10.0%
54.5%
36.4%
20.0%

Νίκη “παράταση” για μια θέση στην τετράδα κατάφερε να πάρει η Abla, η οποία κατάφερε με δύο μικρά σερί στην τρίτη περίοδο να χτίσει διψήφια διαφορά κόντρα στα Petralona και να πάρει το ροζ φύλλο με 37-47. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ηλίας Μακρής με 18 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Γιακουμής άνοιξε το σκορ στο ματς για τα Petralona, ο Μακρής ισοφάρισε σε 2-2 για την Abla, το 7-2 με 5 συνεχόμενους πόντους του έγραψε ο Μυλωνάς, ο Μακρής έβαλε νέο δίποντο για το 7-4, 9-4 από τον Ευαγγελίδη και 4 συνεχόμενοι πόντοι του Σωτηρόπουλου για το τελικό 9-8 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Καταραχιάς έβαλε δίποντο για το 11-8, ο Σέμπογλου απάντησε για το 11-11, 13-11 από τον Μπακάλη, 13-18 με 0-7 σερί οι Σέμπογλου, Φλίγκος και Μακρής, 15-18 με καλάθι του Φλέγγα και από δύο βολές οι Φλίγκος και Μακρής για το τελικό 15-22 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καταραχιάς μείωσε σε 17-22, οι Κατσάτσος και Μακρής απάντησαν με 0-5 σερί για το 17-27, 23-27 με 6-0 σερί οι Καταραχιάς και Κρητικός, 23-30 με καλάθι και φάουλ του Μακρή, 25-30 από τον Μπακάλη, 25-36 με 0-6 σερί η Abla με τους Σέμπογλου, Ορνεράκη και Μακρή και μια βολή του Καταραχιά για το τελικό 26-36 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο ο Σωτηρόπουλος έγραψε με τρίποντο το 26-39, οι Καλλίνικος και Καταραχιάς απάντησαν για το 30-39, 30-43 με το ίδιο σερί οι Κατσάτσος και Φλίγκος, 32-43 με καλάθι του Μυλωνά, 32-45 με απάντηση του Μακρή, 35-45 με τρίποντο του Καταραχιά, 35-47 από τον Σέμπογλου και δίποντο του Κρητικού για το τελικό 37-47 του παιχνιδιού.

Για την Abla, πέρα από τον Μακρή, πολύ καλό ματς έκανε και ο Σέμπογλου με 9 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Για τα Petralona ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Καταραχιάς με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα.