26.3%
66.7%
34.4%
18.2%

Σε ένα αδιανόητο ντέρμπι, με το φινάλε του να μοιάζει αρκετά με το τέλος του πρώτου ματς της σειράς, οι Phoenix Bums ήταν εκείνοι που αυτή τη φορά κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο κόντρα στους Ασβούς με 55-52, για να ισοφαρίσουν και να παρατείνουν την αγωνία για την πρόκριση στο Final 4. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κοβάτσος με 6 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κουτσουρής άνοιξε το σκορ στο ματς με μια ελεύθερη βολή για τους Ασβούς, ο Παπαντωνίου απάντησε με drive για τους Phoenix Bums και έγραψε το 2-1, 2-4 με τρίποντο του Μακρυδάκη, 10-4 με 8-0 σερί οι Λάσπας, Αξαμπανόπουλος και Κοβάτσος, 10-6 με δύο βολές του Κουτσουρή και 12-6 με τον ίδιο τρόπο ο Κουζοβουνάς για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Μακρυδάκης μείωσε με νέο τρίποντο σε 12-9, οι Κουζοβουνάς και Παπαντωνίου απάντησαν με 7-0 σερί για το 19-9, 19-15 με δύο καλάθια του Κουτσουρή και ένα του Γουλιέλμου, 23-15 με ένα τρίποντο του Καπετανάκη και μια βολή του Καδά, 23-17 ξανά ο Κουτσουρής, 27-17 και νέο +10 οι Bums με πόντους από τους Παπαντωνίου και Καδά, 27-22 με 0-5 απάντηση οι Μακρυδάκης και Αγγελογιαννόπουλος, 29-22 ο Αξαμπανόπουλος και από ένα καλάθι οι Αναγνωστόπουλος και Ζαφειράκης για το τελικό 29-26 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αναγνωστόπουλος μείωσε σε 29-28, 32-28 με τρίποντο του Αξαμπανόπουλου, 32-29 με μια βολή του Αγγελογιαννόπουλου, 34-29 με ωραία ενέργεια του Κουζοβουνά, 34-31 με νέες βολές του Αγγελογιαννόπουλου, 36-31 ο Αξαμπανόπουλος, 36-33 από τον Αναγνωστόπουλο και 5 συνεχόμενοι πόντοι του Αξαμπανόπουλου ξανά για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο με τους Phoenix Bums με είναι μπροστά με 41-33.

Στην τελευταία περίοδο ο Ζαφειράκης έβαλε τρίποντο για να μειώσει σε 41-36, οι Κουζοβουνάς και Αξαμπανόπουλος απάντησαν με 5-0 και ανέβασαν στο 46-36, 0-10 σερί και ισοφάριση σε 46-46 οι Ασβοί με τους Κουτσουρή και Ζαφειράκη, 48-46 ο Κοβάτσος, 48-48 με απάντηση του Μακρυδάκη, 49-48 με μια βολή του Αξαμπανόπουλου, 49-51 με τρίποντη βόμβα του Μακρυδάκη και άμεση απάντηση με 5-0 σερί οι Αξαμπανόπουλος και Παπαντωνίου για να ξαναδώσουν προβάδισμα στους Phoenix Bums γράφοντας το 54-51 με 30″ να μένουν. Στη συνέχεια οι Ασβοί αστόχησαν στην επίθεση τους, όμως παρέμειναν ζωντανοί καθώς έκαναν γρήγορο φάουλ στους Bums και εκείνοι αστόχησαν στο ζευγάρι βολών 15″ πριν τη λήξη. Οι Ασβοί στην επόμενη τους επίθεση έκαναν λάθος και έστειλαν τον Λάσπα σε βολές για να γραφτεί το 55-51. Στη συνέχεια ο Μακρυδάκης έγραψε το 55-52 και έγινε λάθος στην επαναφορά των Phoenix Bums, όμως το τελευταίο τρίποντο του αγώνα ήταν άστοχο από τους Ασβούς, επομένως ήρθε η ισοφάριση της σειράς με το τελικό 55-52.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Κοβάτσο, σε μεγάλο βράδυ βρέθηκε και ο Αξαμπανόπουλος με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 τάπες. Για τους Ασβούς ξεχώρισε ο Κουτσουρής με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 τάπες.