24.3%
65.2%
40.8%
7.1%

Ο Αστέρας Ευελπίδων κατάφερε να πάρει μία σπουδαία νίκη απέναντι στους Athens Supergrungers, επικρατώντας στα πλαίσια της 4η αγωνιστικής με το τελικό 60-58. Οι Athens Supergrungers πάτησαν καλύτερα παρκέ, χτίζοντας διαφορά 10 πόντων στο 1ο και το 2ο δεκάλεπτο (0-10 και 10-20 αντίστοιχα). Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Αστέρας με άμυνα σε όλο το γήπεδο αλλά και ένα σερί 11-0, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ, όμως οι Supergrungers συνέχισαν να κρατούν τη διαφορά χαμηλά. Στο 4ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, με τον Χαρτοκόλλη να δίνει το προβάδισμα στον Αστέρα με γκολ-φάουλ, 40 δεύτερα πριν τη λήξη του ματς. Ο Βγενόπουλος με ένα φοβερό coast to coast έστειλε το ματς στην παράταση, με τον Αστέρα να είναι ελάχιστα πιο εύστοχος σε σχέση με τους Supergrungers στο έξτρα 5λεπτο για να πάρει τελικά τη νίκη με 60-58.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Athens Supergrungers να πατούν πολύ δυναμικά παρκέ και με ένα αρχικό σερί 0-10 θα βάλουν από το ξεκίνημα δύσκολα στον Αστέρα Ευελπίδων. Ο λογαριασμός θα ανοίξει και από το στρατόπεδο του Αστέρα, αφού ο Χαρτοκόλλης με δύο απανωτά τρίποντα θα μειώσει τη διαφορά στους 4 πόντους για το 6-10. Στη συνέχεια, ο Αϊβαλιώτης με δικό του τρίποντο και ο Τσίπρας με δίποντο θα κάνουν το 6-15, με το δεκάλεπτο να κλείνει ο Ματακίδης με 2/2 βολές, μειώνοντας σε 8-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Θεοδώρου με δίποντο θα κάνει το 8-17, ο Σκλήρης με σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει σε 10-17, ενώ οι Τσίπρας και Θεοδώρου με δίποντο και βολή αντίστοιχα θα ανοίξουν τη διαφορά εκ νέου στους 10 πόντους και στο 10-20. Στη συνέχεια, ο Αστέρας θα καταφέρει να ροκανίσει τη διαφορά με 5 μαζεμένους πόντους του Μαγκώνη για να κάνει το 15-20, ο Βγενόπουλος με δίποντο θα διαμορφώσει το 15-22, ενώ ο Μαγκώνης ξανά με τρίποντο θα μειώσει σε 18-22. Εκεί, οι Athens Supergrungers θα ανεβάσουν το ματς ξανά στους 8 πόντους με ένα σερί 2-6 για το 20-28, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσουν οι δύο ομάδες ευστοχώντας σε από μία βολή για το 21-29.

Στην επανάληψη, ο Αϊβαλιώτης με δίποντο θα ανεβάσει ξανά τη διαφορά στους 10 για το 21-31, ο Τσαουρδάς με τρίποντο και ο Ματακίδης με βολή θα μειώσουν σε 25-31, με τους Τσίπρα και Βγενόπουλο να απαντούν με δίποντο και 2/2 βολές αντίστοιχα για το 25-35. Στη συνέχεια, ο Αστέρας Ευελπίδων θα τρέξει ένα πολύ καλό σερί 11-0 για να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα στο ματς, διαμορφώνοντας το 36-35, με 4 πόντους του Μαγκώνη, 4 του Χαρτοκόλλη και από 2 των Χαρμπαλή και Σκλήρη. Το δεκάλεπτο θα κλείσει με 2/2 βολές σε νεκρό χρόνο ο Βγενόπουλος για να πάρει ξανά το προβάδισμα για την ομάδα του για το 36-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Βγενόπουλος με δίποντο θα κάνει το 36-39, ο Χατζόπουλος με 5 μαζεμένους πόντους θα διαμορφώσει το 41-39 για τον Αστέρα, ενώ οι Athens Supergrungers με ένα σερί 2-8 θα καταφέρουν να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ για το 43-47. Με τρίποντο του Χαρτοκόλλη, ο Αστέρας θα μειώσει στον πόντο για το 46-47, ο Κατσαμπάνης με γκολ-φάουλ θα ανοίξει τη διαφορά στους 4 για το 46-50, ενώ ο Χαρτοκόλλης με 6 σερί πόντους με τρίποντο και γκολ-φάουλ θα δώσει το προβάδισμα στον Αστέρα για το 52-50, 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Εκεί, ο Βγενόπουλος με ένα coast to coast θα φέρει το ματς στα ίσα (52-52), με τις 2 ομάδες να έχουν από μία επίθεση πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας, όμως καμία από τις δύο δεν κατάφερε να βρει σκορ και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα 5λεπτο, ο Βγενόπουλος με 2/2 βολές θα δώσει προβάδισμα στους Supergrungers για το 52-54, ο Μαγκώνης με 2 σερί δίποντα θα κάνει το 56-54 για τον Αστέρα, ενώ ο Κατσαμπάνης με δικό του δίποντο θα ισοφαρίσει το ματς σε 56-56. Εκεί, 4 μαζεμένοι πόντοι του Χαρτοκόλλη θα δώσουν αέρα 4 πόντων στον Αστέρα Εευλπίδων, με τον Κούρτη απλά να μειώνει στο καλάθι για το τελικό 60-58.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Θανάσης Μαγκώνης ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 7 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 26 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Τσαουρδάς και Χαρτοκόλλης, ενώ από τους Athens Supergrungers ξεχώρισαν οι Βγενόπουλος και Θεοδώρου.