18.2%
62.5%
41.5%
0.0%

Έπειτα από ένα πολύ όμορφο ντέρμπυ, οι ReTirees ξέφυγαν με τη νίκη από το κλειστό της Ριζούπολης με το τελικό 52-54 απέναντι στους Kings, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Golden League. Οι νικητές, αν και βρέθηκαν με ένα προβάδισμα 12 πόντων στο 3ο δεκάλεπτο, έχασαν αυτή τη διαφορά με τους Kings να πιέζουν για να κάνουν την ανατροπή. Στα τελευταία λεπτά, οι Kings δεν ήταν εύστοχοι και έτσι οι ReTirees πέτυχαν την 10η νίκη τους για τη φετινή σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Βέργο να να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους ReTirees να απαντούν με ένα σερί 1-8 για να μπουν στο παιχνίδι και να διαμορφώσουν το 3-8. Οι Kings θα μειώσουν με 2 δίποντα των Μασούρα και Γκοτζή σε 7-8, ενώ ο Πλεξουσάκης με 3 πόντους και ο Στέφος με 2 θα ανοίξουν τη διαφορά στους 6 πόντους (7-13), ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσουν ο Δερματίνος και ο Μασούρας με 2 απανωτά δίποντα για το 11-13 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Kings θα περάσουν μπροστά, έπειτα από τρίποντο του Γκοτζή και δίποντο του Βέργου για το 16-13 του ματς, οι ReTirees θα πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ με 2 δίποντα των Τσιρίδη και Στέφο για το 16-17, με τον Δερματίνο να απαντά με τον ίδιο τρόπο και να κάνει το 18-17 για τους Kings. Στη συνέχεια, ο Κωστούλας με δίποντο θα κάνει το 18-19, ο Μασούρας με τον ίδιο τρόπο το 20-19, νέο δίποντο ο Κωστούλας και δίποντο απάντηση του Τουμπακάτη για το 22-21, με τον Ρομποτή να διαμορφώνει το 22-23 για τους ReTirees με δικό του καλάθι. Εκεί, ένα γκολ-φάουλ του Δερματίνου θα γράψει το 25-23, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει ο Ρομποτής με νέο δίποντο, φέρνοντας το ματς στα ίσα για το 25-25 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι ReTirees θα μπουν πιο αποφασισμένοι και με ένα μεγάλο σερί 2-14 θα πάνε το ματς στο +12 με το σκορ στο 27-39, όμως οι Kings θα βρουν λύσεις από 5 πόντους του Χαριτόπουλου και 3 του Δερματίνου για να μειώσουν σε 35-39, με τους ReTirees να ξεφεύγουν ξανά με 6 πόντους του Ρομποτή που θα κάνει το 35-45. Το τρίτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν οι Kings όπου με βολή του Δερματίνου και 3 δίποντα των Βέργο, Στρατηγόπουλο και Γκοτζή θα μειώσουν τη διαφορά του ματς στην κατοψή, με την περίοδο να κλείνει στο 42-45 υπέρ των ReTirees.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Kings θα ισοφαρίσουν με βολή του Δερματίνου και δίποντο του Χαριτόπουλου για το 45-45, ο Κωστούλας θα κάνει το 45-47 με δίποντο, ενώ ο Στρατηγόπουλος θα ισοφαρίσει ξανά σε 47-47 με δικό του καλάθι. Εκεί, ο Ρομποτής με βολή και ο Τσιρίδης με δίποντο θα κάνουν το 47-50, με τον Μασούρα να απαντά και να μειώνει στον πόντο με δίποντο για το 49-50 του ματς. Στη συνέχεια, ο Κωστούλας θα ευστοχήσει σε δίποντο για το 49-52, ο Βέργος με βολή θα μειώσει στο καλάθι (50-52), ενώ ο Κωστούλας με δική του βολή θα γράψει τπο 50-53 στο ματς. Οι Kings θα βρουν σκορ στη συνέχεια με δύσκολο δίποντο του Μασούρα για να μειώσουν στον πόντο με το ματς στο 52-53, για να σφραγίσει το ματς ο Κωστούλας με βολή για το τελικό 52-54.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Δημήτρης Ρομποτής ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 13 πόντους, με 11 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, κλέβοντας 6 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 3 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 33 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους ReTirees ξεχώρισε επιπλέον ο Πλεξουσάκης, με τον Κωστούλα να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Kings σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μασούρας και ο Δερματίνος.