29.2%
63.6%
32.4%
16.7%

Την πρώτη τους φετινή νίκη κατάφεραν να πάρουν οι Phoenix Bums, έπειτα από τις δύο πρώτες ήττες με τις οποίες ξεκίνησαν τη σεζόν, με αντιπάλους τους Kings και τελικό σκορ το 58-51. Η ομάδα του Παναγιώτη Κοβάτσου είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος και αν και απειλήθηκε στο τέλος με ένα καλό σερί των Kings, κατάφερε να μείνει ψύχραιμη και να φύγει με το πρώτο ροζ φύλλο της χρονιάς. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κοβάτσος με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πανδής άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Phoenix Bums με ένα μακρινό εύστοχο τρίποντο, ο Γκοτζής μείωσε με μια βολή σε 3-1 για τους Kings, 5-1 με καλάθι του Μοσκόφογλου, 5-5 με ένα καλάθι του Τουμπακάρη και ένα του Γκοτζή, 10-5 με 5-0 σερί οι Κοβάτσος και Αθανασιάδης, 10-8 με τρίποντη απάντηση του Χαριτόπουλου και από ένα καλάθι οι Μοσκόφογλου και Φρέρης για το τελικό 14-8 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μοσκόφογλου έβαλε δύο βολές για το 16-8, οι Δερματίνος και Τασιούλης μείωσαν σε 16-13, 18-13 ο Φωτόπουλος, 18-16 με τρίποντο του Γκοτζή, 19-16 με μια βολή του Μοσκόφογλου, 19-19 με σκορ από τους Γκοτζή και Χαριτόπουλο, 21-19 με καλάθι από τον Μοσκόφογλου και 21-22 με μια βολή του Δερματίνου και δύο του Χαριτόπουλου για να κλείσουμε το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο Ζερντίνσκι και Κοβάτσος ξεκίνησαν την περίοδο με 9-0 σερί και έβαλαν μπροστά τους Phoenix Bums με 30-22, 30-24 με καλάθι του Δερματίνου, 32-24 ξανά ο Ζερντίνσκι, 32-26 ξανά ο Δερματίνος και 42-26 με 10-0 σερί οι Πανδής, Ζερντίνσκι και Κουναλάκης για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με τους Phoenix Bums με πιάνουν την μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ με το 42-26.

Στην τελευταία περίοδο ο Καρυπίδης έβαλε τρίποντο για το 42-29, ο Κοβάτσος απάντησε με καλάθι του για το 44-29, 44-36 με 0-7 σερί οι Χαριτόπουλος, Καρυπίδης και Δερματίνος, 51-36 με το ίδιο σερί οι Κοβάτσος και Κουναλάκης, 51-39 ο Χαριτόπουλος, 54-39 με απάντηση του Πανδή, 54-51 με 0-12 σερί οι Kings με τους Χαριτόπουλο, Δερματίνο, Χατζάκη και Καρυπίδη και από ένα καλάθι οι Μοσκόφογλου και Κουναλάκης για το τελικό 58-51 του παιχνιδιού.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Κοβάτσο, πολύ καλό ματς έκανε και ο Μοσκόφογλου με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα. Για τους Kings ξεχώρισε ο Δερματίνος με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.