30.0%
47.1%
43.8%
31.0%

Οι συμπαίκτες του Παναγιώτη Κοβάτσου του έκαναν το καλύτερο δώρο γενεθλίων που θα μπορούσε να πάρει, αφού οι Phoenix Bums κέρδισαν τους Red-Dicolo με 63-58 σε ένα ματς που είχε πολύ ένταση και πάθος από το πρώτο δευτερόλεπτο. MVP του αγώνα ήταν ο Γιάννης Παπαντωνίου με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά μαγκωμένες στο παρκέ, σκόραραν με το σταγονόμετρο, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως δεν έδειχναν τα δόντια τους σε κάθε ευκαιρία. Ο Καπετανάκης έγραψε το πρώτο καλάθι του αγώνα, ο Κώστας Κρίκας απάντησε με ένα προσωπικό 0-5 για το 2-5, 5-5 ο Παπαδόπουλος, 5-7 ο Κώστας Κρίκας ξανά, 10-7 οι Μοσκόφογλου και Παπαντωνίου και 10-10 οι Πανόπουλος και Μπρίκος για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Red-Dicolo πάτησαν αρκετά καλύτερα στο παρκέ, έκαναν ένα καλό σερί και πήραν τα ηνία του παιχνιδιού. Ο Καπετανάκης έβαλε καλάθι για το 12-10, 12-12 ο Πολύζος, 13-12 ο Καπετανάκης ξανά, 13-19 με ένα 0-7 οι Πολύζος και Τσαπατάκης, 17-19 οι, Παπαδόπουλος και Καδάς, 17-23 οι Πολύζος και Κρίκας, 22-23 οι Παπαδόπουλος και Παπαντωνίου και από ένα τρίποντο οι Τσαπατάκης και Κρίκας για το τελικό 22-29 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Phoenix Bums πήραν τις ανάσες τους, ηρέμησαν, βρήκαν το τρόπο που έπρεπε να χτυπήσουν τους Red-Dicolo κι έτσι πήραν εκείνη πλέον κεφάλι στο σκορ. Παπαντωνίου και Καδάς έγραψαν το 30-29, 30-31 ο Λιάπης, 35-31 οι Κοβάτσος και Παπαντωνίου, 35-33 ο Μπρίκος, 41-33 οι Καπετανάκης και Παπαντωνίου και 41-35 ο Πολύζος για να κλείσουμε περίοδο με τους Bums στο +6.

Στην τελευταία περίοδο οι Red-Dicolo έκαναν προσπάθεια για ανατροπή δύο φορές, όμως και τις δύο οι Bums άντεξαν και χάρισαν τη νίκη στον αρχηγό τους. Ο Μοσκόφογλου έγραψε το 43-35, 43-42 οι Τσαπατάκης και Κρίκας, 49-42 οι Καδάς και Σαμαντάς, 49-46 οι Πανόπουλος και Λιάπης, 57-46 οι Κούρτης και Παπαντωνίου, 57-49 ξανά ο Περικλής, 59-49 ο Μοσκόφ, 59-52 με τον Τσαπατάκη, 60-52 ο Καδάς, 60-56 οι Τσαπατάκης και Κρίκας, 61-56 ο Παπαντωνίου, 61-58 ο Τσαπατάκης και από μια βολή οι Καδάς και Παπαντωνίου για το τελικό 63-58 του αγώνα.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Παπαντωνίου, σε καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Μοσκόφογλου και Καπετανάκης. Για τους Red-Dicolo ξεχώρισαν οι Τσαπατάκης και Κώστας Κρίκας.