8.0%
71.4%
35.3%
16.0%

Οι Ξεφτιλάιζερς κατάφεραν να κάνουν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final Four της πρώτης κατηγορίας του καλοκαιρινού πρωταθλήματος, καθώς κέρδισαν τους Glory Road με 45-51, σε ένα παιχνίδι όπου οι ηττημένοι προσπάθησαν να κανουν την ανατροπή στα τελευταία λεπτά, όμως η ομάδα του Αχιλλέα Τυπάλδου έμεινε ψύχραιμη και έφυγε με το ροζ φύλλο. MVP του παιχνιδιού ήταν ο Γιώργος Κούκουλας με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Δεδούσης άνοιξε το σκορ με δύο ελεύθερες βολές, ο Τσανάκας ισοφάρισε σε 2-2, 2-4 ξανά από τον Δεδούση, 4-4 με σουτ του Καλλιτσάντση, 4-6 με απάντηση του Τσίτσου, 6-6 από τον Τσανάκα, 6-8 ο Δεδούσης, 10-8 με δύο καλάθια σερί ξανά από τον Τσανάκα και από ένα καλάθι οι Τσίτσος και Κούκουλας για το τελικό 10-12 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κούκουλας έβαλε τρίποντο για το 10-15, ο Μαστρογιάννης μείωσε σε 12-15, 12-20 από τους Θεοδώρου και Καζά, 14-20 με καλάθι του Σαχτούρη, 14-29 με 0-9 σερί οι Κούκουλας, Δεδούσης και Τσίτσος, 19-29 με 5-0 σερί οι Μαστρογιάννης και Σιφναίος, 19-31 από τον Κούκουλα και 21-31 από τον Σιφναίο ταυτόχρονα με τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μαστρογιάννης έβαλε καλάθι για το 23-31, 23-33 με δύο βολές του Δεδούση 25-33 με καλάθι του Τσανάκα, 25-38 με 0-5 σερί οι Τσίτσος, Κούκουλας και Θεοδώρου και δύο βολές από τον Μαστρογιάννη για το τελικό 27-38 της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο ο Κούκουλας έβαλε βολή για το 27-39, 29-39 από τον Σιφναίο, 29-42 με γκολ φάουλ του Κούκουλα, 31-42 από τον Σαχτούρη, 31-44 ο Τσίτσος, 36-44 με ακόμη ένα τρίποντο του Σιφναίου και ένα καλάθι του Καλλιτσάντση, 36-46 ο Κούκουλας με ένα σετ βολών, 41-46 οι Τσανάκας και Σιφναίος, 41-48 με καλάθι του Τσίτσου, 42-48 από τον Μαστρογιάννη, 42-51 ο Κούκουλας και ένα καλάθι και μια βολή του Καλλιτσάντση για το τελικό 45-51 του παιχνιδιού.

Για τους Ξεφτιλάιζερς, πέρα από τον Κούκουλα, πολύ καλός ήταν και ο Τσίτσος με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα. Για τους Glory Road ξεχώρισε ο Τσανάκας με 13 πόντους, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ επίσης πολύ καλός ήταν και ο Καλλιτσάντσης με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.