16.7%
63.6%
35.1%
0.0%

Ντέρμπι μόνο για ένα ημίχρονο αποδείχθηκε η αναμέτρηση του Γ.Α.Σ.Τ. με τους Kings B.C., με τον Γ.Α.Σ.Τ. να επικρατεί με 69-54 και να πετυχαίνει τη δεύτερη σερί νίκη του. Ο Γ.Α.Σ.Τ. ξεκίνησε καλύτερα το ματς στην πρώτη περίοδο, αλλά οι Kings ισορρόπησαν και προσπέρασαν πριν την ανάπαυλα (33-35). Στο δεύτερο μέρος, ο Γ.Α.Σ.Τ. έσφιξε την άμυνά του, δεχόμενος μόνο 19 πόντους, παίρνοντας διψήφιες διαφορές, τις οποίες κράτησε μέχρι το τέλος για το 2/2 στο ξεκίνημα στη σεζόν. Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια για τους Kings, που αναζητούν την πρώτη τους νίκη που θα τους ανεβάσει ψυχολογικά ενόψει της συνέχειας.

Ξεκίνημα στο ματς, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να μπαίνει πιο δυνατά. Αρχικά, ο Παππάς με δύο δίποντα άνοιξε το σκορ (0-4), ακολούθησε σερί 10-0 του Γ.Α.Σ.Τ. για το 10-4 με τους Αδαμαντίδη και Οικονόμου, οι Βασιλόπουλος και Χαριτόπουλος μείωσαν σε 10-7, ο Μουζουράκης με πέντε προσωπικούς πόντους έκανε το 15-7, ο Χαριτόπουλος το 15-9, ο Βουλάς με “καλάθι και φάουλ” το 18-9 και ο Δερματίνος το 18-11 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Kings μπήκαν πιο αποφασισμένοι και πήραν το προβάδισμα. Ο Οικονόμου πέτυχε το 20-11, οι Παππάς και Χαριτόπουλος μείωσαν σε 20-15, ο Αδαμαντίδης πέτυχε το 22-15, ακολούθησε σερί 0-7 των Kings για την ισοφάριση (22-22), με τους Χαριτόπουλο, Καρυπίδη και Παππά, οι Μουζουράκης και Γρυπαίος σημείωσαν το 27-22, οι Kings από τη γραμμή της φιλανθρωπίας ισοφάρισαν με τους Χαριτόπουλο και Δερματίνο (27-27), ο Γρυπαίος με 1/2 βολές έκανε το 28-27, με τον ίδο τρόπο ο Δερματίνος για το 28-28, ο Αναστασίνης με ωραία διείσδυση πέτυχε το 30-28, οι Χαριτόπουλος και Γκοτζής έκαναν το 30-35 και ο Οικονόμου με “καλάθι και φάουλ” μείωσε σε 33-35 πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να σφίγγει την άμυνά του. Ο Αδαμαντίδης με βολή έγραψε το 34-35, ο Χαριτόπουλος με 2/2 το 34-37, ο Οικονόμου με ένα τρίποντο και ένα δίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (39-37), οι Παππάς και Χαριτόπουλος έκαναν το 39-43, οι Οικονόμου, Μουζουράκης και Μίλσης πέτυχαν το 46-43, ο Τουμπακάρης από κοντά μείωσε στον πόντο (46-45) και ο Γ.Α.Σ.Τ. το 52-45 στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου με τους Αδαμαντίδη και Μίλση.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να αυξάνει τη διαφορά και να παίρνει μια εύκολη νίκη στα τελευταία λεπτά. Οι Αναστασίνης και Οικονόμου πέτυχαν το 56-45, ο Χαριτόπουλος μείωσε σε 56-47, ξανά οι Αναστασίνης και Οικονόμου για το +13 (60-47) και ξανά ο Χαριτόπουλος για το 60-49. Στη συνέχεια, ο Οικονόμου βομβάρδισε ξανά για τρεις (63-49), οι Δερματίνος και Χαριτόπουλος μείωσαν σε 63-53, ο Μουζουράκης με 2/2 βολές έκανε το 65-53, ο Χαριτόπουλος με 1/2 το 65-54 και ξανά ο Μουζουράκης με 4/4 προσπάθειες από τη γραμμή για το τελικό σκορ του αγώνα, 69-54.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο εκπληκτικός Σταύρος Οικονόμου, ο οποίος πέτυχε 22 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες με μόλις 1 λάθος, ενώ συγκινητικός ήταν και ο Αλέξανδρος Μουζουράκης με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα. Από τους Kings, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Χαριτόπουλου και Καρυπίδη.