33.3%
12.5%
44.4%
13.0%

Στην 13η νίκη τους κατάφεραν να φτάσουν οι Saints και να παραμείνουν στην κορυφή της φετινής Rookie, αφού επικράτησαν με 74-50 των Ball Pistols στην 16η φετινή αγωνιστική. Οι δύο ομάδες μπορεί να ήταν κοντά στο πρώτο ημίχρονο, όμως ένα ξέσπασμα των Saints στο δεύτερο μισό, άνοιξε τη διαφορά του ματς, την οποία οι Ball Pistols δεν κατάφεραν να κάμψουν και έτσι ηττήθηκαν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Saints να μπαίνουν στο ματς με 2 δίποντα του Δημητρίου και ένα του Παππά για το αρχικό 6-0 και τους Ball Pistols να μπαίνουν στο ματς με δίποντο του Μακρή που μείωσε στο 6-2 του ματς. Στη συνέχεια, ένα δίποντο του Νιάρχου θα κάνει το 8-2, ο Μακρής θα μειώσει με τρίποντο αυτή τη φορά στο 8-5, ενώ ένα σερί 8-2 από τους Saints, έπειτα από δίποντο του Νιάρχου και 2 τρίποντα του Παππά, θα πάνε τη διαφορά στους 9 πόντους και το 16-7 της αναμέτρησης. Εκεί, οι Ball Pistols θα μειώσουν με 3 δίποντα των Σπύρου και Κιουμουρτζή για το 16-13, ενώ την περίοδο θα σφραγίσει με 2/2 βολές ο Παππάς, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +5 και το 18-13 των Saints.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, 2 συνεχόμενα δίποντα από τους Κιουμουρτζή και Μαυρογιαννάκη Γ. θα μειώσουν τη διαφορά στον πόντο και το 18-17, ο Παππάς με 2/2 βολές θα γράψει το 20-17, ενώ 2 ακόμα δίποντα των Κιουμουρτζή και Μαυρογιαννάκη Γ., θα δώσουν το προβάδισμα στους Ball Pistols, με το σκορ να γράφει 20-21. Στη συνέχεια, οι Saints θα τρέξουν ένα σερί 12-2 με 6 πόντους του Παππά, 4 του Νιάρχου και δίποντο του Δημητρίου για το 32-23, ο Σπύρου με καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα θα μειώσει στο 32-25, ενώ ο Παππάς, με νέο εύστοχο ζεύγος βολών, θα κλείσει το ημίχρονο στο 34-25 για τους Saints.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ένα δίποντο του Δημητρίου και 1 βολή του Κοντογιάννη θα πάνε το ματς στους 12 και το 37-25, ο Τζουανάκος με δίποντο και ο Ξυγκάκης με τρίποντο θα μειώσουν στους 7 και το 37-30, ενώ ένα δίποντο στον αιφνιδιασμό από τον Αντιώτη, θα καταγράψει το 39-30 των Saints. Στη συνέχεια, ένα δίποντο του Ξυγκάκη θα μειώσει στο 39-32, ο Παππάς με βολή θα κάνει το 40-32, ενώ ο Μακρής με νέο δίποντο θα ροκανίσει τη διαφορά στους 6 και το 40-34. Εκεί, ένα σερί 6-2 των Saints με 3 δίποντα των Νιάρχο, Κουρκουνάκη και Ταπραντζή θα διαμορφώσει το 46-36, ο Σπύρου με βολή θα μειώσει στο 46-37, ενώ ένα δίποντο του Κουρκουνάκη και ένα τρίποντο του Παππά, θα διαμορφώσουν το 51-37 του παιχνιδιού. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με δύσκολο τρίποντο ο Τζουανάκος στη λήξη, μειώνοντας έτσι τους 11 και το 51-40 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παππάς με 2 τρίποντα θα στείλει το ματς στο 57-40, ο Σπύρου με 2 δίποντα θα μειώσει στο 57-44, ενώ ένα σερί 13-0 από τους Saints, έπειτα από 5 πόντους του Παππάς, 2 τρίποντα των Αντιώτη, Ταπραντζή και δίποντο του Κουρκουνάκη, θα ανοίξει τη διαφορά στους 26 και το 70-44 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, οι Ball Pistols θα μειώσουν με 2 δίποντα των Μαυρογιαννάκη Γιώργο κα Άρη για το 70-48, ο Νιάρχος και ο Παππάς με 2 δικά τους δίποντα θα κάνουν το 74-48, ενώ το παιχνίδι θα σφραγίσει με δίποντο ο Κιουμουρτζής, κλείνοντας το ματς στο 74-50.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Νίκος Παππάς ο οποίος σημείωσε 37 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 19 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 8 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 53 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Δημητρίου και Ταπραντζής, ενώ από τους Ball Pistols ξεχώρισαν οι Σπύρου και Κιουμουρτζής.