25.6%
53.3%
25.0%
34.5%

Παιχνίδι απαγορευτικό για καρδιακούς το τελευταίο της σειράς των playout της Rising, με τα Πετράλωνα να αντιμετωπίζουν τους Σουβλέηκερς για την παραμονή στην κατηγορία. Από την αρχή ως το τέλος ντέρμπι το ματς, πολλές οι εναλλαγές στο σκορ και μεγάλη αγωνία. Οι Σουβλέηκερς πήραν διαφορά 10 πόντων στην 4η περίοδο, πράγμα που τους έδωσε άνεση στο να συνεχίσουν το παιχνίδι, αφού και τα περιθώρια στένευαν από άποψη χρόνου για τα Πετράλωνα. Νικητές λοιπόν οι «φιλοξενούμενοι», που παραμένουν στην κατηγορία με σκορ 51-56.

Οι Σουβλέηκερς θα μπουν στον αγωνιστικό χώρο πιο αποφασισμένοι και με στοχευμένες επιθέσεις, από νωρίς μπροστά με σκορ 3-6. Ο Κρητικός θα φέρει στον πόντο το παιχνίδι για τα Πετράλωνα, που λίγο αργότερα θα προσπεράσουν με το τρίποντο του Καταραχιά Θανάση (11-8). Θα καταφέρουν να κρατήσουν τα ηνία του παιχνιδιού μέχρι και την λήξη της περιόδου η οποία θα λήξει με σκορ 15-11.

Αντίθετη εκκίνηση, σε σύγκριση με την προηγούμενη περίοδο για τις 2 ομάδες, αφού τώρα τα Πετράλωνα εκμεταλλευόμενοι φυσικά και την ήδη υπάρχουσα διαφορά, πλέον μπροστά με 9 πόντους, μετά τα εύστοχα των Καλλίνικου και Καταραχιά Αλ. Το παιχνίδι με πολύ χαμηλό ρυθμό και πολλά άστοχα σουτ. Οι Σουβλέηκερς μάλιστα θα βρουν τους πρώτους πόντους της περιόδου από την γραμμή των βολών και συγκεκριμένα από τα χέρια του Ξηρουχάκη (20-14), ωστόσο θα ακολουθήσουν 3 σερί τρίποντα από τους Σαπλαούρα και Βάσση, για να κλείσει το ημίχρονο με τρίποντο του Καταραχιά (23-23).

Πολύ ποιοτικό το 3ο δεκάλεπτο, το ποιοτικότερο έως τώρα, με τις 2 ομάδες να είναι πιο εύστοχες από το πρώτο ημίχρονο και με μπροστάρη τον Βάσση των 8 πόντων, έχουν το προβάδισμα σχεδόν σε ολόκληρη την περίοδο. Πολύ καλός ο Θανάσης Καταραχιάς για τα Πετράλωνα με 10 πόντους, που στην ουσία ήταν εκείνος που κρατούσε ζωντανές τις ελπίδες της ομάδας του. Τελικό δεκαλέπτου 38-41.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Σουβλέηκερς θα απομακρυνθούν αισθητά και μετά από διαδοχικά καλάθια των Furness, Ξηρουχάκη και Σαπλαούρα η διαφορά πλέον στους 10 πόντους (41-51). Δύο άμεσα τρίποντα από τα Πετράλωνα και τους Καλλίνικο και Καταραχιά, μειώνουν στους 4, όμως ο χρόνος ήταν αντίπαλος για τα παιδιά από τα Πετράλωνα, που δεν θα μπορέσουν να εκπληρώσουν την ανατροπή και θα φύγουν από την Καισαριανή, βλέποντας τους αντιπάλους τους να παραμένουν στην κατηγορία με σκορ 51-56.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Ξηρουχάκης Μιχαήλ ο οποίος σημείωσε 19 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, φτάνοντας έτσι τους 14 βαθμούς στο ranking.

Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Βάσσης Μανώλης και Μοσχίδης Πέτρος, ενώ από τα Petralona B.C. ξεχώρισαν οι Καταραχιάς Θανάσης και Κρητικός Παναγιώτης.