16.7%
30.4%
31.6%
26.7%

Μεγάλη νίκη για τους Ατάλαντους στην παράταση για να επιστρέψουν στις νίκες μετά από καιρό! Σε όλο το ματς, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με την κανονική διάρκεια να κλείνει σε ισοπαλία και τις δύο ομάδες να οδηγούνται σε παράταση, όπου οι Saints μπήκαν δυναμικά, όμως οι Ατάλαντοι στο τέλος πέρασαν μπροστά και με καλή άμυνα δεν επέτρεψαν στους πρωτοπόρους να διεκδικήσουν τη νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Τσατσαρούνο να ανοίγει το σκορ με βολή και τους Ατάλαντους να απαντούν με δίποντο του Μαυρογιαννάκη και βολή του Σπυρου για το 1-3. Εκεί, ο Παύλου με δίποντο θα ισοφαρίσει σε 3-3 για να απαντήσουν οι Ατάλαντοι με 2/2 βολές του Σπύρου που θα διαμορφώσει το 3-5. Με δίποντο του Τσιβελεκίδη, οι Saints θα ισοφαρίσουν ξανά σε 5-5, με τους Ατάλαντους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με δίποντο του Σπύρου και βολή του Τσακμάκη για το 5-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Saints θα πάρουν κεφάλι στο σκορ με 2 δίποντα των Αντιώτη και Παύλου που θα κάνουν το 9-8, με τον Σπύρου να ευστοχεί σε δίποντο για το 9-10. Το 10-10 θα κάνει με βολή ο Τσιβελεκίδης, ο Τσακμάκης με δίποντο θα διαμορφώσει το 10-12, ο Τσιβελεκίδης με νέο δίποντο θα ισοφαρίσει σε 12-12, με τον Βλάχο να δίνει προβάδισμα στους Ατάλαντους με βολή για το 12-13. Εκεί, οι Saints θα τρέξουν ένα σερί 9-0 για να χτίσουν μία διαφορά 8 πόντων (21-13), με τον Κιουμουρτζή να ευστοχεί σε δίποντο για το 21-15. Στη συνέχεια, ο Τσατσαρούνος με τρίποντο θα κάνει το 24-15, ενώ οι Ατάλαντοι θα μειώσουν με τρίποντο του Τσακμάκη, βολή του Ντάλλα και δίποντο του Σπύρου για το 24-21, με το ημίχρονο να κλείνει και να βρίσκει του Saints να προηγούνται με 3 πόντους.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Ατάλαντοι θα μπουν πολύ αποφασισμένοι και με ένα σερί 0-8 θα πάρουν το προβάδισμα για το 24-29. Οι Saints θα μειώσουν στον πόντο με βολή του Ταπραντζή και τρίποντο του Παύλου, ο Μαυρογιαννάκης θα απαντήσει με δικό του δίποντο για το 28-31 και ο Παύλου με νέο τρίποντο από τις 45 θα ισοφαρίσει σε 31-31. Εκεί, οι Ατάλαντοι με δίποντο του Κιουμουρτζή και τρίποντο του Τσακμάκη θα κάνουν το 31-36, όμως οι Saints θα απαντήσουν με καλάθι στη ρακέτα από τον Αντιώτη για το 33-36, ενώ ο Παύλου με 2/2 βολές θα μειώσει στον πόντο για το 35-36. Οι Ατάλαντοι θα πάνε τη διαφορά στους 3 πόντους έπειτα από δίποντο του Σπύρου, με τον Παύλου να ευστοχεί σε νέο τρίποντο για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι ισόπαλο και στο 38-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Τσατσαρούνος με 2/2 βολές θα κάνει το 40-38, ενώ οι Ατάλαντοι με 2 δίποντα των Ντάλλα και Τσακμάκη αλλά και τρίποντο του Μαυρογιαννάκη, θα περάσουν μπροστά στο σκορ κάνοντας το 40-45. Στη συνέχεια, οι Saints θα απαντήσουν με δικό τους σερί 5-0 για να ισοφαρίσουν σε 45-45, με τους Ατάλαντους να ευστοχούν σε δίποντο από τον Σπύρου για να πάρουν το προβάδισμα με το σκορ στο 45-47. Με 1:22 να απομένει, οι Saints θα καλέσουν time out για να οργανώσουν τις τελευταίες τους επιθέσεις, με τον Παύλου να κλέβει την μπάλα στο κέντρο και μόνος του με το καλάθι να ευστοχεί και να ισοφαρίζει σε 47-47. Οι δύο ομάδες είχαν από μία άστοχη επίθεση και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Τσιβελεκίδης με γκολ-φάουλ θα κάνει το 50-47, ο Τσακμάκης αμέσως θα μειώσει με δίποντο σε 50-49 και ο Καλογερόπουλος με δικό του δίποντο θα διαμορφώσει το 52-49. Εκεί, οι Ατάλαντοι με τρίποντο του Μαυρογιαννάκη και δίποντο του Βλάχου θα πάρουν το προβάδισμα κάνοντας το 52-54, με τον Τσακμάκη να κλείνει τελικά το ματς με εύστοχη βολή για  το τελικό 52-55.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Ντάλλας ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 7 πόντους με 30 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 27 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Ντάλλα από τους Ατάλαντους ξεχώρισε και ο Σπύρου, με τον Κιουμουρτζή να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Saints σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Παύλου και ο Τσατσαρούνος.