20.7%
65.2%
49.0%
21.4%

Εκπληκτικό ματς στην Καλλιθέα με τους Kings να σπάνε το αήττητο των ReTirees και να πετυχαίνουν τρομερή νίκη με 74-72. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στην αρχή, οι Kings πήραν διψήφια διαφορά στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ οι ReTirees μείωσαν ξανά στον πόντο στο 4ο δεκάλεπτο. Οι Kings με ψυχραιμία διαχειρίστηκαν καλά το ματς, ακόμα και όταν ο Γιαμαίος πήγε να φέρει το ματς τούμπα και με 2 κρίσιμα τρίποντα να δώσει τη νίκη στους ReTirees. Ο εκπληκτικός Χαριτόπουλος με 6 συνεχόμενους δικούς του πόντους στο τέλος έδωσε την 2η νίκη στην ομάδα του στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Golden League.

Έναρξη του παιχνιδιού με τον Χαριτόπουλο να κάνει το 4-0 με 2/2 βολές και δίποντο, ενώ ο Αθηναίος με γκολ-φάουλ (έχασε τη βολή) έκανε το 4-2. Οι Kings στη συνέχεια με τρίποντο του Γκοτζή και δίποντο του Χαριτόπουλου θα κάνουν το 9-2, ενώ οι ReTirees θα ισοφαρίσουν με ένα σερί 0-7 για το 9-9. Ο Γκοτζής με τον Χαριτόπουλο θα κάνουν 13-9 με 2 δίποντα, με τους ReTirees να φέρνουν ξανά το ματς στα ίσα με τους Λουκόπουλο και Μαθιουδάκη να ευστοχούν σε τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα για το 13-13. Το 16-13 θα κάνουν οι Χαριτόπουλος και Δερματίνος, ενώ ο Γιαμαίος με τρίποντο θα ισοφαρίσει σε 16-16 με εύστοχο τρίποντο. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με γκολ-φάουλ του Δερματίνου για το 19-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Γκοτζής με δίποντο θα διαμορφώσει το 21-16, οι Γιαμαίος και Αθηναίος θα μειώσουν σε 21-20 και ο Μελισσουργός με δίποντο θα κάνει το 23-21. Για πρώτη φορά στο ματς, οι ReTirees με 2 σερί δίποντα θα κάνουν το 23-24, με τους Kings να απαντούν με τον ίδιο τρόπο για το 27-24. Με τον Αθηναίο να πετυχαίνει γκολ-φάουλ και να ισοφαρίζει θα συνεχίσουν οι ReTirees κάνοντας το 27-27, ο Χαριτόπουλος με δίποντο το 29-27 και ο Σκοπελίτης θα ισοφαρίσει ξανά σε 29-29. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με τρίποντο του Ψαθά στα τελευταία δευτερόλεπτα για το 32-29.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Kings με ένα σερί 12-4 θα διευρύνουν τη διαφορά στους 11 πόντους για το 44-33, ενώ οι ReTirees με δικό τους σερί 0-9 από τους Γιαμαίο, Σκοπελίτη και Πλεξουσάκη θα κάνουν το 44-42, με τον Γκοτζή να ευστοχεί σε βολή για το 45-42. Ο Σκοπελίτης με νέο δίποντο θα μειώσει σε 45-44, ενώ οι Kings με νέο σερί 7-2 θα κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 52-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αθηναίος με γκολ-φάουλ θα κάνει το 58-42, οι Kings με σερί 7-2 το 59-50 και ο Μαθιουδάκης με δίποντο το 59-52. Στη συνέχεια, ο Χαριστόπουλος με δίποντο θα κάνει το 61-52, ο Λουκόπουλος με τρίποντο θα μειώσει σε 61-55 και ο Χαριτόπουλος θα απαντήσει με 2 δίποντα για το 65-55. Στη συνέχεια, οι ReTirees με νέο σερί 0-9 από τους Σαρρή, Στόλη και Μαθιουδάκη, θα μειώσουν ξανά στον πόντο, ενώ οι Kings θα απαντήσουν άμεσα με δικό τους σερί από τους Δερματίνο και Χαριτόπουλο για το 70-64. Ο Γιαμαίος με τρίποντο θα μειώσει στο τελευταίο λεπτό σε 70-67, ο Γκοτζής με βολή θα κάνει το 71-67 και ο Σκοπελίτης με δίποντο το 71-69. Ο Χαριτόπουλος θα κερδίσει φάουλ και θα οδηγηθεί στις βολές όπου θα ευστοχήσει και στις δύο για το 73-69, ο Γιαμαίος με νέο τρίποντο θα βάλει φωτιά στο ματς με την διαφορά στον πόντο (73-72), ενώ ο Χαριτόπουλος με 1/2 βολές θα διαμορφώσει το τελικό 74-72. Οι ReTirees είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με δίποντο στη λήξη από τον Γιαμαίο, πράγμα που δεν έγινε και έτσι οι Kings πήραν την πρώτη τους νίκη έπειτα από 3 αγωνιστικές.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Δημήτρης Χαριτόπουλος. Ο Δημήτρης σταμάτησε στους 30 πόντους στο ματς με τους ReTirees, έχοντας παράλληλα και 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, φτάνοντας με αυτόν τον τρόπο τους 32 βαθμούς στο ranking. Μεγάλη και η συνεισφορά του Μελισσουργού με τα 15 ριμπάουντ, ενώ από κοντά ήταν και οι Γκοτζής και Δερματίνος. Από τους ReTirees ξεχώρισε η προσπάθεια του Γιαμαίου, ο οποίος πήγε να γυρίσει μόνος του το ματς πίσω από τα 6.75μ.