29.0%
69.7%
36.2%
16.7%

Με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους έφυγαν από το κλειστό του Στ. Βενέτης οι Tsatsoi Kings, αφού επικράτησαν στο 2ο παιχνίδι της μεταξύ τους σειράς με 69-77, κατακτώντας έτσι παράλληλα και το εισιτήριο που οδηγεί στον ημιτελικό της Bronze League. Οι Tsatsoi Kings μπήκαν πάρα πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, ανοίγοντας τη διαφορά από νωρίς στους 12 πόντους (11-23), όμως οι MaChamps βρήκαν γρήγορα ρυθμό και στο 2ο δεκάλεπτο έκαναν το ματς ντέρμπι μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Εκεί, οι Tsatsoi Kings του Φωτόπουλου, είχαν πιο καθαρό μυαλό να διαχειριστούν επιθετικά το παιχνίδι και με το ευρύ 69-77 να πάρουν την πολυπόθητη νίκη που τους στέλνει στο Final 4 του θεσμού. Πλέον, οι Tsatsoi Kings, περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στην επόμενη φάση από το ζευγάρι Άρειος Πάγκος – Έμπυροι B.C. για την αναμέτρηση του ημιτελικού.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Τσέλο και τον Κελεπούρη να ανοίγουν το σκορ με βολή και δίποντο αντίστοιχα για το αρχικό 0-3 και τους MaChamps να μπαίνουν στο ματς με δίποντο του Μπότσα, μειώνοντας στο 2-3. Εκεί, ένα καλάθι του Κελεπούρη ακόμα θα γράψει το 2-5, ο Χριστοδούλου και ο Αντωνίου θα δώσουν το προβάδισμα στους MaChamps με βολή και τρίποντο αντίστοιχα για το 6-5, ενώ ένα σερί 2-14 από τους Tsatsoi Kings, με 6 πόντους του Τσέλου, 4 του Πελεκούδα και από 2 των Κελεπούρη και Λίτσα για να στείλουν τη διαφορά στους 11 και το 8-19 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο του Ισαάκ, θα βάλει φρένο στο σερί αυτό με το σκορ να γράφει 11-19, ενώ την περίοδο, θα σφραγίσουν με 2 απανωτά δίποντα οι Τσέλος και Λίτσας για το 11-23 των Tsatsoi Kings στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι MaChamps θα μειώσουν με 5 γρήγορους πόντους (δίποντο του Μπότσα και τρίποντο του Ισαάκ) στο 16-23, ο Τσέλος με 2/2 βολές θα γράψει το 16-25, όμως ένα σερί 8-0 από 5 πόντους του Βουλγαράκη και νέο τρίποντο του Ισαάκ, θα ρίξουν τη διαφορά στον πόντο και το 24-25 της αναμέτρησης. Εκεί, 5 πόντοι του Ασημάκη με δίποντο και τρίποντο αλλά και δίποντο του Τσάτου στη ρακέτα θα πάνε το παιχνίδι στους 8 και το 24-32, όμως 2 απανωτά τρίποντα του Βουλγαράκη, θα μειώσουν στην κατοχή και το 30-32 του ματς. Στη συνέχεια, ο Τσέλος με 2 ακόμα βολές θα γράψει το 30-34, ο Παπαμιχαήλ Μ. και ο Βουλγαράκης με βολή και 5 πόντους αντίστοιχα θα δώσουν το προβάδισμα στους MaChamps για το 36-34, ενώ ο Τσέλος θα σφραγίσει την ανάπαυλα με τρίποντο για να βάλει μπροστά την ομάδα του με το σκορ στο 36-37 υπέρ των Tsatsoi Kings.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κελεπούρης με όμορφη προσπάθεια θα πάει το ματς στους 3 και το 36-39, ο Ισαάκ με τρίποντο θα ισοφαρίσει στο 39-39, ενώ ο Πελεκούδας με όμορφο και δύσκολο γκολ-φάουλ, θα δώσει προβάδισμα στην ομάδα του με το σκορ να γράφει 39-42. Στη συνέχεια, 2 βολές των Παπαμιχαήλ Μ. και Βουλγαράκη θα μειώσουν στο 41-42, ο Κελεπούρης με δίποντο στο ζωγραφιστό θα απαντήσει για το 41-44, ενώ ο Μπότσας με δική του βολή, θα ρίξει τη διαφορά στο καλάθι και το 42-44. Με 2 νέα δίποντο ο Κελεπούρης έκανε το 42-48, οι MaChamps απάντησαν με καλάθι του Χριστοδούλου και μείωσαν στο 44-48, ενώ ο Τσέλος στον αιφνιδιασμό, έστειλε ξανά τη διαφορά στους 6 και το 44-50 του ματς. Εκεί, ο Βουλγαράκης με τρίποντο και δίποντο θα μειώσει στον πόντο και το 49-50, οι Tsatsoi Kings με βολή του Κελεπούρη και 2 δίποντα των Ασημάκη και Τσέλο θα πάνε το ματς στο 49-55, ενώ ο Βουλγαράκης με 2 βολές και ο Μπότσας με δίποντο, θα απαντήσουν και θα μειώσουν στο 53-55. Με 2 βολές του Πάτρα, οι Tsatsoi Kings θα κάνουν το 53-57, ο Παπαμιχαήλ Α. θα απαντήσει με δίποντο για το 55-57 και ο Τσάτος με 2 δικές του βολές θα κάνει το 55-59 του παιχνιδιού. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν με βολή ο Βουλγαράκης για τους MaChamps και με τον ίδιο τρόπο και ο Κελεπούρης για τους Tsatsoi Kings, με το σκορ να γράφει 56-60 στην περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Tsatsoi Kings θα στείλουν τη διαφορά στους 8 με 2 δίποντα των Ασημάκη και Λίτσα για το 56-64, ο Παπαμιχαήλ Α. και ο Παπαμιχαήλ Μ. με 2 βολές, αλλά και ο Μπότσας με δίποντο θα μειώσουν στο 60-64, ενώ ο Λίτσας με 2 βολές, θα πάει το ματς στους 6 και το 60-66. Εκεί, ένα δίποντο του Ισαάκ θα φέρει τη διαφορά στους 4 για το 62-66, ο Κελεπούρης με 2/2 βολές θα κάνει το 62-68 και ο Βουλγαράκης στον αιφνιδιασμό με δίποντο το 64-68. Στη συνέχεια, ο Πελεκούδας με βολή και ο Ασημάκης με δίποντο θα πάνε το παιχνίδι στους 7 πόντους και το 64-71, ο Παπαμιχαήλ Α. με 3 βολές θα ρίξει τη διαφορά στους 4 και το 67-71, ενώ ο Ασημάκης και ο Κελεπούρης με 4 βολές θα διαμορφώσουν το 67-75. Με 2 βολές του Ισαάκ, οι MaChamps μείωσαν στο 69-75, ενώ ο Λίτσας σφράγισε το παιχνίδι με 2 δικές του βολές για το τελικό 69-77.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Παναγιώτης Κελεπούρης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 20 πόντους με 25 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 κλεψίματα και 3 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 33 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Κελεπούρη από τους Tsatsoi Kings ξεχώρισε και ο Τσέλος, με τον Λίτσα να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους MaChamps σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Βουλγαράκης και ο Ισαάκ.