25.0%
62.5%
36.8%
17.6%

Ασβοί και Phoenix Bums έδωσαν έναν τρομερό αγώνα στο tie break της σειράς για να πάρουν το πολυπόθητο εισιτήριο που οδηγεί στο Final 4 της Golden League, με τους δεύτερους να είναι εκείνοι που κέρδισαν στα σημεία, καθώς επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 49-52 και πλέον βρίσκονται μόλις δύο ματς μακρυά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος. MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Παπαντωνίου με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ψαλιδόπουλος άνοιξε το σκορ στο ματς για τους Ασβούς, ο Παπαντωνίου μείωσε με μια εύστοχη βολή του σε 2-1 για τους Phoenix Bums, 9-1 με ένα γρήγορο 7-0 σερί από τους Κουτσουρή, Αναγνωστόπουλο και Αγγελογιαννόπουλο, 9-3 με καλάθι του Αξαμπανόπουλου, 10-3 με μια βολή του Αγγελογιαννόπουλου και 5 συνεχόμενοι πόντοι του Παπαντωνίου για το τελικό 10-8 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Μακρυδάκης και Κουτσουρής ανέβασαν το σκορ στο 16-8 με ένα γρήγορο 6-0 σερί, 16-14 με άμεση απάντηση με το ίδιο σερί οι Λάσπας, Αξαμπανόπουλος και Φωτόπουλος, 19-14 με μακρινό τρίποντο του Μακρυδάκη, 19-18 με μια βολή του Φρέρη, μια του Φωτόπουλου και ένα καλάθι του Αξαμπανόπουλου, 20-18 ο Μακρυδάκης, 20-21 και προβάδισμα οι Phoenix Bums με τρίποντο του Φρέρη, 23-21 με καλάθι και φάουλ του Ζαφειράκη και μια βολή του Φωτόπουλου για το τελικό 23-22 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αγγελογιαννόπουλος έβαλε τρίποντο για το 26-22, ο Παπαντωνίου απάντησε για το 26-25, 29-25 από τον Κουτσουρή, 29-32 με 0-7 σερί οι Παπαντωνίου και Αξαμπανόπουλος, 34-32 με γρήγορο 5-0 οι Μακρυδάκης και Κουτσουρής και απάντηση με γκολ φάουλ από τον Αξαμπανόπουλο για το τελικό 34-35 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παπαντωνίου έβαλε ένα καλάθι για το 34-37, ο Κουτσουρής μείωσε με βολές σε 36-37, 36-39 ο Κοβάτσος 41-39 με 5 συνεχόμενους πόντους του Κουτσουρή, 41-40 με βολή του Παπαντωνίου, 43-40 από τον Αναγνωστόπουλο, 43-41 ο Κοβάτσος, 45-41 ο Κουτσουρής, 45-46 με βολές των Μοσκόφογλου, Παπαντωνίου και Φρέρη, 47-46 με νέο καλάθι του Κουτσουρή και απάντηση των Bums με ένα καλάθι του Παπαντωνίου και ένα του Φρέρη για το 47-50. Στη συνέχεια με 10″ να μένουν ο Μακρυδάκης έβαλε δύο βολές και μείωσε σε 49-50 με τον Παπαντωνίου να δίνει απάντηση λίγα δευτερόλεπτα μετά και να γράφει το 49-52, σκορ με το οποίο έληξε το παιχνίδι και παράλληλα και η σειρά, καθώς στο τελευταίο σουτ οι Ασβοί δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Παπαντωνίου, πάρα πολύ καλό ματς έκανε και ο Αξαμπανόπουλος με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, όπως επίσης και ο Φρέρης με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τους Ασβούς ξεχώρισε ο Κουτσουρής με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 κλεψίματα και 2 τάπες.