29.6%
71.4%
33.3%
15.0%

Στις νίκες επέστρεψαν τα Χαμένα Ταλέντα, αφού κατάφεραν να επικρατήσουν των Red-Dicolo με 67-43 στην 14η αγωνιστική της Golden League. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, όμως τα Χαμένα Ταλέντα, κατάφεραν στο 3ο δεκάλεπτο να χτίσουν ένα πολύ καλό σερί το οποίο άνοιξε τη διαφορά και τους επέτρεψε να παίξουν ένα πιο ελεύθερο μπάσκετ, σε αντίθεση με τους Red-Dicolo που συνεχώς κυνηγούσαν να φτάσουν επιθετικά τον αντίπαλο, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Με τη νίκη αυτή, τα Χαμένα Ταλέντα σκαρφαλώνουν ξανά στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ οι Red-Dicolo θα ψάξουν στα επόμενα παιχνίδια το ροζ φύλλο που θα τους αυξήσει τις πιθανότητες για την είσοδο στα playoff.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Τσαπατάκη να ανοίγει ο σκορ με εύστοχο ζευγάρι βολών για το αρχικό 0-2, τα Χαμένα Ταλέντα θα μπουν στο ματς με δίποντο του Αντύπα, τρίποντο του Πενταγιώτη και βολή του Ψημάδη για το προβάδισμα και το 6-2, ενώ ένα καλάθι από τον Penalosa, θα διαμορφώσει το 6-4 του ματς. Εκεί, ο Ευθυμίου με δικό του καλάθι έκανε το 8-4, ο Λαουρδέκης με 2/2 βολές μείωσε στην κατοχή και το 8-6, όμως 3 απανωτά δίποντα από τους Κασβή, Ευθυμίου και Καραγρηγορίου, άνοιξαν τη διαφορά στους 8 πόντους και το 14-6 του ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο σφράγισε με δίποντο ο Καραμούστος, το οποίο και μείωσε στους 6 για το 14-8 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Καραγρηγορίου με δίποντο θα κάνει το 16-8, ο Boboric θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 16-10, ενώ ο Πενταγιώτης με δικό του καλάθι, διαμόρφωσε το 18-10 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα γκολ-φάουλ του Boboric θα μειώσει στους 5 και το 18-13, ο Αντύπας με βολή και ο Κυριακού με δίποντο θα απαντήσουν για το 21-13, με τον Κρίκα Κ., να ευστοχεί σε δίποντο, γράφοντας έτσι το 21-15 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Ψημάδης ευστόχησε σε 2/2 βολές, έκανε το 23-15, με τον Κρίκα Κ. να ευστοχεί σε γκολ-φάουλ, μειώνοντας τη διαφορά στους 5 ξανά και το 23-18. Με 2 βολές του Ριζούλη, τα Χαμένα Ταλέντα ένοιξαν τη διαφορά στους 7 για το 25-18, ενώ το πρώτο ημίχρονο, σφράγισε με τρίποντο ο Κρίκας Κ., στέλνοντας τις δύο ομάδες στους πάγκους με το σκορ στο 25-21 για τα Χαμένα Ταλέντα.

Στην επανάληψη, τα Χαμένα Ταλέντα θα ξεφύγουν με 3 συνεχόμενα δίποντα των Κασβή και Ευθυμίου που θα γράψουν το 31-21, ο Κρίκας Κ. με 2/2 βολές θα μειώσει γρήγορα στο 31-23, όμως ένα μεγάλο σερί 14-0 των Χαμένων Ταλέντων, ύστερα από 7 πόντους του Ψημάδη και ακόμα 7 του Ευθυμίου, θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς σε διψήφιο αριθμό και τους 22 πόντους, με το σκορ να πηγαίνει στο 45-23. Εκεί, ο Τσαπατάκης με 2 βολές και ο Κρίκας Κ. με τρίποντο αφύπνισαν τους Red-Dicolo, που μείωσαν στο 45-28, όμως ένα τρίποντο του Ψημάδη, μία βολή του Καραγρηγορίου και ένα δίποντο του Ευθυμίου, ήταν αρκετά για να πάει η διαφορά στους 23 και το 51-28. Το τρίτο δεκάλεπτο, σφράγισε με δίποντο ο Κρίκας Απ., το οποίο και έκλεισε την περίοδο στο 51-30.

Στα τελευταία 10 λεπτά της αναμέτρησης, τα Χαμένα Ταλέντα δεν ηρέμησαν και με 7 πόντους του Ψημάδη, αλλά και δίποντο του Καραγρηγορίου, ανέβασαν τη διαφορά στο μέγιστο και το 60-30, με τους Red-Dicolo να μειώνουν με δικό τους σερί (2-8), έπειτα από 6 πόντους του Boboric και 2 του Penalosa για το 62-38. Με τρίποντο του Καραγρηγορίου και δίποντο του Αντύπα, το ματς θα πάει στο 67-38, ενώ το παιχνίδι σφράγισαν με δίποντο ο Penalosa και τρίποντο ο Λαουρδέκης, κλείνοντας έτσι το φύλλο αγώνα στο τελικό 67-43.

MVP της αναμέτρησης, ο τρομερός Γιώργος Ψημάδης, ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 28 βαθμούς στο ranking. Από κοντά και με υψηλό efficiency ο Ευθυμίου, ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Κασβής για τα Χαμένα Ταλέντα. Από τους Red-Dicolo, σε καλή βραδιά βρέθηκαν ο Κώστας Κρίκας και ο Λαουρδέκης.