά στους 10 και το 15-25, κλείνοντας παράλληλα και την πρώτη περίοδο του ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Μ.Κ.Ο. θα παρουσιάσουν μία πολύ βελτιωμένη εικόνα και με 10 απανωτούς πόντους με 2 τρίποντα των Σωτηρόπουλο, Τρανούδη και 2 δίποντα των Σκολαρίκο και Κιφοκέρη Β. θα ισοφαρίσουν στο 25-25, ενώ οι ReTirees, θα απαντήσουν με δίποντο του Τσιρίδη και τρίποντο του Πλεξουσάκη για το προβάδισμα και το 25-30 του ματς. Στη συνέχεια, ένα μίνι σερί 6-1 των Μ.Κ.Ο. με 3 δίποντα από τους Σωτηρόπουλο και Κλωνάρη θα φέρουν το ματς στα ίσα για το 31-31, ο Τσακίρης με 2/2 βολές θα κάνει το 31-33 των ReTirees και ο Σκολαρίκος με δίποντο, θα ισοφαρίσει εκ νέου για το 33-33 της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσει με δίποντο ο Αντωνόπουλος και με τον τρόπο αυτό, οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στους πάγκους με ένα οριακό προβάδισμα 2 πόντων των ReTirees και το σκορ στο 33-35.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Σκολαρίκος με εύστοχο δίποντο και βολή θα κάνει το 36-35 των Μ.Κ.Ο., οι ReTirees με δίποντα των Αντωνόπουλο, Πλεξουσάκη αλλά και τρίποντο του Τσακίρη θα περάσουν μπροστά με το 36-42, ενώ 2 απανωτά δίποντα των Σκολαρίκο και Κλωνάρη, θα ρίξουν τη διαφορά αυτή στην κατοχή και το 40-42 του ματς. Στη συνέχεια, ο Λιάρος με βολή θα κάνει το 40-43, ο Κιφοκέρης Β. με δίποντο θα μειώσει στον πόντο και το 42-43, ενώ ο Παντελής, με όμορφο eurostep, θα διαμορφώσει το 42-45 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα ακόμα καλάθι του Κιφοκέρη Β. θα γράψει το 44-45, ο Λιάρος με 2/2 βολές θα απαντήσει για το 44-47, ενώ ο Σκολαρίκος με δίποντο αιφνιδιασμού, θα μειώσει στον πόντο και το 46-47. Με ένα τρίποντο από τον Τσακίρη, οι ReTirees έγραψαν το 46-50, ο Κιφοκέρης Β. και ο Σκολαρίκος με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα μείωσαν στον πόντο και το 49-50, ενώ ένα δίποντο στη λήξη του Παντελή, άνοιξε τη διαφορά στους 3 και το 49-52 για τους ReTirees στην περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Μ.Κ.Ο. με βολή του Κλωνάρη και τρίποντο του Σωτηρόπουλου θα περάσουν μπροστά στο σκορ για το 53-52, οι ReTirees θα απαντήσουν με 4 απανωτά δίποντα των Τσιρίδη, Λιάρο και Πλεξουσάκη για το 53-60, ενώ ο Σωτηρόπουλος με τρίποντο, ο Σκολαρίκος με έυστοχο δίποντο μέσης απόστασης και ο Κιφοκέρης Β. με γκολ-φάουλ, θα βάλουν μπροστά τους Μ.Κ.Ο. με το σκορ στο 61-60 του παιχνιδιού. Εκεί, ένα γκολ-φάουλ του Πλεξουσάκη και 2 βολές του Αντωνόπουλου θα κάνουν το 61-65, με 1 λεπτό να απομένει ο Σκολαρίκος θα ευστοχήσει σε βολή και θα μειώσει στους 3 για το 62-65, με τον Σκολαρίκο να μειώνει με βολή στο 62-65. Το τελικό σκορ, θα διαμορφώσει με εύστοχο ζεύγος βολών ο Τσακίρης, γράφοντας έτσι το τελικό 62-67 του ματς.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Κώστας Πλεξουσάκης ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 18 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Τσιρίδης και Τσακίρης, ενώ από τους Μ.Κ.Ο. ξεχώρισαν οι Κλωνάρης και Σκολαρίκος.