21.4%
37.5%
23.5%
22.6%

Σε ένα κλειστό ματς με πολλές διακυμάνσεις στο προβάδισμα, οι Red-Dicolo πήραν τη νίκη κόντρα στους πολύ σκληρούς Phoenix Bums με το τελικό 46-40 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα όλου του παιχνιδιού. Οι Red-Dicolo έκλεισαν τον πρώτο γύρο με 4 σερί νίκες και έτσι ανέβηκαν στο 6-4 και πλέον στον 2ο γύρο θα προσπαθήσουν να πλασαριστούν όσο γίνεται υψηλότερα. Από την άλλη μεριά, οι Phoenix Bums με άμυνα που έσπαγε κόκκαλα, όπως άλλωστε τους έχουμε συνηθίσει, θα διεκδικήσει την είσοδό της στα playoffs στον 2ο γύρο με την συνέχεια να προμηνύεται συναρπαστική.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Καββαθά να ανοίγει το σκορ και τους Red-Dicolo να ευστοχούν σε 2/2 βολές από τον Τσαπατάκη και δίποντο του Κρίκα για το 4-2. Οι Phoenix Bums με ένα μίνι σερί 2-5 θα πάρουν προβάδισμα για το 6-7, οι Red-Dicolo θα απαντήσουν με δικό τους σερί 6-3 για το 12-10, ενώ ο Καββαθάς με νέο τρίποντο θα γράψει το 12-13. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει ο Πατριαρχέας με εύστοχο δίποντο στη λήξη για το 14-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Phoenix Bums θα τρέξουν ένα σερί 3-8 και θα πάρουν αέρα 4 πόντων στο ματς (17-21), όμως οι Red-Dicolo με δίποντο του Λαουρδέκη, τρίποντο του Τσαπατάκη και βολή του Λαουρδέκη στη συνέχεια, θα κλείσουν το πρώτο ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 23-21 υπέρ των Red-Dicolo.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Λάσπας με τρίποντο θα δώσει προβάδισμα στην ομάδα του για το 23-24, ο Κρίκας θα απαντήσει με δίποντο για το 25-24 και ο Καββαθάς με νέο τρίποντο για τους Bums θα διαμορφώσει το 25-27. Στη συνέχεια, ο Μπουλούκος με τρίποντο απάντηση θα κάνει το 28-27, ο Λάσπας με τον ίδιο τρόπο θα δώσει ξανά το προβάδισμα στους Phoenix Bums, με τον Κρίκα να ισοφαρίζει με δίποντο σε 30-30 και τον Τσαπατάκη να ευστοχεί σε 1/2 βολές και δίποντο στη λήξη για το 33-30 που θα σφραγίσει το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Red-Dicolo θα μπουν πολύ δυναμικά στο παρκέ, αποφασισμένοι για νίκη και με ένα σερί 6-0 θα πάρουν προβάδισμα 9 πόντων (39-30), ο Καββαθάς με δίποντο θα μειώσει σε 39-32 και ο Κρίκας με 2/2 βολές θα γράψει το 41-32. Στη συνέχεια, ο Καδάς με δίποντο θα μειώσει ξανά στους 7 για το 41-34 και ο Γώγολος με τον ίδιο τρόπο θα διαμορφώσει το 43-34. Οι Phoenix Bums με τον Κοβάτσο να ευστοχεί σε 1/2 βολές και σε δίποντο θα μειώσουν σε 43-37, ο Κρίκας με βολή θα κάνει το 44-37 και ο Λάσπας με τρίποντο το 44-40. Το παιχνίδι θα σφραγίσει ο Τσαπατάκης με 2/2 βολές για το τελικό 46-40.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Τσαπατάκης ο οποίος σταμάτησε στους 16 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 8 ριμπάουντ και έκλεψε 2 φορές την μπάλα για να συγκεντρώσει 18 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Κρίκας και Λαουρδέκης, ενώ από τους Phoenix Bums ξεχώρισε η προσπάθεια των Κοβάτσο και Λάσπα.