36.0%
50.0%
44.4%
6.9%

Σε ένα απολαυστικό παιχνίδι από άποψη σκορ και φάσεων, οι Tsatsoi Kings κατάφεραν να πάρουν την πρώτη νίκη στη σειρά των προημιτελικών απέναντι στους MaChamps με το τελικό 74-63 και να κάνουν το πρώτο βήμα για το εισιτήριο που οδηγεί στο final 4 του θεσμού. Οι MaChamps είχαν ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Tsatsoi Kings να προσπερνούν στην δεύτερη περίοδο, κλείνοντας το ημίχρονο στο +6 και το 34-28. Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Tsatsoi Kings μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι, αφού έτρεξαν ένα πολύ ωραίο σερί με όμορφο μπάσκετ που άνοιξε τη διαφορά μέχρι και τους 21 πόντους. Οι MaChamps δεν τα παράτησαν, προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι μειώνοντας μέχρι και τους 10, όμως ο χρόνος ήταν ελάχιστος και έτσι δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν κάποιο come back. Πλέον, οι δύο ομάδες θα προετοιμαστούν για το 2ο παιχνίδι της Τρίτης, στο οποίο οι Tsatsoi Kings θα προσπαθήσουν να πάνε στον ημιτελικό της Bronze και οι MaChamps να στείλουν τη σειρά σε 3ο παιχνίδι.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Tsatsoi Kings να ξεκινούν με ένα γρήγορο 6-0 από γκολ-φάουλ του Κελεπούρη και τρίποντο του Παπαδόπουλου για το αρχικό 6-0 και τους MaChamps να απαντούν με 6 δικούς τους πόντους, ύστερα από 3 δίποντα των Παπαμιχαήλ Α. και Βουλγαράκη για την ισοφάριση στο 6-6. Στη συνέχεια, 2 απανωτά καλάθια από τους Κελεπούρη και Λίτσα θα δώσουν προβάδισμα 4 πόντων στους Tsatsoi Kings για το 10-6, όμως ένα σερί 3-7 από τους MaChamps θα φέρει το ματς στα ίσα και το 13-13, ύστερα από 2 δίποντα του Μπότσα και γκολ-φάουλ του Βουλγαράκη. Εκεί, ένα δίποντο από τον Παπαδόπουλο θα βάλει ξανά μπροστά την ομάδα του για το 15-13, όμως ένα καλάθι ακόμα του Μπότσα και ένα τρίποντο στην εκπνοή της περιόδου από τον Ιωάννου, θα βάλουν σε θέση οδηγού τους MaChamps, με το σκορ πλέον να πηγαίνει στο 15-18 για την περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Tsatsoi Kings θα μειώσουν στον πόντο με δίποντο του Τσάτου στο 17-18, ο Παπαμιχαήλ Μ. θα ευστοχήσει σε τρίποντο και θα γράψει το 17-21 των MaChamps, όμως 3 απανωτά τρίποντα των Τσέλο (2) και Ασημάκη (1), θα δώσουν το προβάδισμα στους Tsatsoi Kings, με το σκορ να πηγαίνει στο 26-21. Στη συνέχεια, ο Μπότσας με εύστοχη βολή θα μειώσει στο 26-22, ο Κελεπούρης με εύστοχο δίποντο μέσης απόστασης και ο Παπαδόπουλος από το ζωγραφιστό θα πάνε το ματς στους 9 και το 30-22, ενώ ο Βουλγαράκης με δικό του καλάθι, θα μειώσει στο 30-24 της αναμέτρησης. Εκεί, 2 βολές του Παπαδόπουλου και δίποντο του Λίτσα από την base line θα στείλουν τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 και το 34-24, ενώ ο Βουλγαράκης με δίποντο και βολή και ο Αντωνίου με δική του εύστοχη βολή, θα σφραγίσουν το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού, μειώνοντας παράλληλα στους 6 πόντους και το 34-28 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Πάτρας με τρίποντο θα κάνει το 37-28 των Tsatsoi Kings, ο Παπαμιχαήλ Α. και ο Μπότσας με δίποντο και βολή αντίστοιχα θα μειώσουν στους 6 πόντους και το 37-31, για να απαντήσουν οι Tsatsoi Kings με ένα σερί 8-0, έπειτα από 4 δίποντα των Παρασκευόπουλο, Κελεπούρη, Πάτρα και Παπαδόπουλο για το +14 και το σκορ στο 45-31. Στη συνέχεια, ο Βουλγαράκης με δίποντο θα ροκανίσει τη διαφορά στους 12 και το 45-33, ο Ασημάκης με 6 δικούς του πόντους θα πάει το παιχνίδι στο 51-33, ο Βουλγαράκης με νέο καλάθι θα μειώσει στο 51-35, ενώ ένα σερί 7-2 από τους Tsatsoi Kings και πιο συγκεκριμένα από 3 πόντους του Λίτσα, δίποντο του Τσάτου και 2 βολές του Παπαδόπουλου, θα στείλουν τη διαφορά στους 21 και το 58-37 του ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν οι MaChamps με ένα δικό τους σερί 0-8 και με 3 πόντους του Μπότσα, 2 του Βουλγαράκη, 2 του Αντωνίου και βολή του Ισαάκ, θα μειώσουν στο 58-45 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ασημάκης με τρίποντο θα βάλει φρένο στο σερί των MaChamps για να γράψει το 61-45, ο Παπαμιχαήλ Α. με δίποντο θα μειώσει στο 61-47, ενώ ο Κελεπούρης με 2 σερί δίποντα, θα κάνει το 65-47 για την ομάδα του. Εκεί, ένα σερί 5-13 από τους MaChamps με 7 πόντους του Μπότσα, 4 του Αντωνίου και 2 του Βουλγαράκη θα πάει το παιχνίδι στο 70-60, ο Κελεπούρης με δίποντο θα βάλει φρένο στο σερί αυτό για το 72-60 και ο Βουλγαράκης με τον ίδιο τρόπο, θα διαμορφώσει το 72-62 του ματς. Το τελικό σκορ, θα γράψουν ο Κελεπούρης με δίποντο για τους Tsatsoi Kings και ο Βουλγαράκης με βολή για τους MaChamps με το σκορ να πηγαίνει στο τελικό 74-63.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Παναγιώτης Κελεπούρης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 17 πόντους, με 13 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, συγκεντρώνοντας έτσι 17 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Tsatsoi Kings ξεχώρισε επιπλέον ο Λίτσας, με τον Ασημάκη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους MaChamps σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μπότσας και ο Βουλγαράκης.