22.2%
46.2%
37.8%
36.8%

Με μία πολύ καλή 3η περίοδο, οι Έμπυροι κατάφεραν να συνεχίσουν το πολύ καλό σερί θετικών αποτελεσμάτων, κάνοντας την 7η σερί και την 11η συνολικά νίκη τους για τη φετινή σεζόν, αφού επικράτησαν με 41-55 κόντρα στους Remal Madri, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής της Bronze League. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, όμως οι Έμπυροι με ένα πολύ καλό 3ο δεκάλεπτο θα χτίσουν μία διαφορά μέχρι 18 πόντους και έτσι το ξέσπασμα στο 4ο δεκάλεπτο των Remal δεν τους επηρέασε, φεύγοντας με το ροζ φύλλο από το κλειστό της Νήαρ Ήστ.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Δεμέτη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Χατζηιγνατίου να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το αρχικό 2-2. Στη συνέχεια, ο Βιτωράτος με βολή και ο Δεμέτης με 2 ακόμα δίποντα θα κάνουν το 2-7, για να μειώσει με δίποντο ο Χατζηιγνατίου για το 4-7 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Χρόνης με τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 6 για το 4-10, με τον Καζάζη να σφραγίζει το πρώτο δεκάλεπτο με εύστοχη βολή για το 5-10 των Έμπυρων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μαυρόγιαννης με βολή θα κάνει το 5-11, όμως οι Remal Madri θα μειώσουν στον πόντο με τρίποντο του Χατζηιγνατίου και δίποντο του Καζάζη στο 10-11, με τον Καρδαμπίκη να απαντά με δικό του δίποντο για το 10-13 του ματς. Με βολή, ο Διαμαντόπουλος θα μειώσει σε 11-13, ο Νέζος με τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 5 (11-16), με τον Καμπούρη να ευστοχεί σε 2 back to back δίποντα και να ροκανίζει ξανά το παιχνίδι στον πόντο με το σκορ στο 15-16. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσουν με 2 δίποντα οι Έμπυροι από τους Νέζο και Δεμέτη για το 15-20 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των 2 ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Remal Madri θα ισορροπήσουν το ματς με 2/2 βολές του Ρούκη και τρίποντο του Χατζηιγνατίου με το σκορ να πηγαίνει στο 20-20, οι Έμπυροι θα απαντήσουν με ένα σερί 0-12 από 4 πόντους του Δεμέτη, 3 πόντους των Χρόνη, Παπάδη και 1 του Μαυρόγιαννη και του Καρδαμπίκη για το 20-32, με τον Καζάζη να ξεκολλάει τους Remal Madri επιθετικά με 2/2 βολές για να μειώσει παράλληλα σε 22-32, ενώ ο Βιτωράτος με τρίποντο και ο Μαυρόγιαννης με βολή θα γράψουν το 22-36, για να μειώσει ο Καζάζης με 2 απανωτά δίποντα για το 26-36 του παιχνιδιού. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με τρίποντο ο Βιτωράτος, που θα διαμορφώσει το 26-39 για τους Έμπυρους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Χαραλαμπόπουλος με 1/2 βολές θα μειώσει σε 27-39, όμως οι Έμπυροι θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς μέχρι και τους 18 πόντους με 3 δίποντα των Χρόνη, Δεμέτη και Γυφτόπουλο για το 27-45, με τους Remal να απαντούν με τρίποντο του Διαμαντόπουλου που θα κάνει το 30-45, με τον Γυφτόπουλο να απαντά αμέσως μετά με τον ίδιο τρόπο για το 30-48 του ματς. Εκεί, οι Remal Madri θα μειώσουν ακόμα περισσότερο με ένα σερί 10-2 για το 40-50, με τον Βιτωράτο να ευστοχεί σε τρίποντο 1 λεπτό πριν τη λήξη και να στέλνει το ματς στους 13 για το 40-53. Με 2 βολή του Καζάζη το ματς θα πάει στο 41-53, ενώ το τελικό σκορ θα διαμορφώσει ο Ζαχαριάδης με δίποντο για το τελικο 41-55.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Ματθαίος Χρόνης ο οποίος σταμάτησε στους 10 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 18 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Μαυρόγιαννης και Παπάδης, ενώ από τους Remal Madri ξεχώρισε η προσπάθεια των Καζάζη και Χατζηιγνατίου.